Polštářové proměny

Rubrika: Interiér

Máte někdy chuť výrazněji proměnit vzhled vašeho pokoje, ale aby to nebylo na finance a realizaci příliš náročné? Využijte textil.

Různé dekory spojuje stejná barevnost (Pillow Heaven)

Bytový textil v podobě čalounění, závěsů, koberců a polštářů může hrát ve vzhledu místnosti výraznou roli. Toho využijeme při jeho proměně. Záleží samozřejmě na tom, kolik prostoru textilu dáme.

Vyměňte závěsy a polštáře

Měnit čalounění nábytku a koberce je přece jen náročnější. Výhodou proto je mít pohovku a křesla v neutrální barevnosti. Při změně se zaměříme především na závěsy, malé předložky a polštáře. Na pohovce nemusí být jen dva či tři, ale klidně pět, šest. Jednak se jimi můžeme pěkně obložit, jednak čím víc polštářů, tím víc prostoru pro změnu. A vyměnit staré povlaky za nové nezabere mnoho času. Pořídit nové závěsy je pracnější, ale nový materiál a barevnost polštářů by se měly objevit i jinde – na závěsech. Díky své velké ploše působí v místnosti dost výrazně, čehož při proměně interiéru využijeme. Decentní nebo zářivé

Zda budou látky decentní a nenápadné a barevnosti stěn a nábytku nebudou konkurovat, nebo naopak zazáří a strhnou na sebe pozornost, záleží jen na tom, co se nám víc líbí. Někdo dá přednost místnosti, laděné celé do nenápadných, jemných barev, například i čistě bílé. Jiný se cítí dobře v barevném prostředí. Základem by měla být jedna barva, která bude hrát prim, a tu mohou v malé míře doplňovat jedna či dvě další. Příliš mnoho barev totiž působí chaoticky – i když i tímto způsobem bývají zařízeny některé interiéry, většinou inspirované jižním exotickým prostředím.

Jedna barva, různé vzory a struktury

Sada barevných polštářů oživí decentní pohovku (Pillow Heaven)

Vybrat úplně stejnou látku na závěsy a všechny polštáře, ať je jednobarevná nebo se vzorem, by ve výsledku působilo poněkud fádně. Jednobarevná textilie proto může být v různých kvalitách a strukturách, stejně tak lze kombinovat i více vzorů, pokud dodržíme stejnou barevnost. Na jedné pohovce pak budou vedle sebe ležet polštáře s dezénem květů, listů, puntíků i jednobarevné a budou vytvářet hezky sladěnou kompozici.

Prim hraje materiál

Povlaky nemusí být náročně střihově řešeny – s ozdobným zapínáním, s volány, aplikacemi, výšivkami a podobně. U hladkých povlaků mají hlavní slovo zajímavé velkoplošné dekory, buď s motivy z rostlinné říše, nebo jednoduché geometrické vzory. U dekorů i jednobarevných materiálů se využívají různé kvality a struktury látky. Nejen bavlna, ale i měňavé hedvábí, hrubý len, měkká vlna i moderní umělá vlákna. To platí nejen pro polštáře, ale i závěsy. Ani ty nemusí být složitě aranžovány, krásný materiál a dekor vyniknou jen v lehce nařasené ploše.
Zajímavých efektů se dosahuje kombinací materiálů a plastickým zpracováním, kdy například z hladkého hedvábí vystupuje dekor tvořený měkkou žinylkou. Povrch lí12 cové strany povlaku polštáře bývá někdy pokryt jemnými třásničkami, plastickými květy, také lemovaný bambulkami, střapci apod. Využívá se kontrast lesk – mat, hladké – zkadeřené, umělé kožešiny atd.

Čtverec, obdélník i válec

Klasické polštáře čtvercového formátu 40 x 40, 45 x 45 nebo 50 x 50 centimetrů doplňují širší i protáhlejší obdélníky různých rozměrů, kulaté polštáře i válečky. Posledně jmenované jsou praktické pro podložení zad při sezení nebo krku při ležení.
Polštáře, které mají výraznější plastické zdobení, například našívané kytičky, korálky a podobně, mají funkci především dekorativní. Opět mají místo i v ložnici na nastlaných postelích.

www.pillowheaven.cz, www.orsei.cz, www.lepatiolifestyle.com

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Polštářové proměny