Hrajeme si na zahradě

Zahrada s prvky pro dětské hry může být lákadlem, které alespoň na nějakou dobu odvede vaše potomky od tabletů a iphonů. Stráví pěkné chvíle na čerstvém vzduchu a otuží se, jen samozřejmě musíme zajistit jejich bezpečí.

Jednoduchá dětská houpačka

Děti si vyhrají i samy. Soudě podle toho, jak v parcích nadšeně šplhají po nízkých větvích stromů, budou totéž činit i na zahradě. Můžeme je zaměstnat starostí o vlastní záhonek s jahodami, hráškem a rybízem, nebo na podzim pověřit hrabáním listí. Zahradní rostliny a živočichové pro ně budou zdrojem neformálního seznamování s přírodou. I tak se ovšem vyplatí poskytnout dětem „hrací“ koutek, třeba i s domečkem.

 

Dřevo je ideál

Celá generace dospělých vyrostla na žebřinách, glóbech a obloucích svařených ze železných trubek. Vždyť za socialismu ani nic jiného nebylo. K tomu plastové skluzavky, které se vyrábějí dodnes.

Dřevo je ale pro děti přátelštější materiál a skluzavku lze (pravda, za vyšší cenu) vyrobit i z nerezu. Obyčejnou houpačku s dřevěným sedátkem zavěsíte i na dostatečně silnou vodorovnou větev nebo na strop verandy. Větev nezapomeňte pod lanem ochránit před sedřením borky.

Samostatně stojící houpačky se dnes obvykle kombinují s dalšími herními prvky – prolézačkami, domečky atd. Tím se samozřejmě zlepšuje jejich stabilita. V prodeji jsou houpačky s prolézačkami ze smrku, borovice i modřínu.

Ze dřeva lze pořídit i ohrazení pískoviště. Pokud u něj není víko na přikrytí písku, velmi doporučujeme je vyrobit nebo nahradit odolnou plachtou. Písek tak přežije chladné roční období bez spousty navátého listí. Pokud je nasypaný přímo na holé půdě, začne se po čase zanášet zeminou, kterou do něj natahaly žížaly. Vhodnější je jako podklad použít silnou plachtu nebo drobný štěrk jako drenážní vrstvu.

Majitelé zahrady své dceři poskytli holčičí království v montovaném zahradním domku

 

Zahradní domek a jeho miniatura

Děti na zahradě ocení vlastní dřevěný domek. Může být polootevřený jako altán, nebo skutečná chatka s nábytkem, dveřmi a okny. Mohou tam zvát kamarády, mít skladiště hraček nebo dokonce za teplých nocí přenocovat.

Dětské domky musí mít kvalitně provedenou elektroinstalaci s bezpečnými elektrickými zásuvkami i svítidly. Není ale vhodné poskytnout dětem rychlovarné konvice, vařiče nebo přímotopy. Skla v oknech se vyplatí pojistit bezpečnostní fólií. Problematické je i zavedení vody a odpadu – raději ne. Děti si vždy mohou zaběhnout do domu a pokud nestíhají, zahrada od nich nějaké to občasné „pokropení“ unese.

Kutilsky vyrobené dobrodružné útočiště pro malé piráty

 

Ukotvení, drenáž

Všechny stavby pro děti a zejména houpačky musí být kvalitně ukotveny v zemi, případně alespoň stát na vodorovném pevném podkladu s drenáží. K ukotvení se hodí například zemní kotvy, které navíc dovedou zabránit kontaktu dřeva s vlhkou půdou.

Plochu pod houpačkou je rozumné zpevnit zatravňovacími plastovými dlaždicemi nebo pokrýt odolným umělým trávníkem. Nejnovější typy už umožňují i vsakování vody.
Kolem houpaček a prolézaček můžete povrch upravit stejně jako pod houpačkou, dá se ale také vysypat silnou vrstvou jemného kačírku.

Dřevěné herní prvky pravidelně kontrolujte, zejména utažení matic. Ty by pochopitelně měly být jištěny kontramatkou nebo závlačkou, ale jistota je jistota.

Dětské domeček na jaře prohlédněte, jestli si v něm nezačínají budovat hnízdo vosy. Ohniště nepatří do dětského koutku, táborák a grilování jsou záležitostí celé rodiny.

Zahrada jako prostor dětských her

 

Svépomocná výroba

Šikovný kutil zvládne vyrobit dětem herní prvky i sám, jenom předtím nezaškodí podívat se na seriál Pat a Mat pro inspiraci, jak tedy opravdu ne.

Kulatiny, hranoly, trámy, fošny, prkna a kůly impregnujeme buď vlastními silami, nebo lze dojednat tlakovou impregnaci, která vydrží přes dvacet let. Pro stěny domků a prolézaček jsou vhodné jako výplň OSB desky, na které u domků můžeme zvenčí umístit izolaci a pokrýt je lícujícími prkny.

Dětské hry důkladně prověří váš řemeslný fortel. Na konstrukční nosné prvky je rozumné místo vrutů používat vratové šrouby, matky podložit podložkou a zajistit proti uvolnění.
Povrch dřeva pochopitelně vyhladíme, aby nepouštěl třísky. Jako nátěr je lazura vhodnější než lak – vyrábějí se již v mnoha barevných odstínech. Podlahu domku se vyplatí natřít lodním lakem, ale i ten lze nahradit jeho lazurovací variantou.

Pokud se rozhodnete dát dětskému zahradnímu domku sedlovou střechu, můžete zkusit sehnat firmu (amatér nemá šanci tohle zvládnout), která ji pokryje vrstvou rákosu. Tepelná izolace je to dobrá a děti tak získají „domorodou rákosovou chatrč“.

 

V království fantazie

Můžete nechat děti, aby si své království samy pomalovaly. Část prolézačky lze třeba vyplnit deskou, která poslouží jako tabule na kreslení křídou. Zkuste z dřevěné klády vytvořit totem. Na dveře domku sežeňte cedulku s nápaditým nápisem. Víko pískoviště, až děti odrostou bábovičkám, může posloužit jako šachovnice pro zahradní šachy.

Jako inspirace na veselé zahradní objekty pro radost dětí se inspirujte pohádkovými postavičkami vytvořenými ze soušek na tzv. Ježíškově cestě na Božím daru.

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Hrajeme si na zahradě