Nábytek do zahrady

Rubrika: Zahrada

Dřevěný, kovový, s výpletem, textilem nebo z plastu – zahradní nábytek může mít mnoho podob.

Nábytek kombinuje hliník s tmavě šedou povrchovou úpravou, teakové dřevo a odolnou textilii (Hartman)

Na zahradu, dvorek, terasu, balkón nebo do altánku – tam všude můžete umístit venkovní nábytek a vytvořit si místo příjemného odpočinku. V bohaté nabídce obchodů najdete stoly, stolky, židle, lavice a křesílka jak různých stylů – rustikální, romanticky zdobné i střízlivě moderní, tak z různých materiálů. Dáte přednost klasickému dřevu, nezničitelnému kovu, lehkému plastu, pohodlnému výpletu nebo měkkému textilu?

Forest – elegantní hliníkové židle připomínají koruny stromů, různé barevné provedení (výrobce Fast, prodává Line)

Hlediskem při výběru zahradního nábytku by mělo být nejen to, jak vás zaujme na pohled a jeho cena, ale také jeho životnost a náročnost údržby. Ty jsou dány především použitým materiálem a kvalitou zpracování.

Jaké dřevo zvolit?

U dřevěného nábytku je pro svou tvrdost a odolnost vůči nepřízni počasí oceňován teak. Je cenově náročnější, ale vydrží generace. Přirozenému šedavému nádechu, který získá na sluníčku, lze zabránit ošetřením teakovým olejem. Jinými tvrdými dřevinami jsou eukalyptus, severoamerický akát nebo meranti. Exotické dřevo meranti má vzhled teaku, ale je levnější, vyžaduje také občasnou údržbu speciálními oleji.

Triangular – úspěšný tvar stolu, deska z teaku na hliníkové podnoži (Hartman)

Zajímavým domácím tvrdým dřevem je akát, který získá po napuštění olejem teplou zlatožlutou barvu.

Když kov, tak hliník

Stále větší popularitu si získává hliníkový nábytek před ocelovým. Hliník je na rozdíl od oceli mnohem lehčí a nekoroduje. A cenový rozdíl se stále snižuje. Kovový nábytek je většinou v barvě stříbrné, šampaň, světle či tmavě šedé, hnědé. Ocelový nábytek bohužel vede teplo – v horku pálí, v chladnu studí. Někdy proto mívá speciální úpravu, která tuto vlastnost eliminuje. Objevuje se i nábytek z nerezového kovu, většinou v kombinaci se dřevem.

Detail výpletu Wicker – kooboo grey

Kovový sedací nábytek mívá někdy sedák a opěrák ze speciální pružné umělé tkaniny, která zaručuje pohodlí a nevadí jí mokro. Pokud je židle či křesílko celokovové, je dobré opatřit je odnímatelným čalouněným sedákem, aby sezení bylo měkčí a pohodlnější. Ale i u čalouněných polstrů jsou velké rozdíly v kvalitě. Hartman má např. sedáky s potahem z Dralonu – je prodyšný, ale vůči vodě se chová jako plast, vydrží bez poškození venku celé léto. Kettler zas nabízí podušky s termoregulační schopností, založené na technologii Outlast, která tlumí dopad teplotních výkyvů na lidský organizmus – méně se potíte a méně vnímáte chlad.

Výplet přírodní i umělý

Z přírodních výpletů jsou žádané ty se zajímavým exotickým vzhledem, jako je banánový list či vodní hyacint. Tento nábytek je ale vhodný na kryté terasy, nesvědčí mu déšť.

Dvojlehátko Pohoda, výplet z přírodního banánového listu a vodního hyacintu kryje vysoké měkké čalounění (La Casa Nova)

Pod širým nebem si získává stále větší oblibu nábytek s umělým výpletem, jež napodobuje přírodní materiály. Díky možnosti ergonomického tvarování je velice pohodlný, nepodléhá vlivům venkovního prostředí amá minimální nároky na údržbu. Současným hitem je výpletový materiál na bázi polypropylenu Wicker firmy Hartman. Výpletový prut může mít různý tvar, sílu, barevnost a strukturu povrchu a skutečně velmi věrně připomíná přírodní výplety.

Cení se variabilita

Oblíbenější než pevná křesla jsou polohovací, která mají větší využitelnost. Žádané jsou i velké rozkládací stoly, ke kterým můžete usadit i početnou společnost. Nejste odkázáni jen na hotové výrobky, ale například firma Kettler nabízí variabilní systém pro sestavení stolu, tzv. VariTable systém, kde si můžete vybrat z mnoha variant tvar, velikost a materiál desky a typ a barvu noh. Výsledkem bude originální stůl na míru vašim potřebám.

Sestava Ontario z teakového dřeva s jednoduchými lavicemi (Kettler)

Vedle sestavy stolu s židlemi či křesílky určitě na zahradě nebo u bazénu využijete i samostatná křesla, pohovky a lehátka.

Pro volbu nábytku je také důležité, jaký prostor potřebuje při uložení. Cení se proto nábytek skládací a stohovatelný. U zahradního nábytku se často kombinuje několik materiálů: kov se dřevem nebo s výpletem či textilem, u stolů kov a dřevo, kámen nebo tvrzené sklo.

www.hartman.cz, www.kettler.cz, www.line-exclusive.cz, www.unikov.cz, www.lacasanova.cz, www.vetr.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Vybíráte nový nábytek do zahrady? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/nabytek-na-zahradu

 


Nábytek do zahrady

Nábytek do zahrady