Klíšťová encefalitida opět útočí!

S blížícími se teplými dny roste živná půda pro klíšťata, a tak je potřeba myslet na prevenci již nyní. Čísla totiž stále hovoří neúprosně.

 

Vloni u nás bylo zaznamenáno 573 případů klíšťové encefalitidy

 

Loni bylo v České republice zaznamenáno celkem 573 případů výskytu klíšťové encefalitidy, z toho 3 úmrtí. V jižních Čechách se počet nemocných v roce 2012 oproti roku 2011 sice snížil, nicméně stále se jedná o 125 případů, což znamená 21,9 % nakažených v celé ČR. Jihočeský kraj tak v rámci republiky drží v počtu případů smutné prvenství.

Největší výskyt tohoto onemocnění zaznamenal okres České Budějovice, 30 případů, dále Strakonice, 26, v závěsu jsou pak Prachatice s 25 nemocnými. Český Krumlov loni evidoval 16 případů, Tábor 12.

Mezi města s nejmenším výskytem klíšťové encefalitidy patří Jindřichův Hradec a Písek se shodným počtem 8 nakažených. I když se v minulém roce klíšťatům díky suché zimě a mrazům až minus 20 stupňů Celsia příliš nedařilo a počet onemocnění oproti předchozímu roku klesl, letos očekáváme díky vlhčímu počasí a ne příliš silným mrazům poměrně výrazný nárůst jejich výskytu, a tím také zvýšené nebezpečí nákazy.

 

Jedinou opravdu účinnou ochranou je očkování

Jak je to v Evropě?
V evropském měřítku hlásí nejvíce případů Česká republika, Lotyšsko, Litva, Německo a Slovensko, přičemž v České republice je za posledních 40 let hlášeno 25 % ze všech případů na území dnešní Evropské unie, což je číslo poměrně alarmující.

Závažnost onemocnění si uvědomují i důležité orgány Evropské unie. V roce 2012 Evropská komise oficiálně přidala klíšťovou encefalitidu na seznam chorob, které podléhají hlášení v rámci Evropské unie. Zpráva Evropského centra prevence a kontroly nemocí, která byla východiskem pro zmíněné rozhodnutí Evropské komise, zdůrazňuje potřebu osvěty a prevence ve formě vakcinace, ale i přesto zemře na následky klíšťové encefalitidy ročně 1,4 % všech nakažených.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě nedávno podpořila formu očkování jako účinnou prevenci klíšťové encefalitidy. „V případě onemocnění klíšťovou encefalitidou můžeme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo toto onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci,“ říká doc. Rastislav Maďar, z Očkovacích center Avenier.

 

Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře

Jedinou účinnou ochranou je očkování
Jedinou opravdu účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je tedy očkování. S ohledem na vysokou účinnost vakcíny přesahující 99 procent je pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, minimální. Vakcína je k dostání na lékařský předpis jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Očkování je možné provést kdykoliv během roku. V zimním období je ale nejpříhodnější, protože nehrozí potenciální riziko nakažení klíšťovou encefalitidou mezi podáním jednotlivých vakcín. Očkovat se může zájemce nechat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Cena jedné dávky vakcíny je cca 700 Kč, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek.

Největší pojišťovna v zemi VZP přispívá letos v rámci akce „1 dávka zdarma“ dokonce 750 Kč. Aktuální přehled výše příspěvků jednotlivých pojišťoven a další informace najdete na www.pozorkliste.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

Klíšťová encefalitida opět útočí!