Pohodlně se usaďte

Velikost pohovky by měla odpovídat rozměrům místnosti

Čalouněný nábytek na sezení neodmyslitelně patří k odpočinku a komfortu. Nároky na jeho tvrdost, opěrky, hloubku sedáku nebo barvu se pochopitelně liší, proto je důležité si takový nábytek při výběru vyzkoušet a zvolit ten správný typ.

Bez sedacího nábytku se neobejde žádná domácnost a zpravidla je nejméně jedním kouskem vybavená každá místnost. V kuchyních a jídelnách jsou to židle a lavice, v obývacím pokoji pak většinou nechybí pohodlná pohovka, křesílko nebo ušák.

Od židle ke křesílku

I když jídelní židle řadíme mezi sedací nábytek, klademe na ně přece jen odlišné nároky oproti dalším variantám sezení, které byly primárně stvořené k odpočinku. Vedle pohodlí od nich většinou vyžadujeme také snadnou údržbu a odolnost. Hledáme-li ale komfortní posezení, zvolíme raději měkce čalouněné křesílko s nižším sedem. Mezi obyčejnými židlemi a relaxačním křeslem však existuje ještě několik mezistupňů, například židle s područkami či polokřeslo, které má viditelnou dřevěnou konstrukci, ale sezení více zpříjemňuje čalounění, nebo takzvané hovorové křeslo, jehož sed je vyšší než u křesel určených k odpočinku a sklon zádové opěrky je menší. Zvláštním typem je potom křeslo s hlubším a nižším sedem doplněné navíc bočními opěrkami hlavy, dobře známé jako ušák.

Hovorové křeslo je výškou podobné židli. 3 290 Kč (IKEA)

Pohovka

Obývací pokoj je místem, kde se nejčastěji schází celá rodina, a je také hlavním útočištěm pro relaxaci během dne. Jeho dominantu často tvoří právě pohodlná čalouněná pohovka. Rozmanitost v jejích tvarech a podobách i velikostech sestav je opravdu nekonečná. Mohou být jak celočalouněné, tak s viditelnou dřevěnou kostrou. Má-li pohovka pevné polstrování, působí zpravidla elegantněji a formálněji. Naopak ty s volnými polštáři vzbuzují dojem ležérnosti a skvěle zapadnou do venkovských domů.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Nábytek a péče o něj:

Jak zvolit kvalitní čalounění

Jak omladit nábytek

Barvy ve spreji

Tabulová barva

Voskový olej na dřevo

________________________________________________________________________

Při jejím výběru je důležité, aby její velikost a tvar odpovídal proporcím místnosti. Zpravidla ale na tento kus nábytku bývá kladena ještě celá řada dalších požadavků, například možnost rozložení na lůžko k příležitostnému spaní či zda má úložné prostory pod sedáky.

Tlumené barvy a přírodní dřevo jsou sázka na jistotu. 25 207 Kč (Designpropaganda)

Viditelná dřevěná konstrukce je zajímavým designovým prvkem. 55 540 Kč (TON)

Chaise longue neboli lenoška

Půvabné české slovo lenoška označuje oblíbený kousek nábytku, jenž slouží k odpočinku s podložením nohou v celé délce. Najdeme u něj zádovou opěrku a zpravidla má opěrky i po stranách. Někdy může být i asymetrický. Jde vlastně o spojení křesla s pevnou podnožkou.

Koutek s lenoškou je ideálním místem k relaxaci (Le Patio)

Otoman patří do kuchyně

Otoman se v Evropě objevil v polovině 18. století, ale vyskytoval se výhradně v obydlí bohatých vrstev. Později se jako otoman označovalo kuchyňské kanape, které v dobách, kdy už světnice nesloužily jako hlavní místo ke spaní, vystřídalo postele s vysokými čely a hlava rodiny si na něm mohla dopřát pár minut odpočinku, třeba po dobrém obědě nebo po návratu z práce. Tento druh pohovky je v podstatě pevná čalouněná válenda bez opěradla, která bývá mírně vyvýšená v oblasti hlavy.

Ušák je jako stvořený pro chvilku s knížkou. 25 099 Kč (Bonami)

Jemné pohupování napomáhá uvolnění mysli. 12 979 Kč (WestwingNow)

Taburet jako univerzální sedátko

V současnosti se jedná o velmi oblíbený kus čalouněného nábytku s konstrukcí skrytou uvnitř, který se nejčastěji používá jako podnožka. Původně však vznikl spíše jako malé sedátko, které doplňovalo dámské toaletní stolky.

Sedací vaky a křesílka bez pevné kostry

Sedací vak se přizpůsobí tvaru těla. 2 664 Kč (fler.cz/gusta)

Odpočinek na sedacím vaku či dalších alternativách klasických pevných křesílek si oblíbila především nejmladší generace. Bean bagy, jak se sedací vaky také označují, tvoří pytle z pevné látky vyplněné polystyrenovými kuličkami, které se tvarově přizpůsobí tělu. Jsou lehké, měkké a lze je tedy velmi snadno přenášet. Vnější obal většinou tvoří polyesterová tkanina odolávající zašpinění a lze ji snadno čistit.

Víte, že…

Lidé nejraději usedají do samostatných křesel s područkami, o něž mohou opírat lokty. Zatímco dvojpohovka poskytuje oběma sedícím stejné podmínky, osoba uprostřed trojpohovky postrádá možnost podepření rukou.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Pohodlně se usaďte