Ulehčí vám práci

Rubrika: Dílna

Natřít okapy, plechovou střechu nebo železný plot není žádná legrace. Tím spíš, že chalupáři musí většinou zvládnout tyto práce za víkend. Některé barvy nebo postupy jim to usnadní…

Ulehčí vám práci

Nové technologie totiž umožňují vyrábět barvy, obsahující složky potřebné pro základový i vrchní nátěr. To platí hlavně pro kovové povrchy. Se dřevem, které v přírodním prostřední stále pracuje, je to složitější.

Šikovné barvy na plech

Vedle bezúdržbových materiálů na okapy a střechy je stále zájem i o ty klasické – hlavně o pozinkovaný plech. Je levnější, ale vyžaduje péči. Tradovalo se, že je třeba, aby okapy z pozinkovaného plechu byly před nátěrem alespoň rok vystaveny povětrnosti a částečně zoxidovaly. Použijeme-li běžné barvy na plech, platí to stále.

Ulehčí vám práci

Ani toto omezení však nebude platit, zvolíte-li Hostagrund 2 v 1 na pozink S 2810. Jde o speciální barvu, která naopak dobře drží i na novém pozinkovaném plechu. Lze ji použít rovnou na nové okapy a žlaby, nebo i střechy. Není ani třeba natřít zvláštním antikorozním nátěrem na železo staré ocelové držáky žlabů, které bývají většinou zkorodované. Hostagrund 2 v 1 na pozink se totiž dobře spojí i se zkorodovaným železem.

Hostangund 2 v 1 na pozink se vyrábí v několika odstínech. K nejoblíbenějším stále patří ten, imitující měděný povrch. Životnost nátěru prodloužíme, pokud po zaschnutí první vrstvy naneseme ještě druhou.

Na zoxidované povrchy

Ulehčí vám práci

Zatímco nové pozinkované okapy stačí před natíráním omést a otřít vlhkým hadrem (v práci pokračujeme až po zaschnutí), příprava starších žlabů a svodů je pracnější. Nejprve odstraníme drátěným kartáčem rez ze závěsných háků a pak očistíme samotné okapy, a to jak zvenku, tak i zevnitř! Právě tam se totiž hromadí nečistoty a zůstává vlhkost.

Na zoxidované nebo již dříve barvou opatřené povrchy doporučují odborníci FEST B S 2141. Tento polomatný nátěr s obsahem grafitu drží opravdu fest. Vyznačuje se vysokou kryvostí a dlouhou životností. Je vyroben podle českého patentu, jehož podstatou je ochrana proti UV záření, výrazně zvyšující trvanlivost nátěru. Je oveřeno, že v podmínkách Krušných a Jizerských hor je schopen odolávat ledu a sněhu dvanáct let i více.

Tři nátěry v jednom

Ulehčí vám práci

Práci usnadní a výrazně urychlí také Hostagrund Prim 3 v 1 S 2177, který je určen na kovové konstrukce s výjimkou nového pozinkovaného plechu. Tato pololesklá barva příjemného sametového vzhledu spojuje vlastnosti všech tří potřebných vrstev pro dlouhodobou ochranu kovů, základního antikorozního nátěru, mezivrstvy neboli podkladové barvy a vrchního nátěru. Skvěle vám poslouží při nátěrech ocelových materiálů, zoxidovaných pozinkovaných povrchů – okapů, střech, stožárů, plotů, garážových vrat a dalších konstrukcí v domě i na zahradě.

Barva zaručuje dokonalou přilnavost, současně pružnost a nekompromisní odolnost vůči povětrnostním vlivům, ale je možné použít ji i ve vnitřních prostorech.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: BARVY LAKY

Ulehčí vám práci