Čím posekat trávník

Rubrika: Zahrada

Některé nástroje k sečení a kosení šetří trávník, životní prostředí a peníze, jiné zase vaše svaly a záda. Záleží i na tom, zda chcete mít kolem domu přírodní louku, nebo anglický trávník.

Strunová sekačka

Dobrá strunová sekačka pomůže při údržbě menších travnatých ploch a poslouží především v místech, kam se nedostanete například s rotační sekačkou. Hodí se k dosekávání malých ploch podél cest, plotu a zídek, využijete ji také ke zkracování trávy v okolí stromů, okrasných keřů nebo skalek.

Nejčastěji se používají lehké elektrické přístroje nebo sekačky na akumulátorový pohon. Stébla trávy přesekává nylonová (kulatá nebo různě profilovaná) struna s pomocí odstředivé síly rotačního kotouče. Strunová sekačka není vhodná pro velké travnaté plochy a není ani příliš šetrná k trávníku. Je třeba počítat i se spotřebou struny a mít v zásobě náhradní.

Srp a malá kosa

Nejjednodušším a pravděpodobně i nejstarším nástrojem k sečení trávy je srp. Hodí se k vyžínání cestiček a prostorů kolem stromků, kam se nedostaneme s kosou nebo sekačkou. Vyrábí se i pro leváky, nabrousíte ho brouskem na kosu. Variantou srpu je malá jednoruční kosa. Poslouží k vysečení trávy na hůře přístupných místech, například u paty keřů a stromů nebo kolem plotu.

Malou kosu má v nabídce například Gardena ve své řadě combisystem a prodává ji ručně kovanou a nabroušenou, takže ji můžete bez dalších příprav okamžitě použít. V rámci systému lze u této kosy navíc vyměnit krátkou násadu za dlouhou.

Kosa

K údržbě několikamilimetrového trávníku kosa vhodná není. Ale jinak má samé výhody: je tichá, ekologická, šetrná k porostu i jeho obyvatelům. Sečení kosou travní porosty zušlechťuje a regeneruje a koneckonců prospívá i fyzické kondici.

Kosy se prodávají v délce od 30 do 125 centimetrů, pro začátečníky je vhodná kratší kosa, univerzální a všestranně použitelný rozměr je 65 nebo 70 centimetrů. Neumíte-li kosit, dá se to naučit, stejně jako naklepávání a ostření. Vyhněte se nákupu neznačkových plechových kos za dvě nebo tři stovky. Kvalitní, značkové a často i naostřené kosy lze objednat na internetu nebo koupit v dobrých železářstvích.

Rotační sekačka

I když lze mezi rotační sekačky zařadit i sekačky strunové či křovinořezy, prodává se v této kategorii nejčastěji sekačka nožová. Seká trávník rotujícím nožem, jehož výšku můžete u jednotlivých typů nastavit do několika výšek a tím dosáhnout stejnoměrné výšky stébel i na velkých plochách.

Nejrozšířenější a nejoblíbenější pomocnice pro údržbu trávníku může mít elektrický, akumulátorový i benzínový pohon. Její tlačení usnadňuje u mnoha typů motorový pojezd, posečená tráva se shromažďuje v odnímatelném koši. Kritériem pro volbu ideální rotační (nožové) sekačky je především velikost sečené plochy a členitost terénu. Variantou jsou mulčovací sekačky, které trávu sekají a zároveň rozmělňují. Mulč pak zůstává v trávě jako hnojivo.

Vřetenová sekačka

Sekání vřetenovou sekačkou je jednou z nejšetrnějších variant údržby travnatých ploch. A také v podstatě jediná cesta k dosažení dokonalého anglického trávníku. Na rozdíl od jiných strojů totiž vřetenová sekačka stébla spíše zastřihuje a díky specifické konstrukci umožňuje zastřižení tak krátké délky trávníku, jakou s rotační nožovou sekačkou nedosáhnete. Na menší plochy trávníku můžete použít ruční vřetenovou sekačku, která samozřejmě vyžaduje větší námahu než přístroje na elektrický či benzínový pohon. Nejdražší přístroje, tradičně používané k údržbě reprezentativních trávníků v Anglii, se navíc pohybují pomocí válce, který dokáže vytvořit pruhové či šachovnicové obrazce.

