Jak ošetřovat dřevěný nábytek

Rubrika: Dílna, Interiér

Komoda

Jak ošetřovat masivní dřevěný nábytek, když na něj vylijeme tekutinu, znečistíme ho potravinami, špinavýma rukama, tužkou nebo fixou, případně je po nárazu v nábytku důlek?

Nábytek vyrobený z masivního dřeva, které je povrchově dokončeno bez moření a lakování pouze přírodními oleji a vosky, přináší do vašeho domova zdraví, klid, pohodu a radost. Takový nábytek je živé dřevo, které si udržuje vynikající, přirozené vlastnosti – dýchá, voní, přijímá a opět vydává vůně vašeho prostředí, absorbuje vlhkost, aby ji později opět postupně uvolnilo, a tak vytváří příjemné a zdravé klima v interiéru.

Na rozdíl od povrchu lakovaného, který při poškození nelze lokálně opravit a novou renovaci povrchu provede jen truhlář, lze olejované povrchy nábytku (ale i podlah) snadno opravit.

Takto dokončený povrch nábytku však vyžaduje jinou péči a údržbu než výrobek z laminovaných materiálů nebo dýhovaný, dokončený vrstvou laku. Nábytek z masivního dřeva je nutné pravidelně ošetřovat. Povrch udržovaného nábytku je antistatický, odpuzuje prach a špínu a vypadá i po mnoha letech jako nový.

Ošetření olejem
Povrch nábytku musí být ošetřen olejem nejlépe z čisticí sady dodávané výrobcem. Olej je nutné nanést v dostatečné vrstvě, ponechat chvíli vsakovat, přebytek pak vytřít suchým hadříkem do sucha. Perioda této údržby je individuální, záleží na náročnosti klienta, používání výrobku, znečištění apod. Pokud je nábytek častěji a po celém povrchu dostatečně ošetřen doporučeným olejem, je jeho údržba o to snadnější a bezproblémová.

Likvidace tekutin
Po jakémkoliv rozlití tekutiny nebo ušpinění od potravin je nutné povrch co nejdříve setřít. To samo o sobě opravdu stačí a je-li nábytek dostatečně nakonzervován z předchozí údržby, bude jeho povrch zcela v pořádku.

Odolnější nečistoty
Pokud byl povrch nábytku déle v kontaktu s nečistotou nebo je-li nábytek znečištěn od špinavých rukou, tužky, fixu apod., je nutné použít nejlépe speciální, brusnou houbičku z čisticí sady a povrch tímto extrémně jemným, brusným materiálem (ničím jiným!) zbavit dané nečistoty. Poté je nutné povrch opět ošetřit olejem.

Komoda ze světlého masivu

Lehké poškození
Dojde-li snad k takovému porušení povrchu, že při nárazu tupého předmětu na plochu vznikne důlek (bez přetržení vláken), je možné mírným a opakovaným napařením povrchu žehličkou defekt zlikvidovat. Promáčklé dřevo se vrátí do původní podoby. Takto poškozené a opravené místo musí být opět ošetřeno olejem.

Větší poškození dřeva
Pokud dojde k hrubému porušení povrchu, při kterém vzniknou hluboké škrábance, rýhy apod., je oprava u masivního dřeva opět možná, neboť v truhlářské dílně lze povrch přebrousit a zcela restaurovat. Na rozdíl od laminovaných nebo dýhovaných povrchů, kde tato oprava možná není.

TEXT: REDAKCE

FOTO: DELSO A ARCHIV

Jak ošetřovat dřevěný nábytek