Nezapomínejte na pokožku

Foto: Shutterstock

Kůže tvoří sedm procent naší hmotnosti. Je největším orgánem a má řadu funkcí, jejichž společným cílem je chránit tělo před škodlivými vlivy prostředí. Sama však také potřebuje ochranu a péči.

Pravidelné mytí rukou, sprchování či koupel jsou samozřejmostí, jenže pokud je očisty příliš, může udělat víc škody než užitku. Takové urputné drhnutí hrubou žínkou, kartáčem či jiným podobným předmětem dvakrát denně vaší pokožce rozhodně neprospěje. Při koupeli myslete i na to, že horká voda pokožku vysušuje a může způsobit i nepříjemné začervenání, přecitlivělost a svědění. Rovněž přísady do koupele by měly být přírodní, ať už se jedná o soli, pěny, či oleje.

Šetrná hygiena

Mýdla vybírejte jen ta, která mají jemné složky a neobsahují sulfáty a další nebezpečné chemikálie. Používejte sprchové gely nebo oleje, které čistí, aniž by narušovaly přirozené pH pokožky. Současně ji vyživují, hydratují a regenerují. Na mytí si berte bavlněné žínky nebo nebělené mořské houby. Nejen že šetrně zbavují pokožku nečistot a odumřelých buněk, ale také ji přirozeně zásobují minerály.

Přírodní produkty jsou při péči o pokožku nejlepší volbou. Foto: Shutterstock

Olej a voda

Po sprše či koupeli použijte kvalitní tělové mléko, krém, máslo, balzám nebo olej. Másla a oleje by měly být v nejvyšší možné kvalitě, lisované za studena, protože jen tak si zachovají všechny prospěšné látky.

Vzhledem k tomu, že se jedná o bezvodé produkty, je důležité je nanášet na vlhkou pokožku. Pokud je nechcete aplikovat bezprostředně poté, co vystoupíte ze sprchy, navlhčete si při jejich nanášení alespoň ruce. Díky spojení s vodou se oleje mnohem snáze vstřebávají a mohou se i lépe rozvinout jejich úžasné vlastnosti.

Hebká a pružnější

Jednou až dvakrát týdně si dopřejte peeling, který odstraní odumřelé buňky kůže a nečistoty. Nanášejte jej na vlhkou pokožku za pomoci jemné masáže malými krouživými pohyby. Díky tomu dojde rovněž k prokrvení pokožky, tím i k prevenci vzniku celulitidy nebo jejímu zmírnění. Volte peelingy, v nichž jsou abrazivními složkami například mořská sůl, třtinový cukr či káva, tedy přírodní produkty, a jsou doplněny rostlinnými a esenciálními oleji, které zároveň o pokožku pečují, dodávají jí hebkost, pružnost a oddalují její stárnutí.

Chraňte ji

  • Důležité je pokožce dodávat antioxidanty, které doslova pohlcují volné radikály. Nejdůležitějšími jsou vitaminy A, C a E.
  • Nepostradatelný je betakaroten, z něhož se v těle vytváří právě vitamín A, který chrání pleť před UV zářením a také oddaluje stárnutí pokožky. Dalšími silnými antioxidanty jsou koenzym Q10, flavonoidy, fenoly a karotenoidy.
  • Z minerálů jsou pro zdravou kůži potřebné zinek a selen.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Nezapomínejte na pokožku