Zahradní technika pod kontrolou

Už jste zkontrolovali sekačku, řetězovou pilu, křovinořez a další motorové stroje, které používáte při práci na zahradě, a připravili je na novou sezónu?

 

Novou sekačku za pár korun nepořídíte. Proto je lepší se její údržbě poctivě věnovat

Odborníci říkají, že alespoň jednou do roka je vhodné dát stroj do odborného servisu. I když průběžnou údržbu během roku zvládne běžný uživatel svépomocí, po sezóně je lepší, nebo dokonce nutné, svěřit stroje profesionálům, a to z velmi prostého důvodu. Uživateli doma chybí potřebné, a často i nákladné vybavení. Patří sem například kontrola a nastavení otáček motoru, zkouška těsnosti spalovacího prostoru nebo vyvážení nože u sekačky atd.

Palivo v nádržce křovinořezu přes zimu nikdy nenechávejte

Mnohé značkové firmy nabízejí každoročně zdarma takzvané posezónní prohlídky. U některých je tato akce vyhlášena již na podzim a trvá třeba jen čtrnáct dní (např. Honda), jinde jde o delší časový úsek. Nejvstřícnější jsou u Mounfieldu, kde si všichni majitelé motorových výrobků, které byly v Mountfieldu zakoupeny, můžou v období od října do konce ledna nechat stroj zkontrolovat.
U většiny firem se však musíte telefonicky objednat a prohlídku a servis, pokud nejsou v záruční lhůtě, zaplatit.

 

Co čekat od kontroly stroje?

Při prohlížení stroje servisní technici provedou jeho údržbu – například nabroušení sekacích nožů, výměnu oleje, test otáček motoru, kontrolu žacího ústrojí apod. Také prověří všechny funkce stroje a v případě zjištěné závady navrhnou řešení. V některých servisech vám stroj i odborně vyčistí, ale to není u všech firem pravidlem.

 

Proč je dobré dopřát stroji posezónní prohlídku?

Právě teď je čas na opravu zahradních strojů

Zahradní technika je během používání vystavena velmi tvrdým pracovním podmínkám a agresivnímu prostředí například ve formě travních šťáv, prachu, pilin, vysokých teplot apod. Aby stroj spolehlivě sloužil, je nutné jej po sezóně prohlédnout a věnovat mu náležitou údržbu.
Stroj nemůžeme jen používat, ale také se o něj musíme dobře starat.   Filip Werner, sevisní technik z Mountfieldu říká:Čím lépe to uděláme, tím déle nám vydrží a bude dobře sloužit i v následujících letech. Pokud o něj pečovat nebudeme, jeho životnost je nesrovnatelně kratší a náklady na případné opravy mnohonásobně vyšší. Prevence v podobě odborné kontroly a údržby je levnější než pozdější řešení náročné opravy.“

 

Co zvládneme sami

 • Stroj bychom měli pravidelně čistit, a to po každém použití (například od trávy, pilin či sněhu). Po sezóně bychom měli strojům věnovat větší péči a důkladně očistit nejen vnější kryty, ale především vnitřek strojů (tedy pracovní části).
 • Po očistění je třeba zkontrolovat jednotlivé pohyblivé součásti a dle potřeby je promazat. Týká se to především lanovodů, ložisek, kloubů, seřízení táhel, vůlí, apod.
 • Zkontrolovat a dotáhnout bychom měli i šroubové spoje.
 • Důležité je také překontrolovat klínový řemen (pokud jej stroj má). Pokud bude řemen opotřebený, popraskaný či jinak poškozený, je třeba jej povolit a vyměnit.
 • Kontrolou by měl projít také vzduchový filtr (pokud jej stroj má). Ten je třeba vyčistit, v případě většího znečištění či poškození jej vyměníme. Vzduchový filtr může být trojího provedení, a to papírový (očistíme jej poklepem, v případě potřeby vyměníme), filtr z molitanu (vypereme jej v jarové vodě a vysušíme), nebo může být z nylonu (vyklepeme, vypereme v jarové vodě a vysušíme). Pokud budeme udržovat vzduchový filtr čistý, sníží se také spotřeba paliva, nižší bude i emise výfukových plynů.
 • Zapomínat bychom neměli ani na žebrování motoru. Pokud jej neočistíme, nalepí se na něj například piliny nebo prach a začne se tvořit zvětšující se usazenina. Ta pak brání chlazení motoru a může dojít k jeho přehřátí.

 

Benzínová zahradní technika

Součástí benzínových strojů jsou mimo jiné i zapalovací svíčky, které se mění asi po 100 hodinách provozu. Během těchto hodin používání bychom je však měli pravidelně kontrolovat, případně očistit jejich kontakty.

 • U strojů se čtyřtaktním motorem, jako jsou např. sekačky, vertikutátory,

  Po očištění stroje, je nutné jej také promazat

  traktory, kultivátory, sněhové frézy, můžeme před uložením palivo v nádrži klidně nechat. Musíme do něj však přilít speciální stabilizátor paliva, který je k dostání v servisech nebo přímo v obchodech se zahradní technikou. Pokud tuto složku do paliva přidáme, nemůže se stát, že by se palivo nebo stroj poškodily. Čtyřtaktní motory potřebují k bezchybnému provozu olej. Proto je třeba kontrolovat hladinu oleje průběžně a v případě potřeby ho doplnit. Olej bychom měli v pravidelných intervalech, nejlépe však po sezóně (tedy u většiny strojů před zimou) vyměnit. Na jaře tak budeme mít o starost méně.

 • U strojů s dvoutaktním motorem, jako jsou např. pily, křovinořezy, benzínové plotové nůžky, vysavač, musíme palivo z nádrže před uskladněním vypustit nebo spotřebovat. Pokud to neuděláme, dojde k poškození motoru, karburátoru (především membrány).

Elektrická zahradní technika

Údržba elektrických strojů je velmi podobná jako u benzínových strojů. Z pohledu motoru je nejdůležitější čištění jeho větracích otvorů. Navíc bychom měli zkontrolovat všechny elektrické součásti včetně přívodního kabelu.

TEXT: REDAKCE
FOTO: MOUNTFIELD

Zahradní technika pod kontrolou