Zbavte chodník mechu

Když se začne betonová dlažba zelenat kvůli mechu, je to k zlosti nejen z estetických důvodů. Zamechované dlaždice kloužou a špiní podrážky. Existuje však několik možných řešení.

Čištění silným proudem vody z tlakové myčky lze považovat za nejúčinnější metodu, která platí na všechny druhy dlažeb

Příčinou zelenání povrchů betonové dlažby, ale i souvislých ploch, betonových podezdívek a také dřevěných povrchů je zpravidla vlhko a stín. Různé druhy mechů mají takové prostředí rády a v případě betonových dlažeb tomu napomáhá i nasákavost betonu, často v kombinaci s nedostatečným odvodem zemní vlhkosti. Zamezit růstu mechů lze někdy jen obtížně a často je třeba kombinovat mechanické čištění s použitím chemických prostředků.

 

Pusťte slunce

Ideální je opatřit dlažbu ochranným nátěrem už při pokládce a čas od času ho obnovit. Pokud dlaždice i přesto zarůstají mechem, děje se tak obvykle jen v zastíněných místech, takže stojí za úvahu i prořez keřů nebo větví stromů. To ale samozřejmě nejde vždycky, takže nezbývá než dlažbu mechanicky očistit a poté ošetřit buď některým z chemických prostředků přímo pro tyto účely, nebo vyzkoušet některé osvědčené recepty z praxe.

Vyzkoušet můžete i nejrůznější chemické penetrační či čisticí prostředky, které mohou sloužit i jako prevence

Tlaková voda a nátěry

K očištění je ideální proud vody z tlakového čističe v kombinaci s kartáčem s plastovými štětinami, jako preventivní nátěr pak lze použít buď bezbarvé impregnační přípravky na kámen, beton či cihly, nebo fungicidní postřiky, například z řady Savo. Pokud je dlažba barvená, můžete vyzkoušet i silikátový fasádní nátěr v příslušném odstínu.

 

Vyzkoušené recepty

Existují různé osvědčené recepty a postupy, které vás mohou mechu z dlažby zbavit. Zkuste například postříkat mech roztokem modré skalice v poměru 1 : 10. Jakmile roztok zaschne, postříkejte místa ještě roztokem sody.

Pokud to neohrozí okolní zeleň, můžete zkusit mech posypat solí. Někdy pomůže postřik roztokem vápna ve vodě, který sníží kyselost povrchu. Řada lidí však s vápnem žádných prokazatelných výsledků nedosáhla. Zásadité účinky má i dřevěný popel, který navíc dlažbu dokonale vyčistí, takže zmíněné šetrné metody stojí přinejmenším za pokus.
Dobrou prevencí je hloubková penetrace, kterou můžete dlažbu napustit, ovšem až po mechanickém vyčištění povrchu. Veškeré chemické prostředky tedy aplikujte až po okartáčování betonu a oplachu vodou, ideálně s použitím tlakové myčky.

Je možné vyzkoušet i postřik uhličitanem sodným anebo roztokem síranu mědnatého.

 

Zbavte chodník mechu