Šroubováky a bity

Rubrika: Dílna

Šroubovák nemůže chybět v dílně žádného kutila. Klasický plochý je dnes doplňován křížovým i celou řadou speciálních šroubováků a zejména vyměnitelnými bity, které lze použít i v akušroubováku.

Praktickou sadu bitů v pouzdru lze upevnit na opasek. Bity ve výklopných držácích usnadňují výběr i manipulaci. Stojí 290 Kč

Šroubovák se skládá z rukojeti, v níž je zasazena kovová tyč (dřík). Tvarovaný konec tyče (hrot) zapadá do drážky nebo otvoru v hlavě šroubu. Rukojeť je tvarovaná pro uchopení do dlaně. Například u hodinářských šroubováků je rukojeť tvarována pro sevření mezi prsty, kdy ukazovák tlačí přes volně otočnou destičku šroubovák do záběru. Rukojeť bývá z plastu, může mít protiskluzovou úpravu.

Kloubovým adaptérem na bity můžete bez rizika rozbití skla šroubovat akuvrtačkou i v těsné blízkosti okenní tabulky

Elektrikářské šroubováky jsou izolované až ke konci dříku, aby nemohlo dojít k dotyku s částí pod napětím. Zámečnické šroubováky mívají zase kovovou část protaženou skrz rukojeť. To umožňuje i lehké údery kladivem. Některé šroubováky mají na dříku šestihranné osazení pro uchopení maticovým klíčem a zvětšení záběrného momentu.

Křížový šroubovák

Ploché šroubováky, které mají stejně silný dřík i jeho zakončení a bez nichž se dříve žádný řemeslník ani kutil neobešel, jsou dnes nahrazovány velmi oblíbenými šroubováky křížovými. Ty mají konec dříku (hrot) ve tvaru kříže (+). Štíhlejší a delší tvar hrotu Phillips (značený PH) je určen pro šroubování ve větších hloubkách např. při elektrotechnických pracích.

Při výběru křížových šroubováků Phillips nebo Pozidrive je důležitá i správná volba šroubů. Phillips (šroubovák i šrouby) mají jednoduchý kříž, zatímco na hrotech šroubováku i hlavách šroubů Pozidrive jsou ještě menší dodatečné drážky

Kratší a širší hrot Pozidrive (značený PZ) umožňuje větší záběr a používá se na samořezné šrouby – vruty. Moderní křížové šroubováky Philips i Pozidrive např. firmy Irazola mají molybden-vanadiový dřík s broušeným hrotem a dvoukomponentní protiskluzovou rukojeť.

Na častou chybu, které se dopouštějí uživatelé křížových šroubováků Philips a Pozidrive, nás upozornil Ing. Vladimír Roškot z pražské firmy TUKAN RG. Použijete-li totiž např. šroubovák Philips na šroub s hlavou typu Pozidrive, můžete zničit hlavu šroubu a otupit hrot šroubováku. Je tedy třeba už při nákupu šroubů vědět, jaký šroubovák na ně použijete.

Torx – hvězdičkový

Šroubovák TUCAN torx má pod „T“ rukojetí otočný věnec umožňující ovládat nástroj oběma rukama

Tento typ šroubováku má hrot ve tvaru hvězdičky. Torx se může používat na šrouby s nízkou hlavou, protože umožňuje lepší rozložení krouticí síly. Podle velikosti jsou tyto šroubováky vhodné pro manipulaci v nových přístrojích, automobilech, v elektronice a jemné mechanice i pro běžné užití.

Šroubovák imbusový

Může být rovný, šestihranný nebo s kuličkou na hrotu. Je určený k utahování (povolování) imbusových šroubů s válcovou hlavou a vnitřním šestihranem. Užívá se v elektronice a jemné mechanice. Šroubovák TUKAN imbus má pod „T“ rukojetí otočný věnec umožňující ovládat nástroj oběma rukama. Hodí se všude tam, kde je požadavek na vyšší krouticí sílu.

Bezpečnostní šroubováky

Ráčna smagnetem na přichycení bitu umožňuje šroubování ve svislé poloze i v těžko přístupných místech. Stojí 248 Kč

Mohou mít hrot ve tvaru trojúhelníčku či přerušené přímky, torx mívá uprostřed hrotu dírku. Slouží k tomu, aby neškolený personál nepoškodil demontováním přístroje např. mikrovlnky.

Nástavce, adaptéry a bity

Šroubovací nástavce se sadami vyměnitelných bitů usnadňují práci řemeslníkům i kutilům. Místo celé řady různých šroubováků je dnes možné vzít si pouze jeden nástavec a sadu bitů (některé i v pouzdru, které si můžete připnout na opasek) a jste vybaveni pro nejrůznější způsoby šroubování a druhy hlavic šroubů i vrutů.

Vytahovač zalomených šroubů s prodlouženým nástavcem

Dalšími vydatnými pomocníky jsou různé adaptéry např. kloubový, magnetický, ráčna usnadňující práci v hůře přístupných prostorech, vytahovače zalomených šroubů apod. Např. kloubový adaptér značky Bianditz z nerez oceli umožňuje šroubování v úhlu až 23 stupňů. Adaptér s drážkami zase usnadní montáž šroubovacích háčků, třeba na zavěšení lustru.

Držák bitu flexi s pružným dříkem nástavcem s magnetem stojí 328 Kč

Kvalita bitů je odvozena od jakosti oceli, z níž jsou vyrobeny. Běžné ocelové bity se označují HRC, zatímco např. titanové značkou TIN, které mají až 4krát delší životnost. Jiné bity mají povrchovou úpravu s diamantovým práškem, apod. Závěrem ještě zdůrazníme, že kvalitní šroubovák nám bude sloužit dlouho, pokud jej nebudeme používat na nic jiného, než k čemu je určen a už vůbec ne jako dláto nebo páčidlo, což je dost časté.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Šroubováky a bity

Šroubováky a bity