Krása pálené cihly

Cihly jsou velmi starým stavebním prvkem, a i dnes je tento víceúčelový stavební materiál oblíbený. Ve staveních využíváme strukturu přiznaného zdiva k navození útulné venkovské atmosféry.

Barvy a strukturu cihel rádi využíváme také jako dekorativní prvek ve všech místnostech v domě. Protože na chalupách k bydlení předěláváme i původní hospodářské budovy, často se v jedné místnosti objevuje několik typů zdiva. Záleží na tom, jakými stavebními úpravami dům během let prošel. Aby se do prostoru neuvolňoval prach z neomítaných cihel nebo kousky malty ze spár, musíme povrch ošetřit vhodnou penetrací nebo voskovou impregnací.

 

Cihelné obkladové pásky

Pohledově cihly nahradí i cihelné pásky, které nalepíte na stávající podklad jako dlaždice. Strukturou a barevností věrně napodobují cihlu a můžete si vybrat z několika odstínů, od světle béžových po tmavě hnědočervené.


DOBRÉ RADY

1. Máte-li dům z omítaných cihel a přejete si je v interiéru přiznat, stačí zbavit stěnu nebo její část omítky, cihly očistit, opravit spáry a povrch penetrovat.

2. Pokud se chystáte na rekonstrukci, můžete nahradit klasické cihly lícovými a vytvořit příčku přímo z nich.


VÍTE, ŽE:
• Spousta starých domků je ještě stavěna ze sušených vepřovic, které spatřily světlo světa někdy před deseti tisíci lety a v Čechách se používaly až do počátku 20. století. A návrat ke starým technologiím nepálené cihly využívá i dnes při stavbách hliněných domů.
• Běžným cihlám, páleným v žáru vypalovací pece předcházely cihly, vyráběné hrnčířským způsobem.
• Lícové cihly se dělí podle fyzikálních vlastností a podle způsobu výroby na cihly ražené, tažené a zvonivky, tedy cihly Klinker.

 


Struktura hrubého cihlového zdiva se zajímavým klenutím nad okny a dveřmi sluší venkovským a industriálním interiérům. (La Natura)

 


V ložnici je cihlová zeď natřená bílou barvou, která místnost prosvětlí a zároveň ji chrání před prachem z cihel a spárovací hmoty (Bonami)

 


Ve starých chalupách se poměrně často setkáváme s kombinací několika stavebních materiálů. Pohledově se doplňují a jejich dekorativní vyznění se vzájemně posiluje (Del Art)

 


Lícové cihlové pásky pohledově dokonale nahrazují lícové cihly. Podle typu mají tloušťku od asi 1 do 2 cm. Typ Old Brick, asi 16 Kč za kus (Magicrete)

 


Na omítku i na sádrokarton můžeme pro cihlový efekt nalepit velkoformátovou tapetu. Rozměr 315 x 232 cm 1099 Kč (Bonami)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Archiv firem

Uložit

Krása pálené cihly