Stolečku, prostři se!

Rubrika: Interiér

Zdůrazněte dobře zvoleným textilem styl vaší kuchyně. Nebo jí naopak dejte úplně novou tvář.

Chceme-li podtrhnout chalupářský styl, volíme spíše tradiční barvy – modrou, zelenou, žlutou, červenou, hnědou. Vypadají dobře jak ve společnosti bílé, tak jejich vzájemné kombinace.

A vzory? Asi nikdy se neokouká nestárnoucí klasika: puntíky, proužky, kostičky, kára. A samozřejmě jednoduché květinové dezény. Nové může být to, jak nápaditě je dokážeme použít. Například vzor doplníme jednobarevnou látkou (v některé z barev dezénu). Zkombinujeme stejný vzor stejné barevnosti, ale různé velikosti. Nebo dva odlišné vzory ve stejných barvách. Někdy vypadají kupodivu velmi zajímavě i dva naprosto odlišné vzory v různých barvách. Látky by ale měly být stejné kvality, nejvhodnějšími materiály jsou bavlna a len.

Tyto vzory a kombinace se dají dobře využít na ubrusech a prostírkách, na záclonkách i polštářích, stejné mohou být i chňapky, zástěra, pytlíčky na bylinky. Sladěné sety kuchyňského textilu si můžete ušít, ale dají se i koupit nebo objednat přímo na míru.

Dříve neodmyslitelně patřily ke kuchyni také háčkované a vyšívané textilní doplňky. Bývaly to záclonky, ozdobné lemy na poličkách v kredenci, polštáře či ubrusy. A na stěně nesměla chybět „kuchařka“ – na bílém plátně vyšitý jednobarevný obrázek s textem, jako třeba „Host do domu, bůh do domu“ nebo o pilné kuchařce, chutném jídle a podobně. Pokud jste šikovná na ruční práce, nebo máte na dně skříně „poklady“ po babičce, můžete jimi dodat šmrnc kuchyni i dnes.

Třešničkou na dortu – tedy textilu bude, pokud jej ještě doplníme barevně sladěným porcelánem či keramikou.

www.vope.cz, slunecniobchod@seznam.cz, www.czechtex.cz, www.mileta.cz, www.ceskykanafas.cz, www.ikea.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, IKAR A ARCHIV FIREM

Stolečku, prostři se!

Stolečku, prostři se!