Jak pečovat o čalouněný nábytek

konzumace jídla na pohovce

Čalouněný nábytek často dostává pořádně zabrat. Foto: Shutterstock

Koupě čalouněného nábytku patří k největším investicím při zařizování interiéru a je tak logické, že si přejeme, aby nám co nejdéle vydržel jako nový. Pomoci tomu můžeme nejen výběrem, ale hlavně správnou péčí.

Důležitými kritérii při výběru nábytku jsou pevnost konstrukce, odolnost výplní a v neposlední řadě také potahu. Životnost konstrukce a výplní můžeme ovlivnit v průběhu používání jen minimálně a zásadní je hlavně počáteční volba kvalitního výrobku dostatečně dimenzovaného na hmotnost osob, které jej budou používat. U potahu to výběrem správného materiálu jen začíná.

Nepodcenit materiál

Ať už jde o křeslo, nebo pohovku, židle, či postele, textilní potah dostává každodenním používáním pořádně zabrat. Kůže a koženka tento nápor snáší o něco lépe, přesto má i péče o tyto kousky svá úskalí.

Co bychom tedy měli u textilních potahů sledovat? Jako první se podívejte na gramáž látky. Nízká hmotnost na metr čtvereční tkaniny napovídá, že látka je slabá a pravděpodobně nezvládne velkou zátěž. Důležitým parametrem kvality je otěruvzdornost, která se udává v cyklech Martindale. Jeden cyklus znamená jedno otočení válce, který pod velkým tlakem projíždí po testovaném materiálu. Klasické potahy mívají odolnost 20 000–40 000 cyklů, ty nejodolnější až 150 000. U levnějších výrobků se však tento údaj zpravidla neuvádí, nicméně i tak můžeme narazit na kvalitní látku, jež bude dobře sloužit po mnoho let. Jen je to větší sázka do loterie.

vysávání pohovky

Při péči je důležité pravidelné odstraňování prachu. Foto: Shutterstock

U dražšího nábytku už je skoro samozřejmostí, že má potahová látka povrchovou úpravu, která usnadňuje čištění pro případ, že se nám podaří něco vylít (nejznámější označení je aquaclean, ale můžete se setkat i s jiným názvem). Díky ní je látka vodoodpudivá a nečistota jde snadno setřít navlhčeným hadříkem, aniž by se tekutina vsákla do vlákna. Dokáže také ochránit nábytek před dětskými uměleckými projevy v podobě pomalování pastelkami.

Textilní potahy

V údržbě je klíčové zejména pravidelné čištění. U pohovek, křesílek či postelí s textilním potahem prach nejlépe odstraníte vysavačem. Ideální je, máte-li hubici určenou na čalounění, která je menší a lépe se dostane do všech záhybů. Nezapomeňte na vysávání mezer mezi polštáři a opěrkami, kde se často hromadí i různé drobečky. Stane-li se nějaká nehoda a na nábytku se objeví skvrna, s jejím odstraněním nijak neotálejte.

vysávání čalounění

K vysávání použijte speciální hubici na čalounění. Foto: Shutterstock

Hrubé nečistoty setřete ubrouskem, tekutinu vysajte papírovou utěrkou. Pak zkuste potah co nejlépe vyčistit navlhčeným jemným hadříkem. Pokud skvrna stále drží, zkuste jemný čisticí prostředek nebo mýdlo.

červená pohovka

Pohovky se snímatelným potahem se lépe udržují. Foto: Shutterstock

Vyvarujte se používání agresivních čisticích přípravků, které mohou na textilu napáchat velké škody. Přílišné usilovné drhnutí hrubým kartáčem nebo drsnou stranou houbičky zase může látku v daném místě prodřít. Nahromadí-li se více skvrn, raději nábytek vytepujte mokrou cestou. Hloubkové odstranění prachu oživí barvu potahu a zbaví jej i nežádoucích pachů. Speciální vysavač si lze zapůjčit nebo celou práci můžete svěřit profesionální firmě. U snímatelného potahu je tento proces jednodušší a můžeme jej přenechat pračce. Volte však raději program s nižší teplotou a jemný prací prostředek.

Koženka a ekokůže

Na koženkový nábytek při pravidelném úklidu naopak vysavač nepoužívejte, hubice by mohla poškrábat hladký povrch. Prach u těchto kousků stírejte pouze navlhčeným hadříkem. Praktické je, že na většinu skvrn postačí tentýž postup, problematické je však čištění stop od propisky a lihových fixů, snažte se proto jejich vzniku předcházet. Při ošetřování koženkového nábytku se vyhněte přípravkům na pravou kůži, pokud výrobce přímo tuto možnost neuvádí.

Pravá kůže

Kůže je odolný i choulostivý materiál zároveň. Velmi záleží na povrchové úpravě materiálu. Kůže s uzavřeným povrchem (pigmentovaná, lakovaná useň) se svými vlastnostmi trochu podobá kožence a k čištění většinou postačí hadřík a voda. Asi dvakrát do roka kůži ošetřete balzámem určeným na tento typ nábytku, aby materiál neztratil pružnost.

Luxusní materiál v podobě broušené či anilinové kůže je o poznání choulostivější a vzniku skvrn lze předejít velmi obtížně. Stačí pár kapek tekutiny či něco mastného a těžko odstranitelná stopa je na světě. Na druhou stranu jsou právě známky používání to, co koženému nábytku dodává jedinečnost a charakter. Jen je třeba s tím počítat už při jeho pořízení, abyste později nebyli zklamaní.

Umístění nábytku

Ani jednomu ze zmíněných typů nábytku nesvědčí přemíra slunečních paprsků a dlouhodobě působící teplo. Snažte se tedy pro jeho umístění vybrat takové místo, kde nábytek nebude vystaven přímému celodennímu svitu, případně zajistěte vhodné stínění v podobě žaluzií či závěsů. V opačném případě mohou barvy na potahu nerovnoměrně blednout. Dlouhodobé působení tepla například z blízkého radiátoru zase může mít vliv na pružnost čalounění, zvlášť u koženkového a koženého nábytku. Správně bychom měli sledovat i optimální vlhkost vzduchu. Zatímco příliš vlhké prostředí může způsobit vznik plísní, suchý vzduch s vlhkostí menší než 45 % zase může způsobit přesychání a praskání kůže.

Obnovte impregnaci

Kvalitní čalouněný nábytek zpravidla bývá z výroby opatřen hydrofobní impregnační vrstvou, která jej chrání před špínou a nečistotami. Tato vrstva se však používáním postupně otírá a po nějaké době přestane nábytek chránit. Proto je vhodné jej jednou za čas opět naimpregnovat a obnovit tuto ochrannou bariéru. Vhodný přípravek vám doporučí prodejce nábytku.

Jak na odolné skvrny

Žvýkačka – na místo se žvýkačkou přiložte led. Ztuhlou žvýkačku pak opatrně seškrábněte.
Krev – použijte čistou studenou vodu a jemný hadřík.
Víno – zasažené místo nejprve vysušte papírovými ubrousky a posypte jej solí. Nechte působit přibližně hodinu a vyčistěte skvrnu jemným hadříkem.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Jak pečovat o čalouněný nábytek