Křovinořez

Křovinořez pracuje na stejném principu jako strunová sekačka, ale obvykle se tímto názvem označují výkonnější přístroje vybavené kromě struny i dalšími rotačními nástavci k prosekávání křovin. Oproti strunovým sekačkám mají robustnější konstrukci, nejčastěji jsou poháněny benzínovým motorem a bývají vybaveny rukojeťmi a popruhy. Kvůli dvojici madel, umožňující pravidelné kyvadlové pohyby při sečení, se pro křovinořez používá i název motorová kosa.

Existují však i lehčí elektrické křovinořezy, které jsou oproti benzínovým výrazně tišší. Křovinořez zvládne i větší plochy a vzrostlou trávu, pro šetrnou údržbu dokonale sestřižené travnaté plochy ale určen není. Vzhledem k vysokému výkonu křovinořezů je třeba při práci dbát na bezpečnost.

Zahradní traktor

Pro pravidelnou údržbu větších a ne příliš členitých ploch je zahradní traktor skvělým a rychlým pomocníkem. Umožňuje pohodlné sečení se širokým záběrem, rychlý sběr posečené trávy do velkokapacitního koše a vcelku pohodlnou a zábavnou práci. Manipulaci s posečenou trávou u traktorů usnadňují i ovládací systémy vysypávání košů, samotné sečení zajišťují u zahradních traktorů jedno či vícerotorová žací ústrojí.

Obratnější a snáze manévrovatelnou alternativou traktorů jsou ridery, jejichž vpředu zavěšené žací ústrojí usnadní i vysečení hůře přístupných míst a trávy kolem zdí a plotů. Traktory a ridery mohou být vybaveny i pohonem na čtyři kola.

Robotická sekačka

Robotické sekačky představují bezpracnou, tichou a ekologickou variantu údržby travnatých ploch. Trávník udržují skutečně samy, stačí je pouze umístit v prostoru, vymezeném příslušnými ohraničujícími vodiči. Některé typy sekaček se obejdou i bez nich.

Robotické sekačky se dobíjejí buď z vlastní dobíjecí stanice, k níž se v případě potřeby dokážou připojit, nebo se musí dobít ručně a poté opět „vypustit“ na pozemek. Jsou vybaveny senzory, které hlídají výšku trávy, při převržení či zvednutí se automaticky zastaví. Díky této schopnosti není nutné obávat se na zahradě například o bezpečnost malých dětí. Posečená tráva zůstává v trávníku a využívá se jako hnojivo.

Bubnová sekačka

Bubnové sekačky si poradí nejen s běžnou zahradou, ale i s likvidací divoce rostoucí trávy na louce, v sadu i volné přírodě. Zvládnou i houževnatý, smíšený a nepravidelně udržovaný porost až 150 centimetrů vysoký i ve svažitém terénu. Pokud kterýkoliv z nožů narazí na pevnou překážku, protočí se, aniž by došlo k jeho poškození.

Posečenou vegetaci ponechávají v řádcích, takže ji lze snadno sklidit čerstvou, popřípadě ji na místě pohodlně usušit na seno. Díky předsunutému a otevřenému žacímu bubnu lehce rozseknou nebo rozmetají překážky v podobě krtin a drnů. Pořízení bubnové sekačky se vyplatí především majitelům rozsáhlejších travnatých ploch, které se neudržují pravidelně.

www.gardena.cz, www.mountfield.cz, www.hecht.cz, www.bosch.cz, 100.al-ko.com/cz, www.ryobi.cz

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock , Thinkstock , Mountfield, Al-ko , Bosch

Čím posekat trávník

Uložit

Uložit

Čím posekat trávník