Klíšťata – nepřátelé lidí i zvířat

Klíšťata, tito nebezpeční parazité, nás mohou ohrožovat už brzy na jaře. Zvláště když je tak teplé jako to letošní. Podle informací z Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR působí na klíšťata teplota či vzdušná vlhkost prakticky okamžitě a jejich aktivita se tak neváže až tak na konkrétní roční období, jako právě na teplotu. Klíšťata tak začínají být aktivní od teplot přesahujících 4 až 5 °C.

 

Přisáté klíště okamžitě zakápneme několika kapkami Ixodermu

 

Zvířata jsou v tomto období ohrožena více než lidé, které na začátku jara chrání teplé oblečení a vysoké boty. Domácí mazlíčci mohou klíšťata na svých kožíšcích přinést domů, kde se ukryjí v pelechu a podobně. Parazit se pak může zakousnout i do vás, přímo na vaší pohovce.

 

 

Opatrnosti není nikdy dost
Pokud tedy venku nejsou třeskuté mrazy, doporučují odborníci používat repelenty s obsahem DEET a věnovat po výletech do přírody pozornost jak svým čtyřnohým přátelům, tak sobě. V případě, že na sobě či na zvířeti naleznete přisáté klíště, je třeba ho co nejdříve odstranit. Hrozí totiž riziko přenosu některé z velmi nebezpečných infekčních chorob, jako jsou klíšťová encefalitida, lymeská borelióza, ehrlichióza, babezióza či bartonelóza.

 

Ixoderm klíště ochromí, usmrtí, zneškodní, dezinfikuje ranku

Jak odstranit klíště
Klíšťata rozhodně nevytáčejte! Dříve zaručené rady nutily točit pinzetou jednou po směru ručiček, jindy zase v protisměru, navíc vylepšené o mazání mýdlem, olejem nebo Indulonou. Jak se tedy zbavit klíštěte bezpečně, rychle a s minimalizací rizika nákazy?
Točení hlavičkou klíštěte do stran je ve skutečnosti zbytečné, protože uchycení tohoto parazita není šroubovité, ale dlátovité. Vhodné je proto klíště vyviklat lehkým kýváním ze strany na stranu. To ovšem neřeší jeden důležitý problém – klíště, které je násilně vytahováno nebo dušeno (například olejem či krémem), může zareagovat obranným reflexem, především zvýšeným sliněním či vyzvracením obsahu svých útrob do ranky. Tím se riziko nákazy výrazně zvýší.
Tomu zabráníme použitím prostředku, který parazita okamžitě ochromí a zahubí. Český vědecký tým vyvinul unikátní prostředek Ixoderm®. Přípravek dokáže přisáté klíště rychle zneschopnit, znehybnit a usmrtit, dezinfikovat ránu a umožní parazita bezpečně odstranit. Na to vše stačí pouhých pár kapek preparátu.
Pamatujte ovšem, že i při včasném odstranění klíštěte mohlo již dojít k infikaci některou z přenositelných chorob. Postižené místo je dobré alespoň měsíc sledovat a v případě zčervenání či jiných problémů navštívit lékaře.
Pro odstraňování klíštěte u psů a koček je na trhu přípravek Ixoderm Vetri. Pořídíte v lékárnách za 299 Kč.

 

Správně utažený obojek

Prevence pro zvířata
Zanedbat bychom ale neměli ani prevenci. Pro psy je jednoduchým a dlouhodobým řešením například antiparazitární obojek Scalibor® Protectorband, který poskytuje ochranu na dobu šesti měsíců. Účinná látka deltamethrin se uvolňuje postupně a chrání proti klíšťatům, blechám, komárům, pakomárům a z nich přenášeným onemocněním. Nezapáchá, je odolný vůči vodě a je bezpečný i pro lidi. Obojek je vhodné nasadit alespoň jeden týden před očekávaným obdobím účinku, aby se ochrana rozšířila na všechna místa. Pořídíte jej u veterináře, v petshopu či na internetu, a to ve dvou velikostech (48 a 65 cm). Cena je od 410 Kč.
Účinnou prevencí je i antiparazitní přípravek Arpalit Neo ve spreji. Poradí si zejména s blechami, klíšťaty i s jejich larvami ve všech vývojových stádiích a zabrání nákaze nemocemi, které přenášejí. Arpalit Neo ve spreji stačí nastříkat ze vzdálenosti 15 cm proti srsti a pak psí kožich pořádně pročesat kartáčem, aby se přípravek dostal až ke kůži. Ošetření je možné opakovat po 1 týdnu, pes by se neměl 48 hodin koupat. Doporučuje se přibližně 1 den držet zvíře z dosahu dětí.
Arpalit Neo sprej je vhodný i pro plazy, ptáky a jinou drobnou zvěř, ale v žádném případě ne pro kočky!Pořídíte ho v lékárnách a e-shopech za 100 Kč.

 

Antiparazitární obojek

Žvýkačka pro psy
Novinkou je přípravek ve formě žvýkací tablety, který svými vlastnostmi prolamuje veškeré doposud známé rezistence parazitů.  Nástup účinku je do 8 hodin u blech a 12 hodin u klíšťat a trvá po dobu nejméně 12 týdnů!
Výhod, které má má tento nový perorální přípravek díky unikátní molekule fluralaner, je hned několik. V první řadě na ni paraziti nejsou zvyklí a neumí se jí bránit. Dále má velmi rychlý nástup účinku po podání oproti jiným běžným dlouhodobým antiparazitikům a působí systémově, rychle a účinně proti všem stádiím klíšťat a blech. U blech dále přerušuje životní cyklus vývoje a brání kladení dalších vajíček, takže nedochází k obnově bleší populace v pelíšku psa, v koberci a podobně.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Klíšťata – nepřátelé lidí i zvířat