Venkovní nátěry dřeva

natírání plotu

U nátěrů tak exponovaných dřevěných materiálů, jako jsou plotové latě, volte raději syntetické nebo silnovrstvé lazury. Foto: Shutterstock

Nátěry dřeva v exteriéru slouží zejména k tomu, aby chránily dřevo před ničivým působením povětrnostních podmínek. Bez ochrany povrchu před deštěm, ale i před sluncem, dřevo rychleji podléhá zkáze.

Existuje několik možností, jak dřevo různými typy nátěru ochránit. Začít lze penetrací (napuštěním do hloubky) prostředky k impregnaci proti vlhkosti a proti působení škůdců a dřevokazných hub. Impregnační nátěry se dají nanášet nástřikem či nátěrem, případně lze do nich předměty namáčet. Je možné také koupit dřevo (desky, latě, trámy, fošny, kůly) opatřené už z výroby tzv. tlakovou impregnací, která proniká do větší hloubky. Takto ošetřené dřevo, jež se v konstrukcích nepoužívá jako pohledové, bývá někdy pro snadné odlišení zbarvené pigmentem impregnace dozelena či dohněda. I takovou penetrací ošetřené materiály lze dále natírat, pro volbu odstínu či krycí barvy je však někdy třeba počítat se zmíněným zabarvením.

Přírodní vzhled

O jeho zachování se lidé u dřeva často snaží a docílíte jej snadno s pomocí transparentních nátěrů, které povrch nepokryjí barevnou vrstvou. Bezbarvé (transparentní) vodouředitelné i syntetické laky obvykle zachovají barvu dřeva, případně mu dodají lesk, ať už klasický, nebo matný sametový. K dispozici je i celá řada značek a odstínů lazur, které mohou být tenkovrstvé (pokryjí jemným filmem povrch a pronikají do povrchové struktury dřeva) nebo silnovrstvé (chrání povrch silnější ochrannou vrstvou, do dřeva příliš nepronikají). Pro dřevo v exteriéru je třeba zvolit výrobky k tomu určené, případně univerzální. I u lazur lze vybírat mezi vodouředitelnými (rychleji schnou) a syntetickými (déle vydrží) produkty a volbou vhodného odstínu docílíte velmi jemné natónování, ale i výrazné zbarvení povrchu. Vybírá se nejsnáze podle vzorníků v obchodech.

Kromě lazur je možné pro zachování kresby použít i přírodní oleje nebo např. dřevní tér. Vždy ověřte, zda a čím se zvolený typ nátěru ředí.

Syntetické nátěrové hmoty jsou odolnější, s vodouředitelnými se snadněji pracuje a rychleji zasychají

Krycí barvy

I přes tradiční poptávku po zachování přirozených odstínů dřeva v exteriéru můžete zajímavých výsledků docílit i s krycími barvami, a to zvláště v případě, že obnovujete původní nátěr, případně ho nahrazujete jiným odstínem. Platí to pro okna, dveře, zahradní nábytek, ale i pro venkovní stěny verand či zahradních chatek.

Opět lze volit syntetické či vodouředitelné barvy. Syntetika chrání kvalitněji, akrylátové barvy se snadno nanášejí a dobře zasychají. V některých případech poslouží i barvy ve spreji, jinak je obvykle nejjednodušší vzít štětce či válečky různých rozměrů a u syntetických hmot počítat s použitím ředidla. Postupujte podle návodů, řada barev se dnes prodává jako univerzální, tzn., že mohou v případě potřeby posloužit jako základová i jako finální vrstva.

nátěr v exteriéru

Není nutné držet se za každou cenu tradice transparentních či hnědých nátěrů, zajímavých výsledků docílíte i s krycími barvami. Foto: Shutterstock

Dobrá rada

Dodržujte zejména doporučení výrobce ohledně přípravy podkladu, počtu vrstev, intervalů zasychání mezi jednotlivými vrstvami a případně i ohledně přebrušování vrstev předtím, než na ně nanesete další.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Venkovní nátěry dřeva