Pro dobré spaní

Koncem tohoto měsíce, přesněji 25. října, nás opět čeká změna času, budeme si moci přispat o hodinu déle. U někoho ale může časový posun způsobit obtíže se spánkem. Ty se ovšem u řady lidí vyskytují nejen v souvislosti se změnou času. Jak tyto problémy zmírnit?

 

 

Bylinky na spaní
Vhodným pomocníkem pro ty, co nemohou usnout, mohou být bylinky. Buď ve formě čaje, který si z nich před spaním připravíme a vypijeme ho, nebo v podobě koncentrovaných přípravků.
Například kapsle Sleepnox Forte obsahují účinnou, nenávykovou a silnou směs čtyř uklidňujících bylin (chmelu otáčivého, mučenky pletní, meduňky lékařské a kozlíku lékařského). A právě kozlík lékařský, kterého obsahuje Sleepnox Forte extra silnou dávku, je rostlina, která se osvědčuje při nespavosti způsobené nervovým vyčerpáním, přepracováním a stresem nejvíce. Kapsle Swiss Sleepnox Forte koupíte v lékárně, balení 30 kapslí za 150 Kč.
Vyzkoušet můžete i doplněk stravy Happy Dreams, který byl přímo vyvinut k pomoci dosažení hlubokého a uvolněného spánku. Jeho součástí je zelený čaj s 30% obsahem L-theaninu, který v mozku navozuje stav hluboké relaxace a zároveň se postará o to, abyste ráno vstávali svěží, odpočatí a plní energie. Zvyšuje také aktivitu alfa vln, čímž dokáže přispět k dobré kvalitě spánku. Meduňka lékařská pro změnu snižuje stres a uklidňuje a zpříjemňuje spánek. Podobné blahodárné účinky na váš spánek mají i další obsažené bylinky jako jsou buřina srdečník, kozlík lékařský či dobromysl obecná. Balení 75 tablet koupíte v lékárně za 345 Kč.

 

Maska na spaní

 

Spěte ve tmě
„Za kvalitní spánek zodpovídá také hormon melatonin. S postupující tmou se vyplavuje do mozku, se svítáním jeho produkce naopak klesá. Nejvíce se ho vyplaví v naprosté tmě, proto je důležité, abychom okna pořádně zatemnili. Produkci tohoto hormonu přitom ovlivňuje i pouliční osvětlení, které proniká do místnosti, nebo světélka elektroniky“, říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek společnosti Sleep Centrum. Jestliže světlo nelze úplně vyloučit, je možné použít i nejrůznější pomůcky, například zakrýt oči maskou na spaní. Například masky na spaní od společnosti Sleep Centrum mají šest vrstev, které dokonale brání pronikání světla k očím. Jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, který je příjemný na dotek, dobře drží na hlavě a může se prát ve vodě do 30 stupňů.
Zapomenout nesmíme ovšem na to, že základem dobrého spánku je kvalitní postel, respektive matrace a rošt, dobře vyvětraná místnost a uklidňující činnost aspoň půl hodiny před spánkem – poslech hudby, příjemná četba, relaxace.

 

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Pro dobré spaní