Vysoušeče vlhkosti

Rubrika: Dílna

Vlhkost v domě není nic příjemného. Trvale se jí zbavíme jen tehdy, když odstraníme její hlavní příčinu. Pomocníky při snižování vlhkosti nám však mohou být vysoušeče čili odvlhčovače.

Odvlhčovače můžeme použít při problémech vlhkých sklepů a suterénů. V těchto prostorech, někdy i pod úrovní země, dochází vlivem vlhkosti k narušování omítek a celých zdí i samotných věcí uložených uvnitř. Právě zde chataři a chalupáři často skladují potraviny, kterým nadměrná vlhkost nesvědčí. Také ve vyšších patrech však může vlhký vzduch škodit například knihám, oblečení, nábytku a dalšímu bytovému zařízení. Všude, kde je vysoká vlhkost, vzniká možnost výskytů plísní a rzí.

Odvlhčovač můžete potřebovat i v období častých a silných dešťů, které nadměrně zvýší vlhkost domu, nebo v nepříjemných případech, kdy vás vytopí sousedé. Jednorázově použít vysoušeč se vyplatí i pro snížení vlhkosti podkladu před pokládkou parket, PVC nebo jiných podlahových krytin, které to vyžadují. Budete-li stavět, pomůže vám odvlhčovač zrychlit schnutí zdí a omítek.

Jak funguje

Pro vysoušení zdiva nebo betonových podlah a snižování vlhkosti v objektech slouží nejčastěji kondenzační odvlhčovače. Ty kontrolují relativní vlhkost vzduchu, která při průchodu zařízením kondenzuje. Následkem kontaktu vlhkého vzduchu s tímto chladným povrchem se sráží voda obsažená ve vzduchu. Vysrážená voda se odvede do nádrže. Vysušený vzduch se následně vrací zpět do místnosti.

Kvalitní robustní přístroje pracují rychle a efektivně ve všech podmínkách. Výkon přístrojů se pohybuje od 10 do 20 až 80 litrů vody za 24 hodin podle jejich výkonové třídy. Účinnost odvlhčovače se zvyšuje v kombinaci s topidly.

Jak vybírat odvlhčovač

Volba odvlhčovače a jeho výkonu souvisí s velikostí vysoušeného prostoru, vnitřní teplotou, vlhkostí a požadovanou dobou odvlhčení. Parametry ve všech tabulkách a srovnáních se uvádějí pro ideální podmínky odvlhčování, tzn. prostředí s vysokou teplotou a vysokou relativní vlhkostí. Pokud jsou tyto hodnoty nižší, je potřeba většího výkonu, jinak se čas potřebný k vysoušení zvyšuje. Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím kratší je doba celého procesu odvlhčení.

Problém odvlhčování zdí je ale složitější, protože většinou nejde jen o vysušení vzduchu v místnosti, ale o dlouhodobý proces odvlhčení navlhlých zdí. Vysoušeče jsou však na nepřetržitý chod konstruovány. Je nutné hodnotit i výkon ventilátoru. Doba, za kterou přístroj vymění objem vysoušeného vzduchu, hraje také velice důležitou roli. Opět čím větší výkon, tím je proces efektivnější.

Pro domácí využití jsou vhodné například odvlhčovače Desa DH 711 a DH 721 nebo Sinclair. Pro větší rozsah prací můžeme použít výkonnější odvlhčovač DH 751 nebo odvlhčovače značky Master DH 41 H a DH 80.

Koupit nebo půjčit?

Pokud chcete vysoušet sami, můžete si odvlhčovač buď koupit, nebo půjčit ve specializovaných půjčovnách. Velmi výkonné vysoušeče je možné si objednat v půjčovně za cenu, která se pohybuje již od 230 Kč za den. Kalkulace ceny vychází jednak z ceny pronájmu přístrojů včetně příslušenství a také z doby, po kterou přístroje potřebujete. Chcete-li pro orientaci zjistit ceny služeb půjčovny, je možné využít speciální formuláře např. na webových stránkách společnosti www.atp-heat.cz. Můžete si však také realizaci vysoušení objednat u odborníků jako komplexní službu na klíč.

www.profi-elektro.cz, www.odvlhcovace-vzduchu.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ATP HEAT, DESA, WWW.PROFI-ELEKTRO.CZ

Vysoušeče vlhkosti

Vysoušeče vlhkosti