To je poleženíčko…

Nechat se ukolébat do osvěžujícího zdřímnutí při odpolední siestě, posedět v tichém koutu zahrady s knížkou nebo si udělat pohodlí při povídání s rodinou a přáteli, k tomu potřebujeme jediné – pohodlný venkovní nábytek a hezké počasí.

Ideální je, když v zahradě vytvoříme hned několik odpočinkových míst, které budeme využívat podle momentální situace, a kde každý člen rodiny najde zázemí pro svůj oblíbený způsob odpočinku. Vhodného venkovního nábytku se pro tyto účely nabízí nespočet od stabilních kousků až k těm, v nichž vylétneme k oblakům, blíž prázdninovým snům. Oproti obyčejné dece nám poskytnou pohodlí, ochrání nás před vlhkem z trávy i nezvanou společností obtížné žoužele včetně obávaných klíšťat.

Pohodlné lenošení

Venkovní sety sedacího nábytku slouží na zahradě stejně jako sedačka s křesly doma v obýváku. Rozdíl je jen v materiálech a jejich ošetření, aby zvládaly náročnější povětrnostní podmínky. Kromě tradičního sezení nám sedačka poskytne prostor pro poležení po obědě, či když nás zmůžou všemožné chalupářské aktivity. Zvolíme-li voděodolné polstrování, nemusíme ho každý den uklízet, ani se bát katastrofy z rozlitých nápojů a posadit se na ně můžeme i v mokrých plavkách po osvěžující sprše.
Máme-li dostatečně krytou terasu, můžeme za teplých dní vynést ven i domácí křesílka nebo ji zobytnit starším nábytkem, který tu v „nových šatech“ ještě pár sezón dobře poslouží.

Chytání bronzu

Bez pohodlného lehátka se těžko obejde ten, kdo si libuje v opalování. Lehací plocha může být rovná nebo tvarem kopírovat křivky ležícího člověka, používá se na ni buď stejný materiál jako na konstrukci, klasická „lehátkovina“, tedy textilie s vysokou gramáží tkaná z kvalitních přízí, nebo nepromokavý polyester, či vzdušná síť z umělých vláken.
Polohování přispívá k relaxaci i pohodlnému čtení. Naklápěcí clona, kterou jsou některé typy lehátek vybaveny, nám při něm ochrání oči před intenzivními slunečními paprsky.

Houpy hou

Nekonformní a přitom komfortní relaxaci, při níž se rytmickým pohupováním rychle vyladíme na prázdninovou notu, bez debat obstarají houpačky od klasických hamak přes lavice či „levitující“ postele až po „kokony“, v nichž najdeme úkryt před světem my dospělí, stejně jako naše děti.
Pro zavěšení síťové nebo textilní houpačky postačí dva silnější kmeny stromů či dostatečně pevné trámy. Když chybí, pořídíme si model s nosnou konstrukcí.
Starší členové domácnosti ocení spíše křesílko s podnožkou, z něhož se jim lépe vstává. Musí být ovšem skutečně stabilní, pozornost bychom měli v tomto ohledu věnovat zejména skládacím verzím.

Vlastními silami

Zahradní nábytek si můžeme s trochou kutilského umu vyrobit podle svých představ sami. Oblíbeným materiálem jsou palety, použít můžeme i kulánky, jejichž pospojováním vytvoříme originální lehátko či houpačku.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

To je poleženíčko…