Vysoký lesk

Rubrika: Dílna

Pro leštění povrchů se používají různé přípravky. Nazýváme je brusnými nebo lešticími pastami.

Brusné pasty bychom mohli říkat prostředkům určeným pro předleštění, lešticí pasty jsou určeny pro leštění a finální leštění do vysokého lesku. Většinou je potřeba absolvovat všechny tři kroky, protože teprve jejich dokončením dosáhnete dokonalého výsledku.

Správná volba

Pasty se dělí podle druhu plniva (abraziva) a také pojiva (tuku). Velikost abrazivních částic velkou měrou rozhoduje o výsledné podobě povrchu. Dalším faktorem je pojivo, které má za úkol udržet brusivo pohromadě a současně má mazací a chladicí účinek. V závislosti na použitém pojivu mají výrobky tekutou, pastovitou nebo lojovitou konzistenci. Podle toho je koupíte v láhvích, tubách nebo v krabičkách jako tuhé bločky.
Spolu s pastou musíte použít také vhodnou lešticí podložku, na níž pastu nanesete a s níž leštění provedete. Záleží také na přítlaku a při strojním leštění hraje roli i počet otáček lešticího stroje. Obecně platí, že pro předleštění se používá mastnější pasta, tvrdší kotouč a vyšší otáčky. Pro doleštění je vhodná sušší pasta, měkčí kotouč a nižší otáčky.

Barevné odlišení

Většina firem používá barevně kódovaný systém, který může odkazovat na hrubost brusných zrn nebo na vhodnost pro určitý materiál. Existují také barevně odlišené systémy, které vedle pasty zahrnují i kotouče, a pouze použitím předepsaných výrobků a postupů docílíte požadovaných výsledků. Každý výrobce používá jiné barevné označení, proto je lepší sledovat textové informace.

Ruční versus strojní

Ruční broušení přináší dobré výsledky, rychlejšího a kvalitnějšího vyleštění však dosáhnete strojním broušením. Povrch je pak stejnoměrně upraven a nehrozí předělávky. Vedle speciálních leštiček je možné použít také vrtačku nebo excentrickou brusku. Úhlové brusky s regulací otáček nejsou příliš vhodné, protože i kdyby vyhovovaly svými otáčkami, dlouhodobý provoz v pásmu nejnižších otáček nepostačuje k chlazení elektromotoru.

Lešticí sady

Někteří výrobci nabízejí speciální sady, které jsou určeny pro konkrétní materiál či operaci, například na kola ze slitiny hliníku, restaurování polykarbonátových krytů světlometů či odstraňování škrábanců v laku na karoserii aut. Obsahují unášeč, lešticí kotouč a pastu, popřípadě víc kotoučů a past pro několik pracovních kroků.

www.3mcesko.cz, www.diama.cz, www.flex.cz, www. topabrasive.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

Vysoký lesk