Kruhová lavička pod košatý strom

Rubrika: rss-feed, Zahrada

Kruhová lavička pod stromem není výlučně naším vynálezem, ač ji máme spojenou s představou staročeské návsi a prostorem mezi chalupami. Podobné lavičky se dodnes prodávají i v jiných evropských zemích.

Kruhovou lavičku u stromu můžeme vidět v Německu, Británii, ve Francii i jinde. U nás z veřejných prostranství tento typ posezení vymizel, ale někteří chalupáři na vyprávění staříčků o posezení pod košatou lípou nezapomněli a ti pilnější a šikovnější je kolem „svého“ stromu postavili.

Víceúhelník kolem stromu

Konstrukce kruhové lavičky vlastně není nic těžkého. Nejjednodušší na výrobu je lavička sestavená ze šesti shodných lichoběžníkových dílů, v rozích sešikmených pod úhlem 60 respektive 120 stupňů. Jednotlivé segmenty musíme podepřít nohama, obvykle zpevněnýma trnoží, která však není podmínkou. Pokud budeme vyrábět lavičku k hodně starému stromu s mohutným silným kmenem, se šestiúhelníkem nevystačíme. Velikost úhlů, pod nimiž bude třeba díly mnohoúhelníku seříznout, přepočítáme podle potřeby.

Lavičku můžeme nechat zcela bez opěradla nebo ji pro větší pohodlí opěradlem doplníme. Jednotlivé díly spojíme k sobě kovovými úhelníky či spojkami. Posezení budujeme tak, aby kolem stromu zbylo dost místa na jeho růst.

Kruh a půlkruh

Kruhová lavice z ohýbaného dřeva vypadá o něco elegantněji, v domací dílně ji však nevyrobíme. Najdeme ji v nabídce několika obchodů se zahradním nábytkem. Často se prodává jako půlkruh, kolem celého stromu je tedy potřeba objednat ji dvakrát. Cena se obvykle odvíjí od kvality použitého dřeva na výrobu.

Kromě lavic ze dřeva je někdy možné narazit i na lavičky z kovu – litiny či hliníku. Pokud po takové toužíte, podívejte se na nabídku zahraničních obchodů.

 

 

Rozptýlené světlo pod korunou stromu je pro odpočinek na lavičce příjemné

Text Martina Lžičařová

Foto Jaroslav Hejzlar a archiv

Uložit

Uložit

Kruhová lavička pod košatý strom