Pomocníci pro podzimní úklid

Rubrika: Dílna, Zahrada

Zbavit zahradu spadaného listí, zlámaných větévek nebo nahnilých plodů znamenalo svolat rodinnou brigádu s hráběmi a košťaty. Komfortněji to zvládnete sami zahradním fukarem nebo vysavačem.

Výkonný a přitom velice úsporný benzínový foukač BR 200 s antivibračním systémem a pohodlným ramenním popruhem je vhodný pro úklid velké zahrady nebo sadu (Stihl)

Moderní zahradní vysavače dokážou bioodpad, jako je spadané ovoce, listí nebo větvičky, nasát i rozdrtit. Pak ho stačí vyklopit do kompostéru, kde se vše do jara promění v přírodní hnojivo.

Práce se zahradním vysavačem

Elektrické a nejnověji i akumulátorové zahradní vysavače vhodné pro rodinné zahrady váží od 2 do 4 kg a nosí se zavěšené na popruhu přes rameno. Kýváním hubice, připomínající svým tvarem chobot, odsáváte při pomalé chůzi listí, chomáče posečené trávy, piliny kolem kozy, kde jste řezali dřevo, ale i papírové kelímky a odpadky, které tu zbyly po zahradní párty.

Kompaktní vysavač/fukar ALS 25 pojme do vaku až 2 kg rozdrceného listí, 2299 Kč (Bosch)

Na pevné rukojeti mají vysavače spínač s aretací, druhou rukojeť, s jejíž pomocí pohybujeme chobotem nízko nad terénem, lze nastavit do takové polohy, aby neunavovala ruku. U výkonnějších vysavačů ulehčuje práci pomocné kolečko na konci chobotu nebo kluzná botka.

Turbínové kolo, které uvádí vzduch do pohybu, u některých vysavačů drtí vše, co vzduch nasál, doslova na prach, stlačovaný do odpojitelného textilního vaku. V poměrně lehké plastové konstrukci vysavače bývá předkomora, která do vaku oddělí větší nasáté předměty (šišky, kaštany, kamínky aj.), aby nepoškodily turbínové kolo.

Odpad lze odfouknout

Akumulátorový foukač AccuJet 18-Li o váze 1,75 kg zvládne na jedno nabití vyčistit plochu až 250 m, 2890 Kč (Gardena)

Nezávisle na vysavačích se před lety na americkém trhu objevily i lehčí a levnější foukače. Nejsou zatíženy vakem, foukají proud vzduchu užším chobotem rychlostí 100 až 300 km/h, což umožňuje nahánět listí, odpady i kaménky před sebe na hromádky nebo do koutů. Odtud se odvezou kolečkem, nebo se odsají zahradním vysavačem.

Vysávají i foukají

Více jak třicítka modelů současných elektrických, akumulátorových i benzínových zahradních vysavačů na našem trhu však chytře spojuje obě funkce – foukání i vysávání – do jediného přístroje. Pouhým přepnutím umožňují foukáním štíhlého proudu z trysky nahánět i načechrávat mokré a sešlapané listí na hromádky, následným přepnutím pak hromádku nasát a drť natlačit do vaku. U některých vysavačů (Black & Decker, Bosch ALS 25, Homelite, Toro Ultra aj.) je ale nutné vyměnit větší sací chobot za štíhlejší foukací trysku a odpojit nepotřebný vak.

Vysavače “Jet” šetří hlemýždě

Ekologové měli k původním vysavačům výhrady, protože lopatky jejich turbín drtí s nasátým listím i užitečné živočichy, zejména hlemýždě, brouky a žížaly. Výrobci proto přešli ke kompaktním vysavačům s tzv. injektorovým sáním, označovaným obvykle jako “Jet”.

Kompaktní vysavače/foukače šetří život nasátých brouků a žížal, v předkomoře se vyhnou lopatkám turbíny (AL-KO)

Chobot má dva až tři kanály. Užším ve funkci foukače vyfukuje vzduch vysokou rychlostí z chobotu ven. Po zavření záklopky páčkou na rukojeti začne řadou zpětně natočených trysek v druhém sacím kanálu strhávat vzduch a chobot nasává. Brouci či hlemýždi se tak zachytí v předkomoře pod turbínou a vpadnou do vaku. Většinou přežijí divoký let a mohou pak napomáhat biologickému procesu v kompostéru, kam plný vak nejčastěji vyprazdňujeme.

Velkou předností zahradních vysavačů je, že drcením i náporem vzduchu dokážou zmenšit objem nasátého listí až na desetinu původního objemu!

Jaký vybrat

Kombinované vysavače/foukače s elektrickým pohonem jsou vybavovány dvourychlostními elektromotory s příkonem kolem 2,5 kW a podle zvolené rychlosti vyfukují vzduch rychlostí 100 až 350 km/h. Díky použití konstrukčních plastů neváží víc než 2,5 kg (s vakem 3,5 kg) a cena s DPH se pohybuje kolem 2 tisíc korun.

Vysavač/foukač B&D GW2600 se dvěma rychlostmi je na chobotu vybaven škrabkou na uvolnění sešlapané mokré trávy, 2490 Kč (Black & Decker)

Vysavače a foukače s benzínovými motory se sice obejdou bez věčného popotahování přívodního kabelu, ale vzhledem k hluku malého vysokootáčkového motoru a k výfukovým zplodinám se pro rodinné zahrádky rozhodně nehodí.

Pro menší zahrádky se nabízejí ještě lehčí akumulátorové vysavače a foukače (např. Fieldman FZF 1001 a 2001, Ryobi OBL nebo Solo), které díky revolučním Li-Ion akumulátorům po předchozím čtyřhodinovém nabíjení vydrží foukat nebo nasávat kolem 20 minut.

S funkcí turbo i na sníh

K vysavačům zavěšený sběrný textilní vak mívá objem 40 až 70 litrů a jak se postupně plní, je těžší a těžší. Proto zahradní vysavače zásadně nosíme na popruhu, což ulehčí imanipulaci s chobotem. S ním se bez problémů dostaneme i pod husté keře, mezi záhonové květiny, do žlabů nebo kanálů.

Elektrický vysavač-foukač TORO-Ultra odmetá čerstvě napadaný sníh až 10 metrů daleko, 2600 Kč (Mountfield)

Nejlevnější typy zahradních vysavačů mají jen dvě funkce: foukání nebo vysávání, které se přepínají páčkou u rukojeti. Většina kompaktních vysavačů-foukačů umožňuje zvýšit účinnost obou jejich funkcí. Přepnutím na turbofoukání se z trysky řítí sevřený proud vzduchu rychlostí až 350 km/h, umožňující rozvolnit a odfouknout i mokré a ulehlé listí, kamínky z cestiček apod. Tak mocný proud vzduchu pochopitelně nenasměrujeme do květinového záhonku, k jehož pročištění stačí normální foukání. Přepnutím na turbosání zesílí sací účinek tak, že dokážeme nasávat i slehlé a zašlapané mokré listí a vytáhnout prach a kamínky i z úzkých mezer dlažby. Silnější vysavač-foukač využijeme i v zimě. S funkcí “turbo” umožní hravě odfukovat čerstvě napadaný sníh z cestiček, teras,  venkovních schodišť a nádvoří.

www.bosch-naradi.com, www.gardena.czwww.blackanddecker.cz, www.flymo.cz, www.al-ko.cz, www.mountfield.cz, www.husqvarna.cz

TEXT: ING. JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Pomocníci pro podzimní úklid