Speciál Sníh: Připravme nářadí na sníh

Minulá zima většině z nás mnoho sněhu nenadělila. Na letošní očekávanou sněhovou nadílku bychom se však raději měli vybavit předem. Co nám se sněhem pomůže?

Se sněhovým kobercem na příjezdové cestě si poradí kvalitní hrabla, lopaty, hrubá košťata a naše silné ruce. Kdo se nechce dřít, pořídí si sněhovou frézu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Sníh:

Zbavte se sněhu s úsměvem. Postavte si iglú!

Když nasněží a namrzne

Proti sesuvu sněhu

Sníh na střeše řešte včas

Čím uklidit sníh

________________________________________________________________________

 

Jak poznat kvalitní frézu?

Důležitými atributy kvality jsou především výkonnost a bezpečnost. Vysoký výkon motoru umožňuje efektivní odklízení i velkého množství sněhu. Věnujeme pozornost i robustní konstrukci, která si poradí s možnou překážkou, jež se může ve sněhu skrývat. Pohodlné užívání zaručí propracovaná ergonomie era snadné ovládání. Aby s frézou bylo možné pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít refl ektor.

V případě, že frekvence čištění ploch není tak častá, bude vám stačit jednostupňová fréza. Má lehčí konstrukci a lépe se ovládá než dvoustupňový stroj. Ten je neocenitelný na odklízení sněhu z velkých ploch. Systém dvoustupňové frézy funguje tak, že nabírací šnek nahrne sníh do stroje a poté jej vyhodí ven pomocí rychloběžného kola s lopatkami. Díky tomu je tak možné odhodit sníh do velkých vzdáleností, standard je asi 5 až 10 metrů.

Lopaty, hrabla a shrnovače sněhu

Se speciálními nástroji se nám sníh podaří odklidit efektivně a rychle. Sáhněme po lehkých hliníkových lopatách pro odklízení sněhu ze zahrady nebo kolem auta, nesmíme zapomenout také na škrabku na led a shrnovače. Volíme kvalitní nářadí z lehkého plastu s pokovenou ocelovou zpevněnou hranou. Lopaty a hrabla vybíráme s ergonomicky tvarovanou násadou a držadlem pro pohodlný a pevný úchop. Nabírací část by měla být lehká a tvrdá. Existují i hrabla vybavená trubkovou rukojetí a některé modely mají i kolečka.

Shrnovače se hodí na úklid většího množství sněhu. Jejich konstrukce umožňuje efektivní rozložení sil. Mohou mít dlouhou hliníkovou nebo dřevěnou násadu. S jemným sněhovým popraškem si nejlépe poradí koště. Rychlý úklid zabrání tvorbě namrzlé vrstvy na chodníku a na dlažbě dvora.

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Nářadí na sníh

Uložit

Speciál Sníh: Připravme nářadí na sníh