Úklid kolem chalupy

Uvnitř chalupy jsme si již uklidili, ale na pozemku, na terase a chodníčkách v zahradě to je nekonečný příběh. Jestli chceme mít i kolem stavení jako v klícce, potřebujeme dobré nářadí a vhod přijde i technika.

 

 

Vhodným pomocníkem je dozajista tlaková myčka.  Na rozdíl od ručního mytí je s ní úklid mnohem rychlejší a snazší. Hodí se například na odstraňování bahna či zbytků trávy z dlažby či zídky nebo plotu, stáhne listí za střechy, využijeme ji i na čištění zahradního kolečka, nebo s ní umyjeme auto.
Dá použít i na nečistoty na obložení domu. Při prvotním mytí (namáčení) postupujeme zdola nahoru a použijeme nástavec s mírnějším proudem a s rozptylem do stran. Pokud je znečištění silné, můžeme na tlakovou myčku nasadit rotující kartáč, který si společně s proudem vody poradí i se zaschlou špínou. Nakonec pomocí standardního nástavce střední velikosti opláchneme obklady od špíny a čisticího prostředku, tentokrát od shora dolů.

 

 

Zahrada
Tlaková myčka je šikovným pomocníkem i při čistění zahradního nábytku, grilu či nejrůznějších odpadních kontejnerů. S pomocí rotačního kartáče snadno odstraníme veškeré nečistoty, je však třeba mít na paměti, že například v případě zahradního grilu je třeba navíc užít odmašťovač. Rovněž je nutné odpojit veškerá elektrická či plynová zařízení, která čistíme (např. gril, sekačka či zahradní traktůrek) od elektrického proudu či plynové bomby. V případě čistění sekačky je také zapotřebí odpojit nůž a to jak z důvodu bezpečnosti, tak kvůli snadnějšímu čistění vnitřku sekačky.

 

Jak si vybírat?
Tlakové myčky můžeme vybírat podle několika kritérií – typu pohonu, tlaku (PSI) a průtoku (GPM) vody, jež určují čistící sílu myčky. Rovněž se při výběru vyplatí věnovat pozornost motoru (ideálně OHV) a čerpadlu stroje. Podle stupně a typu znečištění je také vhodné mít k dispozici více trysek s různým rozptylem vody a v neposlední řadě možnost přisávání čisticího prostředku, který je mnohdy zapotřebí.
Na trhu najdeme tlakové myčky od společností  Briggs&Stratton, Kärcher, Bosch, Makita, Oleo Mac, MPX, Hecht, Proma apod. Jejich cena začíná na částce okolo 1 500 Kč.
TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

 

 

Uložit

Úklid kolem chalupy