Zámky na kola

Rubrika: Auto

V létě řada z nás vyráží z chalupy na výlety na kole. Pro tyto případy se hodí zámky, které kola ochrání před odcizením, když je někde odstavíme.

Zámek na kolo podstatně sníží riziko odcizení

Ideální zámky jsou bezpečné a přitom skladné, lehké a vejdou se do batůžku, aniž by jej zatížily kilogramem navíc. Takové jsou zámky lankové. Dají se stočit a zaberou málo místa. Také je lze pomocí speciálního adaptéru umístit na sedlovou trubku kola. Mají ale nižší stupeň bezpečnosti, proto kolo nenecháváme dlouho bez dohledu.

Amparo 4850 LH se širokou konstrukcí těla, průměr oka 8,5 cm. Cena 801 Kč (ABUS)

Další možností jsou podkovy, tedy zámky do rámu, trvale připevněné ke konstrukci kola tak, že fixují zadní kolo. Na kole nám zloděj sice neodjede, ale odnést jej může. Proto se doporučuje kombinovat podkovu s lankovým zámkem a zvýšit tak zabezpečení kola. Pro bezpečnostní zámek jděte pouze k firmám, které prodávají certifikované výrobky.

Mimořádně bezpečný zámek, který úspěšně prošel těmi nejextrémnějšími zkouškami. Cena 739 Kč (Conrad)

Vysokou míru bezpečnosti mají skládací typy zámků, které složíme na malé rozměry. Jsou ale dost těžké a také dražší než výše jmenované modely. Máme-li drahé kolo, pak se ale vyplatí. Pokud parkujeme kolo v garáži nebo v chodbě domu, použijeme bytelný a těžký řetězový zámek, který spojíme klasickým visacím zámkem.

Zámky pro cyklisty se zamykají buď na klíč, nebo jsou vybaveny uzavíráním na číselný kód, který si sami nastavíme.

text: Helena Štětinová

foto: Thinkstock a archiv firem

 

Vybíráte nové kolo nebo některý z doplňků na kolo? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/cyklistika

 

Zámky na kola

Zámky na kola