Vybíráme robotickou sekačku

Dnes máme v robotických sekačkách skutečně chytré, samostatné pomocníky, kteří se ze zahrady jen tak neztratí. Stále jsou to ale jen stroje, mají své limity, jež je třeba brát při výběru v úvahu.
Pro někoho je sekání trávy zábava, většina z nás v něm vidí poněkud nudnou rutinu, jež nás obírá o drahocenný čas. A pro toho, koho trápí alergie, představuje dokonce nemalé zdravotní komplikace. Není proto divu, že stále častěji pošilháváme po robotické verzi sekačky, která převezme tento úkol za nás. Práci navíc zvládne v mnohem kratším čase a výsledek bude jednoznačně lepší. Bez zajímavosti není, že přes mnohem četnější sekání jsou náklady na provoz oproti benzinové rotační sekačce zhruba třetinové. Skutečně spokojeni však budeme pouze tehdy, vybereme-li si model s odpovídajícími parametry.

Jak to funguje

Oblast trávníku, která má být robotickou sekačkou sekána, je vyznačena po svém obvodu speciálním kabelem, mluví se o něm také jako o vymezovacím drátu nebo indukční drátěné smyčce, která končí u dokovací stanice, do níž si jezdí sekačka dobíjet akumulátorovou baterii. Kabel musí být položen rovněž okolo problematických míst, jako jsou okrasné rostliny, jezírko apod. Další informace sekačka získává z ultrazvukových čidel, nárazových senzorů i pomocí GPS.
Pak už zbývá jen nastavit na stroji sekací plán a tím pro nás starost o sekání trávy končí.
Vzhledem k tomu, že sekačka vyjede na trávník několikrát do týdne, podle typu a zadání třeba i v dešti, odstřihuje pouze krátké, několika milimetrové části stébel. Nepotřebuje tudíž sběrný koš, naopak jemně rozsekaná tráva slouží jako mulč. Trávník současně netrpí šoky z nárazového sečení a lépe prospívá.
Jediné, o co se musíme postarat, je údržba sekačky, očistit zejména nože od nalepené trávy a samozřejmě sekačku po sezóně zazimovat.

Zahradě na míru

Před koupí si nejprve ujasníme, jak velkou plochu bude sekačka obstarávat, zda je trávník v rovině, nebo ve svahu, zdali je zvlněný, či jsou v něm nějaké překážky v podobě zvýšených chodníčků, zídek, záhonů, stromů a keřů. To vše je pro bezchybnou funkci sekačky naprosto zásadní.
Robotické sekačky jsou totiž konstruovány na různě velké sekací plochy, mají také velmi rozdílnou šířku, například model se šíří seče 56 cm má větší záběr, ale na malé, hustě osázené zahrádce plné záhonků se bude obtížněji pohybovat nebo některými místy ani neprojede.
Rovněž sklon zahrady je velice důležitým vodítkem při výběru, nejlepší „šplhavci“ si poradí se svahem až do 45°. Ne každá sekačka umí přejíždět přes zvýšené chodníčky či obrubníky, ani na to bychom neměli zapomenout.
Zajímat bychom se měli i o výšku sečení, respektive v jakém výškovém rozsahu je možné její nastavení.

Odolný materiál

Jako u všech výrobků bychom neměli zapomínat na skutečnost, že jen kvalitní materiál a zpracování zajistí vysoký a dlouhotrvající uživatelský komfort. Například značka VIKING se u nových modelů řady iMow zaměřila na robustnější ložiska v převodovkách, mohutnější pouzdra pro uložení držáků předních kol a uložení kol v kuličkových ložiscích. Zmenšení záběrových momentů hnacích kol zase minimalizuje poškození trávníku při otáčení.
Sekačky Kärcher či Mountfield mají dvoustranně broušené tvrzené nože, což jim umožňuje sekat trávu velmi najemno. Důležité je, aby měly nože i několikaletou životnost a nehrozil u nich vznik střepin, které zapadají do trávy.
Šikovným příslušenstvím lze dovybavit modely Sileno City Gardena, přídavné kartáče udržují kola čistá, bez zbytků trávy, což se projeví zejména při sekání za mokra.

Chytrá a samostatná

Přehledný displej, na němž lze navolit vše potřebné, mj. i zvolit různé trasy pro návrat robota do dokovací stanice či nejvhodnější časy, kdy se uvede do provozu, je dnes samozřejmostí, jenže v době, kdy si stále víc zvykáme na pohodlné ovládání domácnosti přes mobilní aplikace, už toto nestačí, a proto i robotické sekačky nabízejí výrobci ve smart verzi, tedy s dálkovým ovládáním přes chytrý telefon nebo počítač. To nám umožňuje nejen sledovat, jak si zdatný pomocník vede, ale operativně měnit nastavení podle aktuální situace. A i když je sekačka chráněna proti krádeži PIN kódem, právě do mobilu nám může odeslat zprávu, že se ji někdo pokouší zcizit.

Dobrá rada

Vymezovací kabel instalujeme tak, abychom předešli nechtěnému posekání rostlin, pádu sekačky z výšky nebo do vody, ale současně abychom o něj v exponovaných místech nezakopávali nebo ho nevytrhli ze země při podzimním shrabování listí.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Vybíráme robotickou sekačku