Zelené oázy

Přivezli jste si na venkov všechny rostliny z domova? Jestli tu budete trávit celé léto a pravidelně o rostliny pečovat, jen jim to prospěje. A vy si z nich vytvoříte zelené oázy, v jejichž klidu budete číst a relaxovat.

Rozmístěte kolem křesla na verandě vhodné rostliny a vytvořte tu dojem zimní zahrady. foto Dulux

Rostliny přinášejí do našich domovů život a krásu. Oázy pohody vytvoří v pokojích, na chodbě, terase i v zimní zahradě a také v koupelně s oknem. Chcete-li, aby rostliny nestrádaly, musíte jim vybrat vhodné místo. Ideálně takové, které se podmínkami přiblíží buď prostředí, ve kterém jste je pěstovali doma, nebo jejich původní vlasti.

Popínavky jsou v našich domácnostech velmi oblíbené, včetně břečťanu, který vydrží i v místech, kde je méně světla. Je vhodný také do závěsných nádob. Podlahová váza Drop je z recyklovaného skla, 2 019 Kč. foto Westwing Now

Při hledání místa vezměte v potaz, že nejdůležitější je světlo a teplota. Všechny rostliny ovšem nevyžadují slunné stanoviště. Některé druhy dokonce vyžadují chladnější a stinné kouty nebo vlhké a teplé prostředí.

Zajímavé zátiší vznikne na stěně obložené kachlíky s pomocí kuchyňských závěsných systémů. foto Los Kachlos


Obalové květináče, truhlíky, koše a kbelíky jsou stejně dekorativní jako rostliny a mají podtrhnout styl bydlení


PRO RADOST
Vytvořte zátiší se skupinami rostlin. Je jedno, jestli jsou v květináčích, malých miskách nebo ve velkých nádobách. Rostliny se vzájemně doplňují nebo tvoří kontrasty. Efekt takových seskupení je překvapivý.

Máte mnoho malých květináčů, které se nevejdou na okenní parapet? Postavte před něj malý stolek a vytvořte na něm atraktivní zelené aranže. foto Lene Bjere

DOBRÉ RADY
• Zalévejte rostliny vždy ráno, podle skutečných potřeb a vodou s pokojovou teplotou, protože chladná voda škodí kořenům.
• Pozor, abyste nepolili listy. Kapky vody na nich zaschnou a zanechají tu šedé skvrny.
• Zcela vyschlý kořenový bal postavte s květináčem do nádoby s vodou, nechte ho nasáknout. Přebytečnou vodu, která následně vyteče do misky, vylijte.

Rostlinám v květináčích to sluší v koších pletených z mořské trávy a exotických listů. Potřebují ovšem dostatečně velké misky na vodu a opatrnou zálivku. Pokud se koše namočí, bude se v nich tvořit plíseň. Od 889 Kč. foto Bloomingville

Připravila: Helena Štětinová
Foto: se souhlasem firem Dulux, WestwingNow, Los Kachlos, Lene Bjere, Bloomingville

Zelené oázy