Vysoušeče vlhkosti

Rubrika: Dílna

Průtrž mračen, povodeň, havárie vody. Mnoha lidem se stalo, že jim voda během několika minut promočila chalupu nebo chatu. Jak ji rychle vysušit?

robustní vysoušeč remko odvlhčí 55 l/24 hodin. stojí okolo 40 000 kč (vzdušín)

Kromě profesionální sanace pomohou vysoušeče a odvlhčovače. Stěny a podlahy nesmějí zůstat dlouho vlhké, jinak tu vznikne plíseň, která poškodí věci včetně zdiva a podlah, ale způsobí nám i závažné zdravotní potíže. Při vysoušení místností pomohou domácí elektrické odvlhčovače. Užijeme je i při regulaci vzdušné vlhkosti, vznikající při běžném provozu v chalupě, nebo třeba k tomu, aby nám rychleji uschly stěny při malování.

Přístroje se dělí na aktivní – kondenzační (kompresorové) – a pasivní – adsorpční modely. Kondenzační odvlhčovače pracují tak, že vzduch, který přes ně prochází, ochlazují, čímž z něj vysrážejí vlhkost, a pak jej opět ohřejí. Potřebného odvlhčovacího výkonu dosahují pouze při vlhkosti nad 60 % a pokojové nebo vyšší teplotě.

odvlhčovač vzduchu s příkonem 410 W má kapacitu 20 l/24 hod. stojí 4 490 kč (bauhaus)

Adsorpční odvlhčovače pohlcují vlhkost z procházejícího vzduchu absorbentem. Tedy hydrostatickým materiálem (například granulátem) schopným na sebe vlhkost navázat. Zmíněná technologie nabízí nižší odvlhčovací výkon, ten ale není tak závislý na okolní teplotě. Hodí se proto do prostor s teplotou pod 10 °C. Tyto přístroje do sebe natahují vzdušnou vlhkost a odvádějí ji v podobě zkondenzované vody do záchytné vaničky. Existují modely, které granulát vysouší pomocí topného tělíska obsaženého v odvlhčovači.

Jak si správně vybrat

Při nákupu vhodného přístroje musíme znát velikost prostoru, který budeme vysoušet, a to v metrech krychlových. Pak se zaměříme na výkon odvlhčování a vzduchový výkon. Výhodou je také možnost automatického režimu a senzor, tzv. hygrostat, který vypne přístroj, jakmile je dosaženo zadané vlhkosti.

teplogenerátor Gp30Mc na propan-butan pomůže zahřát vzduch a vysoušet vlhkost. cena 6 099 kč (Meva-trade)

Na výrobku by mělo být uvedeno, kolik vody je přístroj schopen ze vzduchu odstranit v litrech za 24 hodin. Při porovnávání různých modelů si všímáme, zda jsou jejich označené výkony platné za stejných podmínek. Nejčastěji se udává 30 °C a 80 % relativní vlhkosti.

Dalším významným parametrem pak je vzduchový výkon. Většina odvlhčovačů je vybavena ventilátorem, který zajišťuje proudění vzduchu v místnosti a jeho průchod přístrojem. Výkon ventilátoru by měl odpovídat velikosti místnosti, v níž bude přístroj používán. Za jednu hodinu by měl přečerpat všechen vzduch v místnosti přibližně dvakrát.

cirkulační ventilátor k postavení na podlahu nebo zavěšení na stěnu. průměr 20, 30 i 45 cm (hurricane)

Vzduchový výkon v metrech krychlových pro konkrétní prostor vypočítáme tak, že násobíme plochu podlahy v metrech čtverečních výškou stropu v metrech, krát dva. Při nákupu počítáme s výkonem pro největší místnost, kterou budeme v objektu odvlhčovat.

Co se ceny týká, k běžnému domácímu použití postačí modely, které začínají na ceně nad třemi tisíci korun. Většího výkonu dosahují přístroje s vyšší cenou.

www.vzdusin.cz, www.mall.cz, www.bauhaus.cz, www.mevatrade.cz

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Vysoušeče vlhkosti

Vysoušeče vlhkosti