Jarní prořez stromů

Rubrika: Zahrada

Stříhání stromů má velký vliv nejen na podzimní sklizeň, ale také na zdraví stromů.

Pákové zahradnické nůžky

 

 

 

 

 

 

 

 

S prací se začíná v době, když přejdou ty největší mrazy. V ten okamžik se stromy po zimě probírají k životu a s prořezem se lépe vyrovnají. Nejprve se prořezávají jádroviny (hrušně a jabloně), peckoviny je možné prořezávat až v období, ve kterém nehrozí noční mrazíky.

Pro lepší úrodu

Jarní střih stromů

Na otázku „Proč provádět řez“ existuje jednoduchá odpověď – z prořezaných stromů vzejde větší úroda než ze dřevin, které trpí přemírou větví a výhonů v koruně. Strom získá dostatek světla, pupeny dříve vykvetou a na podzim se odmění prosluněným ovocem. Plody jsou také kvalitnější, protože přes zimu uchovaná energie se po prostřihu koncentruje do menšího množství pupenů.

 

Kterou větev ustřihnout?

Detail pákových nůžek

Obecně platí, že se řezy stromů dělí podle svého účelu na výchovné (provádějí se umladých stromů), udržovací (řezy stromů v plné plodnosti) a zmlazovací. Ten je určen k povzbuzení starších stromů, které již přestávají rodit. Jako první přichází na řadu řez udržovací.

Při stříhání a řezání je nejjednodušší řídit se poučkou, že větve, které přinesou na podzim plody, jsou zpravidla šikmé. Výhonky, které rostou kolmo vzhůru a zahušťují korunu, se proto řežou v místě rozvětvení, hned za větevním kroužkem. Stejně tak se odstraňují i výhonky, které se kříží nebo rostou přímo dolů. Na strom rovněž nepatří nemocné a poškozené větve. Nezapomeňte, že řezné plochy s průměrem větším než 3 cm by se měly ošetřit štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

 

Pořiďte si kopí

K prořezávání použijte vždy ostré nářadí. Vedle klasických nůžek jsou nezbytným pomocníkem nůžky s prodlouženou rukojetí. S jejich pomocí dosáhnete na větší vzdálenost, dlouhé rukojeti současně slouží jako účinné páky umožňující přestřihnut i opravdu silné větve. Pokud máte na zahradě vyšší stromy a nechcete ztrácet čas neustálým a namáhavým přenášením žebříku, vybavte se stříhacím kopím. Práce přímo ze země je totiž nejen rychlejší, ale také bezpečnější a pohodlnější.

„Na jaře zvolte nůžky se dvěma ostřími, které při stříhání působí proti sobě. Výsledkem je čistý řez, při kterém není větev poškozena rozdrcením,“ říká Jiří Hlaváček, produktový specialista značky Gardena. „Naopak kovadlinkové nůžky, které mají pevnou spodní část se žlábkem, se hodí na starší větve.“

 www.gardena.cz

 NÁŠ TIP

Stříhání větví bez žebříku

Stříhací kopí Gardena

Se stříhacím kopím Gardena o celkové délce 160 cm pohodlně a bez pomoci žebříku dosáhnete na všechny vzdálené větve. K dalším přednostem kopí patří nízká hmotnost a snadné ovládání. Nízké váhy je dosaženo použitím lehkého a současně pevného hliníku, ze kterého je vyrobena nosná tyč. Příjemnou práci umožňuje kladkový převod, díky kterému není potřeba na přestřihnutí větve o průměru až 32 mm vynaložit velkou sílu. Lankový tažný systém je navíc celý uložený uvnitř kopí, nestane se vám tak, že se při práci zachytíte např. v hustých keřích. K tomu přispívá i úzká stříhací hlava s precizně broušenými noži, na které lze podle individuální potřeby nastavit ten nejvhodnější úhel střihu. Na stříhací kopí Gardena StarCut je záruka 25 let. Doporučená maloobchodní cena je 1990 Kč.

TEXT: REDAKCE
FOTO: GARDENA

 

Jarní prořez stromů