Topení a vaření s vůní dřeva

Lidé se odedávna cítí dobře vedle živého ohně. Lhostejno, zda jsou plameny uzavřené za keramickým či kovovým pláštěm nebo jestli hledíte do plamenů, ukrytých za skly krbů, krbových kamen nebo sporáků.

Chalupy a chaty jsou obvykle využívány jen občas, proto je potřeba zvážit, co od otopného zařízení očekáváte. Potřebujete stavení rychle vyhřát nebo je temperované a okamžité vyhřátí místnosti není prioritou? Toužíte po peci, teplovzdušném, teplovodním nebo akumulačním vytápění od kamnářů, nebo vám postačí lehká kamna, zakoupená v obchodech?


Dobré rady
1. Když se rozhodnete pro některou ze zmíněných variant, konzultujte své možnosti a požadavky s odborníky v prodejnách a v kamnářstvích.
2. Každé stavěné topidlo, ať jde o pec, těžká či kachlová kamna anebo o sporák, by mělo být navrženo a odborně dimenzováno z hlediska tepelných ztrát vytápěných prostor, komínového tahu, požadavků investora a celkového charakteru stavby.

Černá kuchyň
V síni starých chalup i dnes často najdeme pozůstatky černé kuchyně nebo dvířka na vytápění kachlových kamen, která stávala poblíž vstupních dveří v rohu světnice. Někdy v ní bývala kamna i pec společně.

Požehnaná pec
Pec v chalupách sloužila k vytápění, ale měla ještě mnoho dalších využití. Dnes bychom řekli, že jde o multifunkční zařízení, protože se využívala také pro pečení a vaření, v kamnovci se ohřívala voda, a ještě nabídla místo k posezení a ke spaní.
Není divu, že pokud v chalupě pec máme, chceme ji zachovat. Kvůli její starobylé kráse a funkčnosti dáváme poškozené pece opravit nebo si je rovnou necháme postavit od zručných kamnářů. Ale máme i jiné možnosti, jak si užít sálavého tepla a přidat k tomu třeba i pohled do plamenů. Nabídneme vám je na dalších stránkách.

 

S živými plameny a sálavým teplem je ve stavení vždy dobře (Bella Rose)

 


V mnoha starých chalupách v síni najdeme dvířka bývalé černé kuchyně

 


Autentická atmosféra světnice s pecí zůstala zachována, protože chalupa ještě čeká na rekonstrukci

 


Modrou kachlovou pec s ležením postavilo kamnářství Mára, kachle jsou od společnosti K&K Poker s.r.o. (Kolem Kamen)

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek a archiv firem

Topení a vaření s vůní dřeva