Jak vybrat správný vysavač

Při každodenním úklidu je vysavač nezastupitelný pomocník. Typů však existuje celá řada. Podle čeho vybrat ten nejvhodnější vysavač a na jaké parametry se zaměřit?

Je pochopitelné, že nároky na vysavač jsou u různých domácností rozdílné. Jiná očekávání bude mít rodina s malými dětmi, majitel chlupatého mazlíčka, nebo člověk, který žije sám. Odlišnosti mezi jednotlivými typy jsou přitom značné, jak z hlediska výkonu, tak nároku na prostor i obsluhu.

tichý vysavač

Hlučnost 66 dB řadí tento vysavač k nejtišším na trhu. Philips Performer Silent FC8783/09. 4 199 Kč (Foto: Philips)

Když se řekne vysavač

Klasické sáčkové vysavače představují bezkonkurenčně nejrozšířenější typ a tomu odpovídá také množství modelů, s nimiž se můžete v obchodech setkat. Jejich výhodou je snadná manipulace s vysátými nečistotami, zároveň je však potřeba myslet na dokupování náhradních sáčků, což se navíc pojí s dodatečnými náklady.

Efektivita úklidu je u nich dána nejen sacím výkonem, ale také účinností filtrace. Na tento parametr se zaměřte, zvlášť pokud máte v domácnosti alergika. Kvalitní filtry dokážou zachytit až 99,9 % nečistot.

Hodí se na vysávání tvrdých podlah i koberců. Úklid usnadní také další příslušenství, ať už jde o různé štěrbinové hubice, s nimiž lze dosáhnout i do těžko přístupných zákoutí, například za radiátory, nástavec na čalounění, nebo turbokartáč, který z koberce dokonale odstraní i dlouhé vlasy či zvířecí chlupy.

Při výběru byste si měli povšimnout také hlučnosti, která se většinou pohybuje v intervalu 58–79 dB, délky kabelu vysavače, objemu sáčku na prach a možnosti regulace výkonu.

Bezsáčkové vysavače

Alternativou k výše zmíněnému typu jsou vysavače bezsáčkové, které dokážou prachové částice oddělit od proudu vzduchu. Nečistoty se však neukládají ve vyměnitelném sáčku, ale sbírají se do plastové nádoby, kterou je potřeba při naplnění vysypat. Tím odpadají starosti a výdaje s obstaráváním náhradních sáčků, na údržbu je však tento typ vysavačů o něco náročnější a je třeba častěji měnit vzduchové filtry. Dalšími vlastnostmi jsou si však tyto typy vysavačů velmi blízké.

bezsáčkový vysavač

Bezsáčkový chod umožňuje ohleduplnost k životnímu prostředí i k peněžence. SENCOR SVC 1080TI. 3 799 Kč (Foto: Sencor)

bezsáčkový vysavač

Alergici ocení čtyřstupňovou  filtraci a antibakteriální HEPA filtr. Rohnson R 147 e. 1 383 Kč (Alza)

Speciálním typem bezsáčkového vysavače je vysavač s vodní filtrací. Je určen pouze pro vysávání suchých nečistot, ty ale putují do nádržky s vodou, která se po použití vylije a nedochází tak k víření prachu.

hubice na vysavač pro kartáčování srsti

Ve výbavě tohoto vysavače najdete speciální hubici pro kartáčování srsti. Radical Pet Expert VP5240. 3 299 Kč (Foto: Concept)

Tyčové vysavače

Snadná manipulace, skladnost a všestrannost činí z tyčového vysavače ideálního pomocníka do menších domácností nebo jako alternativu pro rychlý denní úklid. Bez obtíží se vejde do nevyužitého kouta a v případě potřeby je ihned po ruce. Akumulátorové typy, které už v současné nabídce těchto spotřebičů dominují, při používání nepotřebují připojení do sítě a umožňují volnost pohybu bez kabelu. Doba provozu na jedno nabití je v tomto případě klíčová, může být od 10 do 120 minut.

aku vysavač

Aku vysavač se hodí nejen k úklidu domácnosti, ale třeba i interiéru vozidla. Kärcher VC 4s Cordless. 5 490 Kč (Foto: Kärcher)

Oproti klasickému vysavači má menší nádobku na prach a také nižší sací výkon, zpravidla jej však lze použít i jako pohotový ruční vysavač, s nímž vysajete třeba nečistoty v autě. Některé modely jsou navíc vybaveny funkcí mopování, takže podlahu i vytřou.

tyčový vysavač

Tyčový a ruční vysavač se díky širokému příslušenství dostane i na těžko dostupná místa. Concept VP6000. 4 999 Kč (Foto: Concept)

aku vysavač

Bezdrátový pomocník s vyměnitelným akumulátorem zvládne vysávat až 25 minut. ETA Supersonic 5231. 9 999 Kč (Foto: ETA)

Úklid bez námahy

Robotické vysavače už nejsou žádnou novinkou, jejich vývoj však jde neustále vpřed, a tak se jejich schopnost reálně usnadnit péči o domácnost čím dál tím víc zdokonaluje. Díky propracovanější navigaci pracují systematicky a důkladně, lze je snadno naprogramovat či ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu. Hodí se nejvíce pro vysávání hladkých velkých ploch, oproti prvním modelům už je ale nepřekvapí ani přechod různých typů podlah, koberec, nečekaná překážka nebo schody v interiéru. Díky funkci mopování se některé vysavače postarají o kompletní úklid.

robotický vysavač

Pohybové senzory a senzory proti pádu ze schodů zajistí, že vysavač neublíží sobě ani zařízení domácnosti. ETA Felix 1226. 5 499 Kč (Foto: ETA)

robotický vysavač

Robotický vysavač se postará o vysoce efektivní úklid domácnosti bez nutnosti asistence. Lauben Robot LaserVac 52BB Pet. 12 990 Kč (Foto: Lauben)

Víceúčelové vysavače

Multifunkční vysavač je nepostradatelným pomocníkem při velkém úklidu hlavně v domácnostech s domácími mazlíčky. Hodí se pro vysávání suchých i mokrých nečistot, lze jej použít pro čištění čalounění, a dokonce tepování koberců. Oproti klasickým vysavačům má větší sací výkon a bohatou nabídku příslušenství.

multifunkční vysavač

Multifunkční tepovač je ideální pro důkladné čištění textilních povrchů i běžné vysávání v domácnosti. Kärcher SE 4001. 6 390 Kč (Foto: Kärcher)

Zlikviduje bakterie a viry

Vysavače s integrovanou UV-C lampou podlahu po vysátí nečistot sterilizují UV zářením. Přispívají tak k hygieničtějšímu prostředí, což ocení hlavně rodiče malých dětí či alergici.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Kärcher, Concept, ETA, Philips, Datart, Lauben, Sencor, Alza

Jak vybrat správný vysavač