Pomocníci na zpracování dřeva

stroj na štípání polen

Stroje na štípání polen, které najdete v sortimentu prodejců nářadí jako štípače i štípačky, jsou pro větší množství zpracovávaného dříví vynikajícími „pracanty“ a ušetří vám hodně sil (Foto: Vari)

Topení dřevem je jednou z možností, jak snížit náklady na vytápění. A zpracováním paliva vlastními silami ušetříte ještě víc. Vyplatí se proto investovat do nářadí a nástrojů, které vám s tím pomohou.

Do rodinného domu či na chalupu samozřejmě můžete nakupovat už naštípaná a v bednách či pytlech úhledně zabalená polínka z různých druhů dřeva. Je to pohodlné, ale poměrně drahé. A když už chcete topení dřevem vedle romantiky praskajících kamen vnímat i jako ekonomickou úsporu a možnost zbavit se závislosti třeba na stále dražším plynu, zpracujte si dříví sami.

Foto: OBI

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Kamna na dřevo:

Lázeňská kamna: rychlý a levný ohřev vody

Polínka srovnat!

Teplovzdušná, nebo akumulační kamna?

________________________________________________________________________

Koza, kozlík, stojan

Pod různými názvy se skrývá opora pro ruční (včetně motorové pily) pořez kulatiny či větví na polínka, která poskytne pro práci optimální výšku a zvlášť při používání řetězové pily přispěje k mnohem bezpečnější práci, než když řežete dřevo různě opřené či přišlápnuté nohou. Existuje mnoho variant stojanů ze dřeva či z ocelových profilů nebo trubek a samozřejmě si kozlík můžete vyrobit i vlastnoručně. Koza značky Wolfcraft SB 60 má tu výhodu, že je skládací, navíc je opatřena pojistkou proti vyhození polena. 999 Kč (obi.cz)

elektrický štípač

Foto: Hecht

Elektrický štípač

Vertikální štípač Hecht 6060 představuje robustní výrobek se schopností vyvinout tlak až 6 tun. Má příkon 2 200 W a poradí si s poleny o průměru do 40 cm a délkou do 550 mm. Hmotnost přístroje je 105 kg. Díky velkým kolečkům a transportnímu madlu je jeho přemisťování podle výrobce snadné, takže jej můžete převézt k hromadě pořezaných polen i přes vyšší hmotnost štípače. K přístroji je možné zakoupit čtyřramenný křížový klín. 14 990 Kč (agroform.cz)

Ruční rámová pila

Velká pila rámová 24″ Fiskars 1000615 s délkou listu 61 cm je určena pro řezání kmenů a silných větví o průměru nad 20 cm. I přes výhody motorových pil je ruční nářadí jistotou a mnohdy je pro zpracování menšího množství paliva vhodnější. Nevydává hluk, nespotřebovává energii, práce s ním posílí vaši fyzickou kondici. Když zvolíte kvalitní značkový výrobek s dobře nabroušeným listem, půjde řezání pěkně od ruky. 429 Kč (fiskars-shop.cz)

Štípací sekera

Foto: Extol

Štípací sekera

Pořízení štípací sekery má rozhodně smysl, protože její specifický tvar, odpovídající velikost a délku pro ideální úchop nenahradíte sekerou univerzální. Opět jde o to, ulehčit si práci, protože štípání polen je namáhavé. Kvalitní nástroj díky uvedeným vlastnostem umožní naplno a úsporně využít vaše síly. Existují velmi drahé kované klasické sekery s dřevěnými topůrky, ale i moderní nástroje, které na násadu používají plasty a ergonomii úchopu vylepšují různými potahy a profilací. Ideální je vyzkoušet, co vám bude vyhovovat. Sekera Extol 1 250 g s nylonovou násadou a tvrzenou, teflonem upravenou hlavou představuje cenově dostupnou variantu moderních typů štípacích seker. 750 Kč (extol.cz)

Specifický tvar, optimální délku a vyváženost štípacích seker jinými sekerami plnohodnotně nenahradíte

akumulátorová řetězová pila

Foto: Jadel

Akumulátorová řetězová pila

Řetězové pily patří mezi klasické motorové nářadí do lesa i do domácnosti, kde se zpracovává palivové dřevo. Pily tohoto typu na akumulátorový pohon jsou skvělým kompromisem mezi silnými benzínovými stroji a elektrickými řetězovými pilami, které jsou sice méně hlučné, pohodlné na práci i na údržbu, ale jsou závislé na přívodním kabelu. Bezuhlíková aku řetězová pila Makita DUC254CZ s délkou lišty 25 cm postačí pro zpracování větví a kulatiny menšího průměru a hodí se i k prořezávání stromů a pro tesařinu. Cena je bez akumulátoru a nabíječky. 6 275 Kč (jadal.cz)

vozík na dřevo

Foto: OBI

Vozík na dřevo

Vozík na převážení naštípaných polen je neocenitelným pomocníkem pro dopravu většího množství dřeva z místa zpracování do dřevníku, ale i ze skladu do domu. Oproti přenášení v koši ušetří námahu a na rozdíl od zahradního kolečka se s ním lépe manipuluje, protože kvůli tvaru konstrukce je takový vozík pro transport polínek přímo uzpůsobený. Vozík na snímku uveze 80 kg a má dofukovací pneumatiky. 1 599 Kč (obi.cz)

přístřešek na polena

Foto: OBI

Přístřešek na polena

Na trhu je stojanů a přístřešků na polena celá řada a není složité ani vyrobit si je svépomocí, ale pro skladování většího množství dříví v suchu a se stříškou proti dešti je někdy dobrým řešením koupit si takový výrobek jako skládačku k sestavení a v případě potřeby k němu přidat další stejného typu a stejných rozměrů. Stojan Woodstock má rozměry 157 × 102 × 199 cm, stabilní hliníkový rám, integrovaný okapový žlab a lze jej využít i jako uzavíratelnou skříň na zahradní nářadí. 17 890 Kč (obi.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pomocníci na zpracování dřeva