Zářivý úsměv nejen na Vánoce? Vsaďte na kvalitní dentální hygienu

Rubrika: Prevence, Zdraví
bělení zubů

Foto: Crime Art / Shutterstock

Chcete, aby kromě stromečku zazářil na Vánoce i váš úsměv? Máme pro vás několik jednoduchých tipů, jak se pomocí svědomité dentální hygieny starat o svá ústa. Péče o zuby není žádná raketová věda. Stačí kvalitní zubní kartáček, správná technika čištění, používání mezizubního kartáčku a všemi tak „milované“ pravidelné návštěvy u zubaře.

Klasický nebo elektrický kartáček?

Tady záleží na vašich osobních preferencích. Pokud nejste příliš trpěliví, je vhodné zvolit elektrický zubní kartáček, který odvede většinu práce za vás. Jeho nespornou výhodou je také fakt, že vás nebude nutit na zuby tolik tlačit. Elektrický kartáček je prokazatelně účinnější při odstraňování plaku z povrchu zubů a celkově zlepšuje čistící návyky díky různým doplňkovým funkcím.

Na druhou stranu klasický kartáček je ekonomičtější a ekologičtější volbou. Při jeho výběru je dobré dbát na velikost hlavice a tvrdost štětin. Obecně platí, že menší hlavice lépe přilne k zubu a dostane se i do hůře přístupných míst. Zároveň vybírejte vždy spíše měkké kartáčky s rovně seříznutými a zaoblenými vlákny. Buďte zkrátka ke svým zubům a dásním šetrní.

Čištění mezizubním kartáčkem zub za zubem

Věděli jste, že většina zubních kazů vzniká v mezizubních prostorách? Když budete pravidelně jednou denně používat mezizubní kartáček, vaše dásně budou pevné, zdravě růžové a nebudou krvácet. Základem zdravého úsměvu je zvolit vhodnou velikost. Příliš malý kartáček neodstraní všechen plak a naopak velký může způsobit poranění dásně. Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníkem přímo v zubní ordinaci a nebo vyzkoušejte balení mix velikostí.

Jaká je správná technika?

Jemným krouživým pohybem kartáčku najdete cestu nejmenšího odporu a zavedete, tam a zpět. K zadním zubům můžete kartáček lehce zahnout a nebo použít kartáček s prodlouženou rukojetí. Důležitá jsou přivřená ústa. V prvních čtyřech dnech se pravděpodobně objeví jemné krvácení, to bude ovšem den ode dne slábnout, až zmizí docela. To je signál, že jsou vaše dásně zdravé.

Úsměv jak vyšitý dentální nití

Ne každému vyhovuje používání mezizubního kartáčku. Pokud patříte do této skupiny, doporučujeme sáhnout po dentální niti. Její používání vyžaduje určitou zručnost, kterou si ale rychle osvojíte.

Odtrhněte přibližně 40 cm nitě a omotejte ji kolem dvou prstů každé ruky. Houpavým pohybem zaveďte nit mezi zuby. Až se dostanete na linii dásní, nit zahněte do tvaru písmene „C“ okolo každého zubu. Zub obejměte a nit opatrně posouvejte směrem nahoru a dolů. Tady platí jedno důležité pravidlo –⁠ hlavně s citem.

Bílý úsměv co by zub

Káva, cigarety, slazené nápoje, červené víno nebo barevné potraviny. Všechny tyto neřesti způsobují, že naše zuby žloutnou. Buď se jich můžeme jednou pro vždy zříct, a nebo jít naproti bílému chrupu jinudy. Pokud si přejete dlouhotrvající a rychlé výsledky, nejlepším řešením je ordinační bělení zubů. Ne každý je ale ochoten do bílých zubů investovat
velké peníze, proto nabízíme několik tipů pro domácí bělení zubů:

  • Čistěte si zuby bělící zubní pastou, která obsahuje fluorid. Ta ochrání vaši sklovinu před zubním kazem a zároveň vaše zuby vybělí.
  • Vyplachujte si ústa vodou nebo ústní vodou s obsahem peroxidu vodíku. Tato látka rozkládá adheziva způsobující zabarvení, a usnadňuje jejich odstranění.
  • Používejte produkty na bázi bělícího gelu jako je bělící pero. Začíná působit ihned po aplikaci a jeho účinek je dlouhotrvající. Snadno odstraní skvrny od potravin, kávy nebo cigaret.
  • Vyzkoušet můžete také bělení LED světlem. Jde o bezbolestné ošetření zubů pomocí nejmodernějších technologií. Světlo aktivuje přiložený bělící gel, který odstraňuje skvrny ze zubů.

 

Zářivý úsměv nejen na Vánoce? Vsaďte na kvalitní dentální hygienu