Speciál Krby a krbová kamna: vybíráme krby a krbová kamna

Kouzlo živého ohně k chatě a chalupě patří. V krbech a kamnech ho sice mnozí raději zavírají za sklo, ale třeba i právě proto lidé volí tento typ vytápění stále častěji. Má to svá pro i proti.

krbová kamna jsou nejjednodušším řešením, pokud chcete kombinaci živého ohně a účinného vytápění (krby turyna)

Existují krby otevřené a uzavřené. Uzavřený krb automaticky neznamená krb s krbovou vložkou. Krbovou vložku bychom pak mohli zjednodušeně popsat jako obezděná krbová kamna. S nimi mají vložky společné to, že se ke komínu připojují kamnovou rourou, jejich konstrukce je z ocelového plechu nebo litiny, vyzdívka obvykle ze šamotu nebo keramiky a dvířka jsou prosklená.

Otevřený krb však není pro vytápění zrovna ideální. Je nehospodárný, má zhruba třetinovou účinnost oproti jiným topidlům, občas vystřeluje žhavé uhlíky a v kombinaci s mokrým dřevem a špatně táhnoucím komínem může kouřit. Obvykle se také nevyužívá pro ohřev vody s výměníkem, není to ovšem technicky nemožné, stejně jako není vyloučeno využití klasického krbu pro rozvod teplovzdušného vytápění.

není nutné volit jen obvyklý hranatý tvar kamen (Romotop)

Pro takový typ vytápění, stejně jako pro kombinaci s teplovodním výměníkem, však lidé volí krbové vložky a krbová kamna. Teplovodní výměník je v každém případě možností, jak využít moderní krby a krbová kamna k ohřevu vody rozváděné do okruhu ústředního vytápění. Zdrojem tepla v domě je pak nejen krb či kamna, ale i teplá voda v radiátorech.

Kamna, nebo krb

Oproti krbové vložce mají krbová kamna několik výhod: přinejmenším některé pořídíte levněji než vložku a obejdou se bez ventilátoru či automatických regulátorů. Kamna s ventilátorem a řídicí jednotkou mají ovšem vyšší účinnost, a díky tomu snižují spotřebu dřeva. Jejich provoz je tedy levnější, odběr elektřiny je kolem 20 W.

uzavřený krb je výrazně účinnější než otevřený

O něco náročnější je instalace kamen s výměníkem. Pro připojení ke stávajícímu (případně nově vybudovanému) topnému okruhu lze zvolit několik způsobů, každý vyžaduje jiné příslušenství v podobě nejrůznějších ventilů a čerpadel a příslušné záruky jsou často podmíněny zprovozněním systému odbornou firmou.

Kamna je možné vybírat i podle ceny a vzhledu, ale důležitým kritériem je jejich výkon, od nějž se odvíjí schopnost kamen dostatečně vyhřát prostory, které chcete vytápět. Přes široké cenové rozpětí mezi jednotlivými typy krbových kamen je jejich základní konstrukce poměrně jednoduchá. Platí se především za značku a design, ale také za kvalitu použitého materiálu (např. tloušťka ocelových plechů, litina, šamotová, litinová či keramická jádra) a také kvalitu provedení.

akumulační schopnosti kamen mohou posílit i keramické obklady (mountfield)

U levných kamen se můžete setkat s nekvalitním zpracováním detailů, nepraktickými kličkami, špatně usazenými dvířky nebo ne příliš kvalitně vloženými těsnicími šňůrami. Slabé plechy často snižují jejich životnost. Mnoha chalupářům nicméně taková kamna dobře slouží. Dražší typy kamen nabízejí kromě jiného i kombinaci ocelových plášťů s kachli nebo kamennými obklady.

Standardní typy krbových kamen neudrží teplo bez přikládání příliš dlouho. I s nejkvalitnějším dřevem se vám obvykle nepodaří delší „přikládací“ interval než dvě hodiny. Řešením může být investice do kvalitních kamen se zplyňujícím spalováním. Jejich konstrukce umožňuje přikládání v delších intervalech a v podstatě nepřetržité topení, na noc je možné taková kamna nastavit na minimální výkon, díky dokonalému hoření navíc produkují jen minimální množství popela. Vyžadují kvalitní suché dřevo.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Krby a krbová kamna:

Jak správně topit v krbu

Krbové koše a náčiní

________________________________________________________________________

Volba správné vložky

Další možností volby jsou krbové vložky. Některé lze zabudovat do otevřeného krbu. Ten pak můžete dál využívat jako lokální topidlo, ale za cenu bezpečného „uzavření“ ohně za skleněná dvířka získáte zhruba dvojnásobnou účinnost, uspoříte dřevo a můžete v klidu usnout, zatímco v krbu ještě vesele plápolá oheň.

