Vyšívané kuchařky

Rubrika: Interiér

Začátkem 20. století zdobily kuchyně našich prababiček vyšívané textilní nástěnky – kuchařky.

Kuchařka vítající hosty od současné slovenské vyšívačky

Vyšívané textilní kuchařky mají původ v Německu v konci 19. století. Odtud se šířily do Anglie, Holandska, Polska, Rakousko-Uherska a začátkem 20. století se dostaly i k nám. Nejprve do měst, později i na venkov.

Vznik kuchařek souvisel se změnami v bydlení. Přestaly se používat černé kuchyně s otevřeným ohněm, začalo se topit ve sporácích. Kuchyně dostala novou podobu – do módy přišel světlý nábytek, stěny byly čistě vybílené, hospodyně začaly interiér zdobit textilem. Ke sporákům, za stolky s nádobami na vodu a k lavičkám se začaly věšet textilní nástěnky, které měly chránit stěnu a zároveň kuchyni zdobit.

Jedna z mnoha nástěnek, které naší čtenářce vyšila manželova maminka. Paní Hana je pak barevně olemovala ve stylu patchworku

Obrázkové i textové náměty na kuchařkách měly široký záběr. Převládaly ty, které vyzdvihovaly domácí a rodinnou pohodu, péči hospodyně o muže a o domácnost, čistotu, ale i milostné motivy, nechyběly náboženské náměty s citáty z Bible. Tématem výšivek i textů byla také pracovitost, odpočinek nebo láska k vlasti. Najdeme tu postavičky dětí i holandské motivy, převzaté ze vzorů delftských keramických kachlů. Oblíbené byly i rostlinné a geometrické ornamenty. V textech se objevovaly i úryvky z písniček či lidové moudrosti.

Kuchařky měly obdélníkový tvar, bývaly předtištěny na tenčí bílé bavlněné látce s plátnovou nebo keprovou vazbou. Ženy a dívky je vyšívaly stonkovým, křížkovým či plným plochým stehem, většinou se používaly vyšívací příze v barvách světle a tmavě modré, červené, růžové a černé. Kuchařka měla obšitý okraj nebo dostala výrazný barevný lem.

Plátno s předtištěným vzorem se dá koupit i dnes. Kdo se sám nechce pouštět do vyšívání, může si hotovou kuchařku koupit i na internetu. Jedná se většinou o nové práce podle starých vzorů. Staré kuchařky můžete objevit v bazarech.

www.prag-info.cz/obchod/nitka/, www.klonamk.cz, www.muzeumrakovnik.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A HANA MAXEROVÁ

Vyšívané kuchařky