Zkomplikujte zlodějům přístup

Okna a francouzské dveře jsou nejčastějším místem, kudy dochází k vloupání. Přesto bývají na rozdíl od vchodových dveří chráněny proti nežádoucímu vniknutí jen minimálně. Hlavní sezóna zlodějů přitom není jen v době letních prázdnin. Mnoho chat a chalup bývá vykradeno právě v zimě.

 

Posuvné dveře

 

 

Pokud necháte chatu či chalupu až do jara spíše opuštěnou, zvažte zlepšení zabezpečení oken, balkónových či francouzských dveří. Nezvaným návštěvníkům tak ztížíte či rovnou zamezíte vniknutí do domu a budete se cítit klidněji.

 

Několik bezpečnostních prvků současně
Nejlepším obdobím pro pořízení bezpečnostních prvků je, pokud dům právě stavíte nebo rekonstruujete. Ideální je pořídit si rovnou nová okna s odpovídajícími bezpečnostními prvky. „Nejlepší je mít okna zabezpečená hned několikanásobně,“ vysvětluje František Ivaška ze společnosti Slovaktual. „K základnímu vybavení patří bezpečnostní kování a klička se zámkem nebo blokovacím tlačítkem. Do oken, alespoň v přízemí, se vyplatí zainvestovat do bezpečnostního skla.“ Dobrou překážkou pro zloděje jsou také okna s vlepovaným sklem a středovým těsněním, protože tabuli skla nelze vymáčknout z křídla ven, a to ani v případě vypáčení zasklívací lišty. Středové dorazové těsnění vytváří účinnou překážku zabraňující vyplanžetování nebo vyhmatání kování/zámků.

 

Dbejte na kvalitní kování
Jedním z nejdůležitějších prvků u oken i francouzských dveří je kvalitní kování s promyšleným vícenásobným zabezpečením. „Dobrým řešením jsou například okna s kováním Maco, které obsahuje prvky pasivní bezpečnosti, jež ztíží vypáčení okna, a navíc zvyšuje jeho těsnost,“ doporučuje Ivaška. Základ systému tvoří speciální čep ve tvaru písmena “T“, který při uzavření okna zasune svoji „hlavu“ do bezpečnostního uzávěru v kování na rámu okna.  Tím vznikne pevný bezpečnostní bod, takže okno půjde vypáčit běžnými nástroji jen velmi obtížně. Přitom platí jednoduché pravidlo – čím větším počtem těchto bodů je okno osazeno, tím vyšší je jeho odolnost proti vypáčení.

Dovybavte stávající okna
Lépe chráněný dům můžete mít, i když neplánujete výměnu stávajících oken za nová. Na okna nalepte bezpečnostní fólii a zvažte i využití dalších prvků. Podle typu okna si můžete nechat namontovat dodatečné bezpečnostní prvky do kování okna či vyměnit klasickou kličku za uzamykatelnou. Klička se zámkem přitom funguje i jako dětská pojistka proti nežádoucímu otevření okna dětmi.

Další informace o oknech a jejich zabezpečení lze získat nawww.slovaktual.cz.

TEXT: REDAKCE
FOTO: SLOVAKTUAL

Zkomplikujte zlodějům přístup