Dekorace z listí

Rubrika: Zahrada

Každý rok je to stejné. Jak skončí prázdniny, nejprve se listí na stromech a keřích zbarví do žluta a červena a pak začne padat k zemi. Právě na podzim je ten správný čas, kdy můžeme odumírající listy použít k různým aranžmá a jiným výtvarným činnostem.

Listy některých stromů a keřů se zabarví do zlatožluté, další naberou červenou barvu, jiné purpurově fialovou či temně bronzovou. Jsou tak krásné, že je škoda nevyužít je alespoň ke krátkodobému aranžmá. Protože však skutečně jejich krása rychle pomíjí, nemá smysl pouštět se do příliš náročných projektů.

Pestrá kytice

Při procházkách podzimní krajinou nás může zlákat krása listí v pestré paletě barev, ať už spadaného, či ještě pevně držícího se na rostlinách, keřích a stromech. Zatímco v předchozích ročních obdobích jsme si domů přinášeli zejména květiny, tentokrát uvijeme kytici z listů.

Vybíráme si listy čisté, pevné a neponičené. Kvůli trvanlivosti raději dáme přednost vlhkým listům, ty suché necháme být. Snadno by se drolily. Nasbírané můžeme svázat, můžeme je však nechat i volně a vložit je do široké nádoby. Pokud bude váza či mísa ze skla, listy mohou být „ponořeny“ dovnitř úplně celé.

Smíšené aranže

Listy můžeme použít i do smíšených aranží doplněných květinami, sušenými i živými, a také různými větvičkami, třeba i s plody. Uplatní se jako zajímavá výzdoba stolu, ale třeba i truhlíků za okny či v míse na hrob. Pestrobarevné listy lze zakomponovat mezi ostatní materiál při tvorbě dekorativních věnců a také svícnů. Přitom můžeme listy i barvit a stříhat. Je to tvárný materiál, kterého je všude kolem nás dost.

text: Martina Lžičařová
foto: Flowerpress, Shutterstock, Thinkstock a archiv

Dekorace z listů

Dekorace z listí