5 tipů pro uklizenou předsíň

předsíň v chalupě

Prostorná předsíň má své výhody, i zde je ale lepší převaha uzavřených úložných prostor. Foto: Jaroslav Hejzlar

Říká se, že vstup do domu je vizitkou jeho obyvatel. Udržet v této frekventované místnosti pořádek ale někdy může být dost náročné.

1. Pouze to nejnutnější

Bez ohledu na to, jak prostorná je vaše předsíň, ponechte na věšáku pouze ty svršky, které aktuálně používáte. To samé platí o obuvi i dalších doplňcích. Všechno ostatní uložte do skříní. Zbavíte se tím vizuálního chaosu a místnost bude působit uspořádaněji. Čím je rodina početnější, tím je tento úkol náročnější, ale efekt, jejž docílíte, je ohromný.

věšák

Věšák by měl sloužit pouze k odložení aktuálně nošených svršků (Foto: Á la Maison)

2. Dostatek úložných prostor

Dostatečně velká skříň či šatna, kam můžete uložit sezónní oblečení, obuv či sportovní vybavení, je nezbytnou podmínkou pro naplnění předchozího bodu. Pokud v samotné předsíni není na úložný prostor místo, je vhodné jej umístit někde poblíž, aby byl snadno dostupný.

Místo soustavy otevřených věšáků a poliček je skvělým řešením vestavěná skříň, díky níž lze využít beze zbytku každý kout a její obsah skrýt před zraky návštěv. Hladká plocha jejích dveří působí kompaktně a prostor sjednocuje. Pokud bojujete s centimetry, zrcadlové dveře prostor navíc opticky zvětší.

komoda s proutěným výpletem

Proutěný výplet umožňuje přístup vzduchu k uložené obuvi. 11 079 Kč (Foto: Westwingnow)

3. Všechno hezky po ruce

Občas se stává, že dům opouštíme ve spěchu. Tak proč si situaci ještě více komplikovat hledáním věcí, které budeme během dne potřebovat? Deštník, nákupní tašky nebo klíčky můžeme mít nachystané přímo u dveří.

 

stojan na deštníky

V uspořádané místnosti vyniknou pěkné detaily (Foto: Westwingnow)

4. Bez bláta

Je jasné, že první místnost, kam vstupujeme z venku, bude vystavena neustálému přinášení špíny. Už venku přede dveřmi by měla být rohožka, která očistí z bot to nejhorší. Hned za nimi je pak vhodné doplnit ji o další, která zachytí zrnka písku a prachu z bot, aby se neroznášela dále do domu. V době, kdy hrozí sněhová nadílka, se pak hodí plastové podložky, na něž můžeme odložit obuv se zbytky sněhu bez obav z loužiček roztátého sněhu.

předsíň

Vstupujete-li zvenku rovnou do obytné místnosti, dejte přednost uzavřeným botníkům a skříňkám (Foto: IKEA)

5. Krásné i praktické

Byl by nesmysl právě vyčištěný prostor zahltit dekoracemi a pak si lámat hlavu s tím, kam umístit nezbytné doplňky jako lžíci na boty, stojan na deštníky nebo přípravky na péči o obuv. Řešením je vybírat doplňky tak, aby zároveň plnily svůj účel a byla radost na ně pohledět. Krém na boty schovejte do hezkého košíku a věšák či poličku do předsíně vyberte tak, aby přesně korespondovaly s požadovaným stylem místnosti.

úložný koš

Úložné koše vyberte podle celkového stylu místnosti (Foto: Westwingnow)

Text: Veronika Cerhová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Shutterstock a se svolením firem IKEA, Westwingnow, Á la maison

5 tipů pro uklizenou předsíň