Vinylová podlaha versus dlažba

Rubrika: Interiér

Rozhodli jste se pro pevnou, odolnou, vodě odolávající a celkově nenáročnou podlahovou krytinu? V tom případě si vyberte podlahu z vinylu nebo dlažbu. Pod pojmem vinyl máme na mysli novodobé vinyly zpracované jako podlahové dílce, nikoli měkčené vinyly v rolích. Vinylové dílce se buď podobně jako dlažba lepí k podkladu, nebo mají integrovaný zámkový spoj pro pokládku plovoucím způsobem. V nabídce je škála formátů, barev, dekorů, struktur a povrchových úprav. Kromě nejčastěji se vyskytujících imitací dřeva a kamene bez problému pořídíte dokonce vinylovou „dlažbu“. Která je lepší, ta z vinylu nebo keramická? Z argumentů uvedených níže vyplývá, že vinylové krytiny mají nad keramickou dlažbou navrch.

 

 

Vlastnosti vinylu v porovnání s dlažbou
Vinyl i dlažba vynikají svou tvrdostí. Pomyslnou jedničku je jednoznačně nutné přiznat keramické dlažbě. Výhoda vyšší tvrdosti je však pouze relativní, neboť při chůzi i delším stání třeba u kuchyňské linky člověk pod nohama ocení měkčí povrch. Optimální tvrdost přináší právě vinyl, který je příjemný i na boso, neklouže a díky pružnosti navíc šetří klouby. Další výraznou vlastností dlažby je křehkost, při pádu těžkého předmětu u ní hrozí prasknutí či odštípnutí. Vinyly jsou naopak dokonale pružné.

 

Možnost instalace podlahového topení
Zůstaneme-li ještě u pocitového působení při chůzi, dlažba je ve srovnání s vinylem podstatně chladnější. Tento handicap lze samozřejmě vyřešit podlahovým topným systémem, avšak rozdíl v teplotě mezi dlažbou a vinylem stejně pocítíte mimo topnou sezónu. Přestože dlažba v prostupnosti tepla krytinou vždy vynikala, dnešní vinylové dílce jí doslova šlapou na paty. Vinylové podlahy mají téměř shodné hodnoty tepelného odporu jako dlažba. Ukazatel tepelného odporu R se u dlažby pohybuje v rozmezí cca 0,005 – 0,01 m2*K/W, u vinylových krytin lze zajistit hodnotu R od 0,01 m2*K/W. Maximální povolené teploty povrchu krytin, položených na podlahovém topném systému, jsou v obytných prostorech u dlažby a většiny vinylů shodně 28 °C. Výjimku představuje dlažba v koupelně, kde je povolena teplota až 30 °C.

 

Způsob pokládky
Jak už bylo zmíněno, u vinylových podlah si zákazník může vybrat mezi kolekcemi, které se k podkladu lepí napevno, a dílci se zámkovým spojem. Kolekce se zámkem se pokládají rychleji a jednoduše plovoucím způsobem, ideálně v kombinaci s vhodnou protiskluzovou a akustickou podložkou. Předpokladem je rovný a čistý povrch.
Například k vinylovým krytinám značky Wineo DESIGNline byla výrobcem speciálně vyvinuta protiskluzová podložka SilentCOMFORT, která dokonale vykryje drobné nerovnosti podkladu při pokládce krytiny na původní keramickou dlažbu, linoleum, PVC, laminátové či dřevěné podlahy. Pouze u dlažby je třeba dbát na maximální rozměry spár (šířka 5 mm a hloubka 2 mm max.). Staré textilní podlahoviny musejí být před pokládkou odstraněny. Podložka přispívá u větších ploch k protiskluznosti podlahoviny, optimalizuje prostorovou i kročejovou hlučnost a zvyšuje komfort pokládky. Je vhodná pro umístění na všechny typy podlahového vytápění.
Plovoucí způsob pokládky přináší výhodu v možnosti rozebrání krytiny a výměny dílce, dojde-li k poškození, či kompletně celé podlahy. Protiskluzovou podložku není třeba před další pokládkou renovovat.

 

Výhody vinylu
Vinylové krytiny, lepené i plovoucí, ve srovnání s dlažbou garantují nižší kročejovou hlučnost a lepší akustiku. Především větší prostory jako haly a obývací pokoje s celoplošně položenou dlažbou mívají podstatně horší akustické vlastnosti než vinyl.
Výhodou vinylové podlahy je oproti kamenné či keramické dlažbě bezespárové napojení vinylových dílců, což přináší velkou výhodu při údržbě. U dlažby z vinylu nebudete muset řešit nežádoucí problém začernávání světlých spár mezi dlaždicemi.
Oba typy podlahových krytin jsou odolné vůči působení vody, při dodržení instrukcí k pokládce se dají bez problému pokládat do koupelen  (v tom případě je lepší vinylové podlahy k podkladu přilepit). Také z pohledu údržby není co vytknout, pravidelné čištění je nenáročné u vinylu i dlažby.

 

 

Na co dát pozor
Přestože je vinyl velmi odolný materiál, není nepoškoditelný. Zatímco u vinylu je třeba dávat pozor na ostré předměty, keramickou dlažbu může poškodit spíše pád těžkého předmětu. K férovosti duelu ještě doplňme, že u vinylových podlah je důležité sledovat rozpínavost materiálu. Při výběru krytiny doporučujeme prohlížet technické listy a vybírat krytinu s co možná nejnižší roztažností (rozměrová stálost pohybující se kolem 0,05 % je vynikající). Výrobce u krytiny navyšuje stabilitu a odolnost vůči rozpínání příměsí skelných vláken a použitím kvalitní podkladní vrstvy.
Vinyl je náchylnější vůči extrémním klimatickým podmínkám. Vinylové dílce nesmějí přemrznout. Mráz narušuje molekulární skladbu, vinyl nenávratně křehne a ztrácí odolnost. Ani interiérové dlažbě však mráz nesvědčí a křehne. Extrémy nejsou u vinylů dobré ani v opačném případě, při teplotě 30 °C krytinu nelze pokládat. Ideální teplota pro pokládku vinylů je výrobci stanovena obvykle v rozmezí 15 – 25 °C, radí odborníci ze společností Kratochvíl parket profi.

TEXT: REDAKCE

FOTO: KRATOCHVÍL PARKET PROFI

 

Uložit

Vinylová podlaha versus dlažba