Dekorativní osvětlení

Stačí do interiéru přidat pár lampiček, světýlek či světelný řetěz a jeho atmosféra za pošmourného odpoledne se promění jako mávnutím kouzelného proutku.

světelný řetěz s pírky

Osvětlením můžeme dodat slavnostní nádech také prostřenému stolu. (Foto: Butlers)

Dekorativní osvětlení totiž nepatří jen k období Vánoc. Interiér jím můžeme zútulnit během celého roku kdykoliv, když se o slovo přihlásí sychravé počasí, zvlášť když denního světla začíná povážlivě ubývat. Lucerny a LED „svíčky“ lze rozmístit na okenní parapet, komodu nebo třeba konferenční stolek, pozornost ale LED upoutají i v podobě nástěnné dekorace.

světelná dekorace

Něžná dekorace uzavřená pod skleněným poklopem prozáří pošmourné večery. (Foto: Bella Rose)

světelný řetěz s kvítky

Světelný řetěz s drobnými kvítky může interiér zdobit v průběhu celého roku. (Foto: Bella Rose)

osvětlené světadíly na zeď

Osvětlené světadíly vnášejí do pokoje tlumené světlo, které vytváří příjemnou atmosféru. (Foto: KARE)

Teplé světlo

Kromě tvaru a vzhledu osvětlení věnujte pozornost také barvě světla, které vyzařuje. Ta se označuje v kelvinech a údaj najdeme na obalu výrobku. Útulnou atmosféru, která se hodí k odpočinku a relaxaci, přirozeně navodí teplé žluté světlo evokující plápolající oheň. Zdroj světla tedy vybírejte tak, aby neměl více než 3 200 K. Abyste si odstín světla, které zdroj vydává, uměli lépe představit, uvádí se, že světlo svíčky má barvu přibližně 1 800 K a klasická žárovka 2 600 K.

led lampa ve tvrau petrolejky

Lampa sice tvarem připomíná starou petrolejku, ale o světlo se stará LED zdroj a napájí se dobíjecím kabelem nebo bateriemi. (Foto: IKEA)

světelný řetěz s kouličkami

Průsvitné různobarevné kouličky působí hravě, i když právě nesvítí. (Foto: JYSK)

Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem

Dekorativní osvětlení