kamna tropic mají díky vestavěnému výměníku a ventilátoru vysokou účinnost a lze je využít k vytápění pomocí teplovzdušných rozvodů (ls kamna)

Při stavbě nového krbu s vložkou je už na výběr několik možných cest. Například potřebujete krb, který bude i nadále lokálním topidlem se všemi výhodami, které vložka skýtá oproti otevřenému krbu. Nebo můžete krb využít jako základ systému teplovzdušného nebo ústředního vytápění. Při stavbě „z gruntu“ máte na výběr z více typů vložek včetně rohových či oboustranných. U některých pak lze při hoření vysunout dvířka a dopřávat si i otevřený krb.

Nevýhodou krbů s vložkami je jejich nízká akumulační schopnost a s ní související tepelné výkyvy. Nárůst tepla rychle ohřívá vzduch u stropu, strmý pokles teploty nastává poměrně rychle po posledním přiložení. Pro dosažení setrvalé a bezpracné tepelné pohody v místnosti krb zrovna ideální není. Částečným řešením pro posílení akumulační schopnosti krbů jsou akumulační prstence, které se montují do horní části krbové vložky. A radikálním řešením je volba akumulačního krbu. Podrobnosti o něm najdete například na webu firmy Banador.

Vzduch, nebo voda

Na rozporuplné informace pravděpodobně narazíte při rozhodování mezi jednoplášťovou a dvouplášťovou krbovou vložkou. U jednoplášťových vložek teplý vzduch „fouká“ z prostoru mezi vložkou a obezdívkou, která v tomto případě slouží jako „druhý“ plášť a také k akumulaci tepla. Zmíněný prostor je dostatečně velký, nevyžaduje ventilátor a při správném odvětrávání zároveň brání přehřátí vložky.

nejrůznější typy krbových vložek dávají řadu možností, jak zakomponovat krb do interiéru (banador)

Dvouplášťové vložky mají prostor mezi plášti omezený, potřebují proto podpořit proudění vzduchu ventilátorem. Ventilátor je ovšem závislý na elektřině a zvyšuje prašnost. Zastánci dvouplášťových vložek však argumentují schopností ventilátoru rychleji distribuovat ohřátý vzduch i do vzdálenějších koutů vytápěného prostoru.

V obou případech je řeč o systému teplovzdušného vytápění, který má své nevýhody: prašnost, zápach, značný rozdíl mezi teplotou vzduchu u stropu a u země, přesušený vzduch a obtížně čistitelné průduchy, kudy teplý vzduch proudí do dalších místností. Prašnost a roznášení zápachu lze ovšem kompenzovat vzduchovými filtry, suchý vzduch (což je problém i u teplovodních systémů) můžete zvlhčit větráním, zvlhčovači i rostlinami.

K výhodám teplovzdušného vytápění (platí i pro krbová kamna) patří snížení nákladů na otop a další úspory při použití kamen či krbu jako sekundárního topidla. Oproti teplovodním rozvodům ušetříte i při samotné instalaci teplovzdušného systému. Příjemné teplo v domě navíc získáte poměrně krátce po zatopení a od věci není ani možnost využívat dva na sobě nezávislé systémy topení (např. spolu s ústředním topením).

kachlová kamna s vysokou účinností (brabenec)

Častou volbou chalupářů bývá vložka s výměníkem a jeho napojení na okruh ústředního topení. V praxi se vám ale často nepodaří vytvořit požadovanou tepelnou rovnováhu a výměník si bude odebírat příliš velké množství tepla z krbu (50 až 70 procent), který pak jako topidlo ztrácí účinnost.

Alternativou ke krbům mohou být krbová kamna (např. LS kamna), která mají navíc teplovzdušný výměník s ventilátorem, díky němuž dokážou využít i teplo, které klasická konvekční kamna nevyužívají. Tím se značně zvyšuje účinnost kamen. K vytápění domu však poslouží i dobře zkonstruovaná kamna s teplovodním výměníkem.

Ani odborníci z oboru nedávají jednoznačné doporučení, který z popsaných systémů zvolit. Vždy záleží na dispozicích konkrétního domu, způsobu jeho využívání a preferencích jeho obyvatel.

text: Richard Guryča
foto: Archiv firem a Shutterstock

 

 

Vybíráte nová krbová kamna? Desítky krbových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/krbova-kamna

 


Krby a krbová kamna

Uložit

Speciál Krby a krbová kamna: vybíráme krby a krbová kamna