Odmaštění součástek a nářadí

Zbavit se vrstvy mastné špíny je často potřebné u různých starých předmětů a součástek, které chceme použít třeba jako dekoraci. Vyčistit občas potřebuje i dílenské nářadí.

Odmaštění povrchu je žádoucí zejména před nátěry kovů a plechů, ale mnohdy je odstranění vrstvy mastné a často pěkně zažrané špíny i součástí opravy nebo vyčištění různých předmětů, třeba i ve snaze udělat pořádek v nářadí nebo některé nástroje opětovně vrátit k životu. Zvlášť u nářadí, k jehož použití potřebujete vyvinout určitou sílu, může být umaštěný povrch a stopy starého oleje či vazelíny zdrojem nebezpečí: například otevřený klíč by vám při práci neměl jen tak snadno vyklouznout z ruky.

odmaštění kovů

Nejčastěji se od nánosů mastné špíny čistí součásti kol, motorů, zahradní techniky, nářadí nebo starých zemědělských strojů. Foto: Shutterstock

Odmašťovadla, líh i jar

Zatímco u odmašťování kovů, které čeká nový nátěr, se doporučují pouze speciální odmašťovadla bez obsahu jakékoli mastnoty, při očistě kvůli vzhledu až tak „přísní“ být nemusíte, takže lze použít i osvědčený benzín či saponáty typu jaru, i když obojí určitý podíl mastných látek obsahuje. Benzín (ale i líh, toluen) či ředidla nebo saponáty mohou vrstvu mastného zažraného prachu účinně narušit a usnadnit její postupné odstraňování pomocí hadříku.

Saponáty můžete vyzkoušet, pokud zbavujete mastnoty například sklo nebo plastové součástky. Pracovat lze buď s hadříkem nebo houbičkou, ale někdy je účinné ponořit součástky na nějakou dobu do lázně z odmašťovadla, a až vrstva špíny povolí, začít ji postupně odstraňovat.

nanášení odmašťovače štětcem

Nanesení odmašťovače na součástky štětcem a následný oplach je dobrý způsob očištění motorů či součástek kol. Foto: Shutterstock

V některých případech, například u očisty starých strojů, může být účinné použití odmašťovacích prostředků, které se nanesou na čištěný povrch štětcem a nechají se v souladu s návodem k použití potřebnou dobu působit.

Naše tipy

  • Benzínový čistič mějte v dílně po ruce. Foto: OBI

    Aceton technický slouží především k čištění a odmašťování kovových povrchů, k čištění pracovních pomůcek a zařízení. Umí odstranit i některé nátěry.

  • Toluen technický využijete pro čištění a odmašťování kovových povrchů před natíráním a lepením, k čištění pracovních pomůcek a zařízení.
  • Benzínový čistič je určen k hrubému odmašťování a čištění zejména kovových povrchů, k čištění pracovních pomůcek a zařízení.

Dobré rady

  • Odmašťování hadrem namočeným v odmašťovacím prostředku (rozpouštědle) je vhodné jen na menší předměty a plochy, vrstva očištěné mastnoty se totiž brzy vytvoří na hadru.
  • Pokud je vrstva mastné špíny opravdu silná, navíc zažraná do vrypů či struktury povrchu, použijte koncentrované emulzní odmašťovače, které jsou dostupné např. u prodejců barev.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy OBI

Odmaštění součástek a nářadí