Oprava a údržba kamenné stěny

Přírodní kámen v interiéru je jen těžko nahraditelným dekorativním prvkem. Zvlášť v případě, kdy je původní součástí letitého domu. O kamenné stěny a dlažby se však musíte umět správně postarat.

interiér v kombinaci dřeva a kamene vytváří s ničím neporovnatelnou atmosféru

Pro kámen v interiéru – ať už jde o stěny, nebo podlahy – platí jednoduché pravidlo – správně udělaná rekonstrukce a pravidelná údržba zajistí jeho neměnnou krásu. A nenechte se mýlit – kámen sice vypadá jako nezničitelný, ale spoléhat na to v žádném případě nelze.

Kámen v interiéru mívá mnoho podob. Kromě nově položené nebo dochované původní dlažby (především v chodbách, komorách, okolí pecí či sporáků a někdy i kolem stěn starých chalup v některých regionech) jde často o nosné zdi i příčky z kamene, který desítky let ukrývala omítka nebo dřevěné obložení. Spousta chalupářů takové kamenné stěny při rekonstrukcích odhaluje a nechává specifickou drsnou krásou přírodního kamene dotvářet interiér třeba v kombinaci se dřevem podlahy a stropů.

Zajímavým tipem pro čištění kamenných ploch, stěn, ale i prkenných plotů a teras je tzv. patio cleaner

Při dodržení několika zásad při obnově a „oživení“ kamenné stěny si pak v dalších mnoha letech vystačíte pouze s jednoduchou občasnou údržbou. Špatně udělané opravy mohou kámen naopak proměnit v noční můru, protože odstraňování následků chyb bývá poměrně složité.

Čistěte raději hned

Neomítnutá kamenná stěna musí být dobře vyspárovaná, což platí pro novostavbu i rekonstrukci. Šířku spár u nově stavěné stěny však můžeme ovlivnit, zatímco při rekonstrukci je nutné přizpůsobit se stávající velikosti spár a před spárováním je pečlivě vyčistit. Vhodná je na to zužující se špičatá škrabka, podle doporučení čtenářů například kramle. Použít lze i šroubovák nebo tenký sekáč a je důležité dostat ze spár původní, často hliněnou výplň alespoň do té míry, aby se mohla nová spárovací hmota s povrchem kamene dobře propojit.

spárování kamene je složitější než u cihel, nebojte se použít prsty

Obtížnost následného spárování záleží na šířce spár. V každém případě je nutné spárovací hmotu do spár řádně dotlačit. Použít můžete spárovací špachtli, na nepravidelné spáry kamenů se ovšem nerozpakujte využít ruce. Experimentovat lze i se sáčky, do nichž se naleje spárovací hmota a vytlačuje se pak odstřiženým rohem podobně jako krém při zdobení cukroví.

Co použít ke spárování? Obvykle jemnou cementovou maltu (mazaninu). Mezi radami zkušených zedníků se objevuje i tip na maltu na klinkery. A firma Paulín například doporučuje postup, při němž se do spáry nejdříve nanáší vrstva pačoku z osmotické malty Lamposal a po vyzrání (tři dny) radí použít omítkovou směs Paulinsana Into nebo Paulinsana Rinzaffo. V zásadě se spárování kamenů nijak moc neliší od spárování „přiznané“ cihlové zdi, je jen vzhledem k nestejné velikosti spár poněkud obtížnější.

k dostání je i speciální pytel na spárovací maltu (inzak.cz)

Je velmi důležité při spárování průběžně čistit kameny kolem spár od malty. Použít můžete štětec nebo houbičku. Čerstvou spáru jen lehce opatrně uhlaďte, ale její okolí potřísněné maltou se snažte očistit co nejlépe, po zaschnutí je to obtížné. Restaurátoři historických budov doporučují spáry i jejich okolí před spárováním dobře navlhčit. Spárovací malta pak nestihne vytvořit skvrny v okolí spár tak rychle a kameny se také snáze čistí. A lépe se díky navlhčení propojí i malta se spárami mezi kameny.

Kámen musí dýchat

Po vyzrání spár bude nutné kamennou stěnu ještě jednou očistit prostředkem pro odstraňování cementových skvrn z kamene a tvrdším plastovým kartáčem. Ideální je opláchnout stěnu před finálním ošetřením proudem vody z tlakového čističe, v interiéru to však samozřejmě může být problém. Můžete vyzkoušet nástavec na „wapku“ zvaný patio cleaner, jehož konstrukce zamezuje rozstřikování odpadní vody. Ale s dřevěnou podlahou zřejmě nepůjde ani to.

Renovace kamenné stěny zpravidla začíná pečlivým čištěním a spárováním

Na závěr ošetřete kamennou stěnu prostředkem, který zdůrazní lesk i přirozenou kresbu kamene, zabrání průniku vlhkosti, ale zároveň nechá kámen dýchat. Občas používaný bezbarvý lak restaurátoři nedoporučují právě proto, že vrstva laku kámen zvenčí uzavře. Vhodnější jsou penetrační a impregnační nátěry na kámen. Existuje jich celá řada, seženete je u prodejců kamenných obkladů i dlažeb, ale také ve stavebninách a na internetu. Mnoho penetračních nátěrů lze použít na více typů podkladu (např. hloubkovou nano penetraci Soudal), dobré zkušenosti jsou například s prostředkem Lukofob 39, Porosil či výrobky SikaGard. Ucelenou řadu včetně glazury, odstraňovačů a čističů dodává třeba Knauf.

S konečným ošetřením povrchu se vyplatí počkat až na dokonalé vyzrání spár, klidně i dva nebo tři týdny. Předejdete tak riziku nevítaných solných výkvětů.

Jinou možností ošetření povrchu kamene jsou vosky. Hodí se spíše na hladké kamenné obklady či podlahy, ale lze je použít i na klasické kamenné stěny. Vyzkoušet můžete například vosk Cera Per Cotto nebo siloxanovou pryskyřici Hydromur z nabídky firmy Paulín. Nebo vyberte jiný vosk, vhodný i k ošetření povrchu kamenné stěny.

text: Richard Guryča

foto: shutterstock, archiv Firem

Oprava a údržba kamenné stěny

Oprava a údržba kamenné stěny