Jak obkládat dřevem

Dřevěné obložení je přesně to, co si většina lidí představí, když se zmíní obklady v interiéru. Platí to zvláště u chat a chalup, kam palubky či desky vnáší řád, rovnost stěn a hřejivou atmosféru.

Palubky jsou pro obklad stěn dobrou volbou z mnoha důvodů. Řežou se tenké, proto jsou levné a lehké. Spojují se na pero a drážku a z toho důvodu se s nimi snadno pracuje a jejich montáž zvládne i nezkušený laik. Vyrábí se i z obyčejného smrkového dřeva, představují tedy cenově výhodnou variantu ve srovnání s deskami nebo dražšími dřevinami. Můžete však upřednostnit i zajímavější kresbu či probarvení palubkového obložení z borovice či z modřínu. V nabídce palubek je navíc poměrně rozmanitý výběr z hlediska délky, šířky, jakosti (A, B, C) i profilu, který může výslednou podobu obložené stěny ovlivnit díky šířce pera.

Dřevěný obklad stěn

Dřevěný obklad stěn i stropu dá místnosti útulnou atmosféru, k zajímavému vzhledu přispívá šikmá stěna i stropní obklad kolmo na vertikální obložení stěn. Foto: Petr Zhoř

Jak vybírat palubky

Dělí se na obkladové a podlahové. Běžný rozměr tenké desky s perem a drážkou pro použití v interiéru je 12,5 × 96 mm, přičemž délka je obvykle od 1,5 do 4 metrů. Na skladě mohou mít prodejci i jiné rozměry včetně šířky, tloušťky i délky a připlácí se zejména za tloušťku desky.

Není vyloučeno ani použití obkladových palubek v exteriéru, tam ale vyžadují odpovídající ochranu v podobě impregnace i vrstev svrchních nátěrů.

Podlahové palubky jsou určeny k pokládce na trámkový rošt. Jejich výhoda oproti prknům či fošnám spočívá v možnosti spojovat je na pero a drážku a docílit tak jednolité plochy bez škvír. Jsou silnější a kvalitnější, ale pokud jste ochotni zaplatit za obložení vyšší cenu, lze je použít i pro obklady.

obklad dřevem

Kombinace bledězelené (RAL 6021) barvy s bílými lištami dává obložení plastický a výrazně dekorativní vzhled. Foto: Lucie Dvořáková

V obou případech mívají palubky z rubové (vnitřní, nepohledové) strany vyfrézované drážky, což usnadňuje práci (hned vidíte, jak deska patří), ale zároveň znemožňuje jejich oboustranné použití.

Jakostní rozlišení palubek vychází z jednotné normy a znamená, že nejlevnější desky nejnižší jakosti mohou mít v určitém procentu díry od suků a praskliny. Nákup se vyplatí v případě, že počítáte s větším ořezem, díry lze zapravit dřevěnými zátkami.

dřevěné obkladové desky

Tady byly k obložení koupelny použity fasádní modřínové obkladové desky se šikmým profilem hran. Foto: Richard Guryča

Postup obkládání

  1. Je víceméně shodný pro všechny deskové dřevěné obklady. Základem je vždy rám (rošt) na stěně, na který se palubky přibíjejí nebo šroubují. Variantou je třeba trámková konstrukce příčky, která se obkládá z obou stran a vnitřní prostor je vyplněn izolací. Palubkami lze obkládat i stěny či záklop podkrovních interiérů z OSB desek či jiných dřevitých materiálů, ať už s provětrávací mezerou (na rošt), nebo rovnou na desky.
  2. Na rám či jiný podklad (musí být pevně uchycen do stěny) se palubky přitloukají hřebíčky. Pokud nechcete, aby bylo upevnění viditelné, lze zatloukat tenké hřebíčky šikmo přes pero nebo použít speciální spojky. Palubky lze samozřejmě i šroubovat vruty, ale vzhledem k jejich malé tloušťce je to zbytečné.
  3. Postup práce neklade nějaké zásadní nástrahy ani v případě, že to děláte poprvé. Je nutné dobře ukotvit rošt, do nekvalitního zdiva třeba i na chemickou kotvu. Pomocí vodováhy upevněte krajní palubku tak, aby byla dokonale svislá či vodorovná podle toho, zda desky montujete vertikálně, nebo horizontálně.
  4. Nasazení drážky na pero či naopak nasazení pera do drážky jde většinou snadno, ale může se stát, že jsou spoje nekvalitně vyřezány, deska je mírně prohnutá nebo jste už namontovanou předchozí palubku přitloukli příliš na těsno. Nejde-li to, nedorážejte další palubku přílišnou silou ani nešetrným poklepem, tenké pero pak často praskne. Je-li palubka prohnutá nebo jinak zdeformovaná a „vyskakuje-li“ na jedné straně z drážky, zatímco ji na druhé straně doklepáváte, vyměňte ji za jinou. Nahraďte ji i v případě, že pero praskne, ve spoji by to mohlo být vidět.
obklad dřevěnými fošnami

Mohutné fošny s ponechanou přírodní kresbou dřeva dobře ladí s bytelným selským nábytkem, dobře zvolený je poměr obkladu a ponechané bílé výmalby stěny. Foto: Vladimír Hájek

Víte, že…

Pro obklad stěn lze kromě palubek použít i běžné desky, fošny nebo kazetové obklady včetně řezbami zdobených desek. Lze vytvořit soklový obklad (do výše 1,2 m) nebo obložit celou stěnu. Desky můžete klást svisle či vodorovně. Existují i zajímavé mozaikové obklady z různých druhů dřeva, nebo dokonce obložení z desek ze starého nábytku.

Dobré rady

  • Chcete-li využít kresbu či barvu přírodního dřeva, sestavte si vždy alespoň část plochy obložení „na sucho“ a přeskládejte ho tak, aby kresba vynikla
  • Nedorážejte palubku přílišnou silou, tenké pero pak často praskne

Text: Richard Guryča
Foto: Lucie Dvořáková, Richard Guryča, Vladimír Hájek, Martin Mašín a Petr Zhoř

Jak obkládat dřevem