Grilování na plynu

Sezóna grilování nastala. Jestli ještě nemáte gril a rozmýšlíte se, zda si pořídit klasické modely na dřevěné uhlí nebo na plyn, máme pro vás pár informací o plynových grilech.

 

 

Mají obvykle větší výbavu, je s nimi méně práce, nabízejí vyšší komfort, a co je důležité – lepší možnost regulace teploty. Do této skupiny patří jak malé cestovní grily, tak i velké modely s několika hořáky. Ty musí být rozmístěny tak, aby teplo bylo rovnoměrně rozváděno po celé grilovací ploše. Špičkové modely mají obvodový plášť včetně skřínky v nerezovém provedení a litinové rošty s emailovou vrstvou. Ty se dobře udržují a rovněž vykazují dlouhou životnost. Ve víku je obvykle umístěn teploměr. Grilovací rošt bývá ovládaný motorkem.

 

 

Rozdělení plynových grilů
Lávové grily mají plynové hořáky doplněné o lávové kameny. Ty jsou plynem zahřívány, rychle absorbují teplo. Porézní povrch vstřebává velké množství tuku, který odkapává z masa, díky tomu se snižuje produkce škodlivin z přepáleného tuku. Kameny jsou samočisticí, na konci grilování je po stačí na pět minut nažhavit na maximální teplotu, tím se vypálí všechny nečistoty. Lávové kameny se někdy kombinují s litinovými pláty, na nichž se smaží i opékají jídla obalená v těstíčku, nebo masa naložená v marinádě s vejcem. Při běžném používání kameny vydrží jednu sezonu. Pokud se začnou drolit, vyměňte je.
Grily s RBS technologií patří k nejmodernějším. Keramické hořáky jsou umístěny po bocích grilovací vany, tím se vylučuje vzplanutí odkapávajících tuků a šťáv. Přesněji lze regulovat teplotu, není nutné používat grilovací brikety, či lávové kameny. Ty plní spíše estetickou funkci. U některých modelů jsou součástí dodávky.
U kontaktních plynových grilů je grilovací plocha tvořena obvykle litinovým tálem, litinovým roštem nebo jejich kombinací. Grilovací plochu zahřívá plamen z hořáků umístěných přímo pod grilovacími plotnami a plechovými rozptylovači tepla, které současně zamezují stékání tuku do hořáků.

 

Dobré rady

-Plynový gril má mít snadné zažehnutí každého hořáku zvlášť (piezo zapalování – rychlé zapalování)

-Kvalitní materiál hořáků – ideální je nerezová ocel

-Připojení na propanbutanovou láhev – není vždy součástí výrobku!

-Samostatný plynový hořák

-Nárazuvzdorná kolečka s gumou pro snadnou manipulaci

-Odkládací prostory kolem grilu

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: MOUNTFIELD, MALL, WEBER, CAMPINGAZ

 

 

Vybíráte nový plynový gril? Desítky grilů za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/plynove-grily

 

 

Grilování na plynu