Zahradní nábytek aneb Na co se posadíme?

Rubrika: Zahrada

Součástí každé zahrady, ať velké či malé, by mělo být venkovní posezení. Nabídne nám příjemný odpočinek a relaxaci, když zrovna nesázíme, neokopáváme, nesekáme trávu…

Podobu zahradního nábytku ovlivní nejen náš vkus a styl zahrady, ale i velikost prostoru, který máme k dispozici, jeho situování na zahradě i jak velké společnosti bude sloužit. Výběr záleží i na tom, jakým způsobem rádi odpočíváme – zda dáváme přednost židli, pohodlnému širokému křeslu, nebo si raději poležíme na lehátku či v houpací síti.

Při nákupu bychom měli myslet i na to, jakou péči můžeme nábytku věnovat či zda ho budeme na zimu uskladňovat, nebo ho nechávat venku.

Lavičky jsou evergreenem

Těžko si dovedeme nějakou zahradu představit bez lavičky. Klasickou dřevěnou lavičku lze umístit kamkoliv v zahradě – buď na místo s pěkným výhledem, nebo naopak do klidného zákoutí, obklopeného zelení a zaručujícího soukromí. Uklidňující posezení bude například u jezírka nebo bublajícího potůčku.

Jednoduchou lavičku bez opěradla postavíme do těsné blízkosti zeleninových záhonků, kde nám poslouží k odložení třeba zahradního nářadí při práci. Velmi zajímavě vypadají kulaté lavičky kolem stromu, které nabídnou sedícímu pohled do všech světových stran.

Příjemné je mít pohodlnou lavičku i přímo u domu, odkud můžeme mít celou zahradu jako na dlani. Zvláště pokud bude chráněna přesahem střechy, přístřeškem nebo aspoň markýzou či slunečníkem, může to být luxusnější dřevěná lavička opatřená barevným nátěrem, nebo lavička z výpletu, s vysokým opěradlem a područkami, opatřená pro větší pohodlí kupou polštářů. Na ně si lze pořídit dešti odolnou truhlu, vhodnou do zahrady.

Stolování pod širým nebem

Místo na trávníku nebo na dvorku využijeme k umístění stolu se židlemi nebo křesílky, u něhož můžeme za krásného počasí snídat, obědvat i večeřet. Chutnat nám tu bude i odpolední káva s domácí bábovkou nebo ovocným koláčem. Stolování může tvořit stůl a židle z odolného dřeva nebo umělého výpletu – ten kvalitní už okem nerozeznáte od přírodního, ale na rozdíl od něj snáší dobře i déšť. Pokud plánujeme sezení občas přemísťovat, bude vhodný skládací nábytek, stůl a subtilní židle v kombinaci dřeva a kovu.

Na zahradě je výhodné pořádat rodinné oslavy nebo setkání s přáteli – zahrada je větší než uzavřená světnice a na nějaké ty spadlé drobečky se tu také nemusí koukat. Dobře poslouží i obyčejný, z prken vyrobený stůl a jednoduché lavice. Stačí je opatřit barevným ubrusem nebo prostíráním a měkkými sedáky.

Textil v zahradě

Pohodlný odpočinek si spojujeme spíš s měkkým textilem než tvrdým dřevem. Tomu vyhoví například rozkládací plátěná lehátka, oblíbená už mnoha generacemi chatařů a chalupářů. Odpočinek a zároveň i romantiku nabídnou závěsné houpací sítě, natažené mezi dvěma stromy. Vyrábějí se v různých velikostech a provedeních, pro jednoho i pro dvojici.

Rozměrné textilní pytle v podobě křesel s pevným barevným potahem jsou dokonalým řešením pro dovolenkové lenošení ve stínu stromů. Na dřevěném, kovovém a vyplétaném nábytku se o pohodlí postarají čalouněné sedáky a polštáře. Hezká barevnost a zajímavý design jejich povlaků, které lze občas vyměnit za jiné, dodají nábytku na atraktivnosti.

www.almara-shop.cz, www.anglickasezona.cz, www.ikea.cz, www.kettler.cz, www.teek.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

 

Vybíráte novou zahradní sestavu, lavičku nebo slunečník? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek

 


Zahradní nábytek aneb Na co se posadíme?

Zahradní nábytek aneb Na co se posadíme?