Klubíčko, jehlice a háček

Rubrika: Interiér

Obliba ručně pletených a háčkovaných doplňků je opět tu. A nemusí to být jen polštáře a plédy…

Z klubíčka příze se dají vytvořit báječné bytové doplňky. Kdo se umí ohánět háčkem nebo jehlicemi, má vyhráno. Nejjednodušší na zpracování jsou povlaky na polštáře, plédy a přehozy na postel. Na nich se uplatní nejrůznější vzory pletené i háčkované, jednobarevné i kombinující více barev. Ani není třeba ovládat složité vzory, často vystačíme s těmi základními – různě širokými pruhy a copánky, krátkými a dlouhými sloupky.

 

Od polštářků po dózy

Velmi efektně působí úplet z velmi objemné příze, vytvořený na silných jehlicích. Tak vynikne i jednoduchý vzor z hladkých oček. Vyjímá se například na velkých sedacích polštářích. Šikovné ruce dokážou takto oplést nejen polštáře čtvercového nebo obdélníkového tvaru, ale i kulaté sedací míče – a rázem je z nich originální sedačka. Podobným způsobem lze udělat otevřené boxy s kulatým dnem na všemožné drobnosti (aby boxy držely svůj tvar, natužíme je).

Výjimečným doplňkem jsou různě velké kulaté krabice s víkem, oblečené do úpletu s copánkovým vzorem. Podobně potáhneme skleničky a budeme mít vázičku a tužkovník. Uplést a uháčkovat se dá opravdu téměř cokoliv.

Využijte staré svetry

Kdo umění jehlic a háčku neovládá, ale umí šít, může zrecyklovatstarší odložené pletené svetry a vykouzlit z nich originální povlaky na polštáře.Při použití techniky patchwork poslouží větší počet pulovrůi na přehoz. A kdo se nekamarádí ani s jehlou, určitě si vybere hezký pletený nebo háčkovaný kousek v prodejně s bytovými doplňky.

www.bellarose.cz

Náš tip

Vtipným dárkem pro kamarádky bude pletený, případně háčkovaný „svetr“ na čajový hrnek, aby nápoj tak rychle nevychladl. Jeden nebo dva knoflíky s dírkami či poutky, zapínanými kolem ouška, zabrání sklouzávání úpletu.

Ručně pletené a háčkované oděvní i bytové doplňky opět „frčí“

S jehlicemi a háčkem v ruce se dá i dobře relaxovat

 

 

Připravila: Iva Tvrzová

Foto: Bella Rose a Shutterstock

Klubíčko, jehlice a háček

Klubíčko, jehlice a háček