Akumulátorové ocasky

Zejména na stavbách včetně rekonstrukcí střech, krovů a podkroví najde aku ocaska rozmanité využití. Foto: Shutterstock

Stále kvalitnější akumulátory umožňují rozšířit portfolio nářadí, u nějž by byl dříve pohon na baterie riskantním kompromisem. Dnes mohou baterie úspěšně pohánět třeba i výkonné šavlové pily.

Vzhledem k přepokládaným situacím, v nichž se použití nabízí nejčastěji, je snaha o vývoj aku ocasek logická: není to pila ani tak do dílny, jako spíše do akce. Bourání, prořez stromů, rychlé hrubé vyřezávání stavebních otvorů do dřevěných konstrukcí, stavby a opravy podlah, střech a krovů či opravy plotů, všude tam najde taková pila využití. Zároveň u takových prací každý ocení, že se nemusí zabývat přívodním kabelem. Ale vyloučeno to není a pro toho, kdo nechce být závislý na výdrži baterie ani nabíjení, je nabídka elektrických ocasek na trhu dostatečná.

Aku výhody

Akumulátor oceníte při práci mimo interiéry, kde je napájecí kabel přece jen omezující. Při výběru akumulátorové pily je však důležité posoudit zejména výdrž baterie a rychlost jejího nabíjení. Kapacita je udávaná v Ah (např. 3 Ah dokáže dodávat proud 1 A po dobu 3 hodin anebo 3 A po dobu 1 hodiny).

Aku mečové pily se liší výkonem, který ovlivňuje maximální průřez děleného materiálu. Tyto hodnoty bývají u pily vždy uvedeny a vzhledem k tomu, že se nářadí často pořizuje na stavbu, měly by odpovídat tomu, co budete nejčastěji potřebovat.

K řezání latí může stačit menší maximální průměr řezaného materiálu než například pro větve. Výkon standardních šavlových pil by však měl postačit na obojí a u většiny najdete údaj, že si přístroj poradí i s větvemi do průměru 10 cm, což postačí na prořez i zpracování dřeva na palivo. Ale na velké množství dříví to úplně ideální nástroj není, už jen kvůli opotřebení a nutnosti častější výměny pilového listu. Když už ocasku na prořez a zpracování větví používáte, pořiďte si k tomu alespoň vhodný pilový list pro rychlé a hrubé řezy. Tenké plátky s drobnými zuby by vás jen zbytečně zdržovaly a příliš zatěžovaly motor pily.

Nepodceňujte ani možnosti kmitacích šavlových pil při řezání kovů. Foto: Shutterstock

Pozorný nákup

K aku ocasce je vždy dobré mít k dispozici i kvalitní a kompatibilní rychlonabíječku a alespoň dva akumulátory. Při nákupu ale nemáte automaticky záruku, že takové příslušenství dostanete. Většina renomovaných výrobců nářadí včetně akumulátorového dnes razí trend univerzálního využití akumulátorů, takže nabízí celé řady aku nářadí, k nimž je možné použít jeden typ akumulátoru. Systémově je to dobré řešení, protože byste si měli vystačit s jednou výkonnou nabíječkou a jedním či dvěma akumulátory, které lze nasadit do několika druhů dílenského či zahradního nářadí. Ale zvláště v případě, kdy dosud takto vybavenou dílnu nemáte, vybírejte pečlivě zvláště při objednávání přes e-shop. Jednak vždy ověřte, zda je součástí příslušenství k pile či k jinému typu nářadí akumulátor a nabíječka (často to znásobí cenu přístroje na dvojnásobek) nebo zda je lze bez potíží sehnat či přiobjednat. Pokud ne, pečlivě prozkoumejte nabídku, protože řada výrobců nabízí výhodné sady a kombinace a někteří mají v portfoliu výrazně širší nabídku aku nářadí s univerzálními akumulátory než jiné. A i když to neplatí pro všechny výrobky, často můžete narazit i na nabídku dvou či tří různých baterií, které se liší v některých parametrech (hmotnost, výkon, cena), ale lze je použít u stejného nářadí. Hmotnost nepodceňujte, často i zdvojnásobí hmotnost celé pily a někdy je pohodlnější sáhnout po menším akumulátoru, i když má třeba jen třetinovou výdrž.

Vysoký výkon a efekt i při náročných řezech a absence obtížného kabelu, to jsou hlavní výhody aku ocasky neboli šavlové (mečové) pily (Foto: DeWalt)

S výpady vpřed

Elektrické ocasky neboli šavlové (mečové) pily patří do kategorie kmitacích pil. Na rozdíl od klasických „kmitek“ však u nich pilový list kmitá horizontálně, tedy dělá bleskurychlé výpady kupředu, je o něco větší a tvarem tak trochu připomíná šavli. Pily tohoto typu lze používat na řezání dřeva, ale i plastu a kovu.

Dobré rady

  • U zvláště cenově výhodných nabídek pil na e-shopech vždy ověřte, co je součástí balení. U levných výrobků obvykle není v balení akumulátor ani nabíječka.
  • Rychlonabíječky umí i výkonné akumulátory obvykle nabít za hodinu. Dodržujte předepsané podmínky nabíjení a kupte si akumulátorů (i nabíječek) několik, zvláště v případě, že používáte univerzální baterie pro několik různých druhů nářadí.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy DeWalt a Shutterstock

Akumulátorové ocasky