Venkovské předzahrádky

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Ke staré chalupě patří hezká předzahrádka orámovaná plaňkovým plotem se spoustou květin a bylinek. A patří do ní i listnaté stromy plodící ovoce a keře bohaté na květy.

Předzahrádka podtrhává vzhled domu, obohacuje veřejný prostor a také ledacos vypovídá o majiteli, kterého reprezentuje. Když však projedete českým venkovem, vidíte, že skutečnost je poněkud jiná. Přitom by stačilo změnit jen málo.

Když je místo, nechte strom růst

Velkou trávníkovou plochu před domem často zabírají jehličnany, zejména smrky, borovice, túje. Ale předzahrádka nemá být lesem! Sem patří stromy s odhaleným kmenem a kulovitou či deštníkovitou korunou, pod níž se vejde lavička a záhony pro květiny.

Dříve v předzahrádkách rostly buď ovocné stromy – hrušeň, slivoň, višeň, jabloň, nebo menší dřeviny okrasné květem či plody, které strom nahrazovaly – střemcha, šeřík, zlatý déšť, pustoryl, jeřáb, muchovník, hloh. Když tu bylo opravdu dost místa, naši předkové neváhali vysadit strom s velkou korunou – lípu, jírovec, břízu či nějaký ovocný vysokokmen. Takový strom vytvářel na svém stanovišti příjemné mikroklima a chránil dům před blesky.

Dnes se kvůli malé údržbě volí různé druhy jehličnanů, které však obsadí velkou plochu u země, znemožní tím vysázení dalších okrasných rostlin a nejsou ani pěkným doplňkem tradičních venkovských domů se sedlovou střechou. Navíc nabízejí stále stejný, poněkud fádní pohled. Přitom pozorovat proměny listnáče v průběhu roku je tak zajímavé!

Předzahrádka má vonět květy

Malou zahrádku tvoří jen záhony s květinami. Obvyklejší je středová trávníková plocha po okrajích doplněná záhony s tradičnými druhy květin a bylinek. Ty, které pěstovaly naše babičky, byly většinou nenáročné, musely především vydržet zdejší klimatické podmínky s občasnými tuhými mrazy. Některé z bylin se daly využít i v kuchyni či domácí výrobě mastí, tinktur a dalších léčivých přípravků. V záhonech stále něco kvetlo, od jara až do mrazů: sněženky, krokusy, narcisky, tulipány, řepčík, srdcovky, pivoňky, lilie, zvonky, hvozdíky, karafiáty, šalvěj, nevěstin závoj, řimbaba, lupina, kopretiny, kohoutek, astry, divizny, slunečnice, topolovky, plamenky, jiřinky, večernice… Nikdy nesměly chybět vonné růže stolístky, měsíček, máta, dobromysl, ale třeba i rebarbora, špargl nebo křen. U plotu pak bylo místo na pár keříků rybízu a angreštu.

Dnes jmenované květiny můžeme doplnit ještě dalšími osvědčenými trvalkami, které také v podstatě nevyžadují žádnou údržbu a přitom jsou velmi zdobné: kakosty, denivky, bohyšky, rudbékie, levandule, náprstníky, stračky, devaterník, perovskie, svatolíny a samozřejmě novodobé druhy růží. Výběr zohledníme podle stanoviště, intenzity oslunění i podle typu zeminy.

Jaký plot?

Také se vám stává, že vidíte pěkně osázenou a udržovanou zahrádku, kterou však hyzdí plot? Nejčastěji je vidět plot z výrazně natřených kovových dílců na betonové podezdívce. Přitom oplocení z obyčejných planěk, které drží kamenné či zděné sloupky s kamennou korunou, je nejmalebnější. A plaňky se dají dozdobit keramickými hrnky, které na ně nastrkáme dnem vzhůru. Inu, dříve se tak na slunci sušilo umyté nádobí…

A co živé ploty? Mají místo v předzahrádce? Kde je potřeba víceméně zakrýt pohledově slabší místa, jako je stanoviště pro popelnici, parkovací stání, elektrická rozvodná skříň a podobně, tam najdou tvarované živé ploty uplatnění. Ale ani pak by takový plot lemující předzahrádku neměl bránit v pohledu na okrasnou část s květinami a do oken domu. Zatímco dnes jsou v oblibě vysoké ploty z tújí, před venkovskou chalupou je lepší vysadit několik zjara pěkně kvetoucích keřů. K tradičním dřevinám patří například šeřík, pustoryl, kalina, bobkovišeň, dřišťál. Podle potřeby je můžeme podrobovat řezu, aby se příliš nerozrůstaly.

DOBRÉ RADY

  • Sázejte více rostlin stejného druhu do jedné skupiny. Jen tak vytvoří v zahrádce na pohled pěkný souvislý trs či polštář.
  • Není nutné udržovat pravidelné řádky. Zahrádce dodá na útulnosti, pokud se rostliny prolínají a třeba i přetékají přes plot.
  • Sebelépe osázená zahrádka nebude vypadat dobře, pokud ji bude hyzdit neudržovaný plot.
  • Venkovu nejvíce sluší obyčejný plaňkový plot s kamennými či zděnými sloupky.
  • Nebojte se listnáčů! Ta trocha práce se spadaným listím na podzim stojí za příjemný stín pod stromem. Listnatý strom navíc dům hezky doplňuje.

V předzahrádce se uplatní zahradní plastiky. Neměli bychom však jimi prostor přeplácat.

Text Martina Lžičařová

Foto Jaroslav Hejzlar, Martina Lžičařová a Shutterstock

 

Venkovské předzahrádky