Jak vybrat traktor

Rubrika: Dílna, Zahrada

Zahradní traktor je dobrou volbou pro sečení větších ploch. Nabízíme vám tip na dvě zajímavé novinky a několik doporučení, která vám pomohou traktor správně vybrat.

Traktor Yard-Man HN5180 K DELUXE, vybavený výkonným motorem Kawasaki, se prodává za 89 990 korun

Traktor Yard-Man HN 5180 K DELUXE patří mezi to nejlepší, co můžete k sečení své zahrady pořídit. Za katalogovou cenu 89 990 korun získáte stroj vybavený motorem Kawasaki, který mnozí odborníci na zahradní a dílenské nářadí považují za vůbec nejkvalitnější.

Zmíněný typ traktoru je součástí řady, k jejímž přednostem patří podle výrobce například nově navržená přístrojová deska, která nabízí dobrý výhled a přehledné uspořádání všech ovládacích prvků. Nízko položené těžiště a široký rozchod kol skýtají dobrou ochranu proti převržení i na velmi svažitých terénech a zároveň přispívají k optimálnímu využití síly motoru.

Traktor je vybaven systémem proti ucpání výhozového kanálu a akustickým upozorněním naplnění koše. Výhodou je i snadné čištění žacího ústrojí pomocí napojení hadice s vodou na speciální trysku. Průhledové okénko umožňuje kontrolu výšky paliva v nádrži a hrdlo nádrže je vyvedeno ven tak, aby nebylo nutné při doplňování paliva otevírat kapotu.

Bohatá základní výbava

Motor je po odklopení přední kapoty velmi snadno dostupný

Ke kvalitě traktoru přispívá ocelové šasi řady Vision 500 s rámem bez středového tunelu, systém snadného sundávání a nandávání koše pouhým zatažením za malou páčku, litinová přední náprava, plovoucí dvounožové žací ústrojí se čtyřmi kolečky bránící poškození trávníku a tryska na čištění pracovního prostoru žacího ústrojí. Za pozornost stojí i systém Rev-TEK pro možnost sečení i při couvání, ampérmetr pro kontrolu stavu baterie, měkčený volant s protiskluzovou úpravou a snadno posuvná sedačka s vysokým opěradlem. Naklápěcí přední náprava napomáhá kopírování terénu v zatáčkách a brání tak poškození trávníku, široká kola také šetří trávník. Tažné zařízení ocení řada zahrádkářů rovněž, stejně jako světlomet či účinnou bubnovou brzdu.

Rozsáhlou výbavu traktoru HN 5180 K DELUXE doplňuje skříňka na nářadí se zásuvkou 12 V, nabíječka baterie, dvojitý nárazník a tempomat pro automatické udržování nastavené rychlosti. To ocení uživatelé zvláště při sečení velkých ploch. Záběr sečení traktoru je 105 centimetrů, výška sečení od 20 do 100 milimetrů.

Nulový poloměr otáčení

Druhým tipem na stroj, vhodný především do obtížného terénu, je rider od výrobce Cub Cadet. Komfortní výbava a zajímavý design jsou pro značku charakteristické a motory Kawasaki dávají těmto strojům optimální poměr výkonu a užitné hodnoty.

Rider RZT 50 se vyznačuje především nulovým poloměrem otáčení, což dovoluje snadnou manipulaci v obtížném terénu a zaručuje minimální poškození porostu.

Deflektor umožňuje boční vyhazování trávy například při sečení velkých ploch

Špičkový motor Kawasaki doplňuje patentovaná převodovka HydroGearTM EZT. Vyznačuje se absencí hadic mezi čerpadlem a motorem, což znamená více výkonu pro žací ústrojí. Funguje zároveň i jako uzávěrka diferenciálu. Výkyvná přední náprava zaručuje perfektní jízdu v nerovném terénu. Elektricky ovládané žací ústrojí je 127 a 137 centimetrů široké, má tři nože a čtyři kolečka, zabraňující poškození trávníku. Záběr sečení je 127 centimetrů, výšku sečení umožňuje rider od 30 do 95 milimetrů.

Do výbavy rideru patří také nastavitelné sedadlo i ovládací páky, loketní opěrky i tryska pro snadné čištění žacího ústrojí. RZT 50 se prodává za 109 990 korun.

Podle čeho vybírat

Hrdlo pro doplňování paliva je vyvedeno tak, aby bylo snadno a rychle dostupné, stejně jako ovládací prvky

Pro výběr správného typu zahradního traktoru je klíčovým faktorem velikost plochy, kterou budete sekat.

Pro sečení svažitého a kopcovitého terénu doporučují odborníci vybrat model se širšími pneumatikami a výkonnějším dvouválcovým motorem. Pro nerovný povrch jsou vhodné traktory s kolečky na žacím ústrojí, zabraňujícími poškození trávníku.

Traktory jsou zpravidla vybaveny mulčovacím systémem, který trávu rozseká na drobné kousky. Ty se přirozenou cestou rozkládají, takže mohou sloužit jako ekologické hnojivo k podpoře růstu trávníku. V suchých letních měsících pak mulčování slouží jako prevence před přílišným vysušováním trávníku. Mulč totiž dodává trávě vlhkost.

Rider Club Cadet je rovněž poháněn výkonným japonským motorem Kawasaki

Pro dosažení perfektního vzhledu trávníku využijete sběr do koše, který umožní kompostovat trávu odděleně. Řada modelů zahradních traktorů umožňuje pohodlné vysypávání koše přímo z místa řidiče.

S pomocí takzvaného deflektoru může být posečená tráva rovněž vyhozena přímo na zem. Hodí se zvláště pro sečení velkých ploch, pokud to ovšem nepřekáží z estetického hlediska. Pak je možné použít mulčovací sadu.

Traktory s bočním výhozem jsou ideální na úpravu velkých ploch.

www.garland.cz, www.mtd.cz, www.mountfield.cz, www.hondastroje.cz, www.stiga.cz, www.husqvarna.com/cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: AUTOR

Jak vybrat traktor